Grammy Awards 1962
Last Updated : 20-10-2010 04:16:19
The Grammy Awards are honored annually by the National Academy of Recording Arts and Sciences of the United States for the outstanding achievements in the music industry. The fourth Grammy Awards ceremony was held on 29th May 1962, at Beverly Hilton Hotel in Los Angeles. The Academy recognized accomplishments by artists from the year 1961. Henry Mancini, Jimmy Dean and Judy Garland were the artists mostly nominated for the year. It was Henry Mancini and Judy Garland who were presented with the highest Grammys. Following listed is the nominees and winners who were honored with the prestigious Grammy statuettes.
 
Grammy Award Winners 1962
Album Of The Year
The nominees were:
  • Judy Garland - Judy at Carnegie Hall
  • Henry Mancini - Breakfast at Tiffany's
  • Nat King Cole - The Nat King Cole Story
  • Ray Charles - Genius + Soul = Jazz
  • Si Zentner, Johnny Mann Singers - Great Band with Great Voices
Winner: Judy Garland - Judy at Carnegie Hall
 
Album Of The Year - Classical
The nominees were:
  • Igor Stravinksy conducting the Columbia Symphony - Stravinsky Conducts,'60: Le Sacre du Printemps; Petruchka
  • William Steinberg, Pittsburgh Symphony - Brahms: Symphony No. 2
  • Joan Sutherland (Molinari-Pradelli, Royal Opera House Orchestra) - The Art o the Prima Donna
  • Laurindo Almeida - Reverie for Spanish Guitars
  • Leonard Bernstein, New York Philharmonic - Block: Sacred Service
Winner: Igor Stravinksy conducting the Columbia Symphony - Stravinsky Conducts,'60: Le Sacre du Printemps; Petruchka
 
Best Album Cover
The nominees were:
  • Judy Garland - Judy at Carnegie Hall
  • Andre Previn - A Touch of Elegance
  • Henry Mancini - Breakfast at Tiffany's
  • Henry Mancini - Jackie's Bag
  • Peter Bocage - New Orleans, The Living Legend
Winner: Judy Garland - Judy at Carnegie Hall
 
Best Arrangement
The nominees were:
  • Henry Mancini - Moon River Lyrics
  • Gerry Mulligan - All About Rosie
  • Peter Nero - New Piano in Town
  • Dizzy Gillespie - Perceptions
  • Si Zentner - Up a Lazy River
Winner: Henry Mancini - Moon River Lyrics
 
Best Chamber Music Performance
The nominees were:
  • Jascha Heifetz, Gregor Piatigorsky, William Primrose - Beethoven: Serenade, Op. 8; Kodaly: Duo for Violin and Cello, Op. 7
  • Juilliard String Quartet - Berg: Lyric Suite; Sebern: 5 Pieces for String Quartet, Op. 5; 6 Bagatelles, Op. 9
  • Leonard Pennario, Eudice Shapiro, Sanford Schonbach, Victor Gottlieb - Faure: First Quartet, Op. 15; Schumann: Clavier Quartet, Op. 47
  • Gary Graffman, Berl Senofsky - Faure: Sonata No. 1; Debussy: Sonata No. 3
  • Erica Morini, Rudolf Firkusny - Franck and Mozart Sonatas
Winner: Jascha Heifetz, Gregor Piatigorsky, William Primrose - Beethoven: Serenade, Op. 8; Kodaly: Duo for Violin and Cello, Op. 7
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • Robert Shaw conducting - Bach: B Minor Mass
  • Warren Martin, director; Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Beethoven: Missa Solemnis
  • Colin Davis conducting the Goldsbrough Orchestra - Berlioz: L'Enfance du Christ
  • Yvonne Gouverne, director; Georges Pretre conducting - Poulenc: Gloria in G Major for Soprano Solo, Chorus and Orchestra
  • Roger Wagner, director; Alfred Wallenstein conducting the Los Angeles Philharmonic - Respighi: Laud to the Nativity; Monteverdi: Magnificat
  • F. Austin Walter, director; Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Walton: Belshazzar's Feast
Winner: Robert Shaw conducting - Bach: B Minor Mass
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist With Orchestra
The nominees were:
  • Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Bartok: Concerto No. 1 for Violin and Orchestra
  • Szell conducting the Cleveland Orchestra - Beethoven: Emperor Concerto
  • Jorda conducting the Symphony of the Air - Boccherini, Cassado: Concerto for Guitar
  • Szell conducting the Cleveland Orchestra - R. Strauss: Don Quixote
Winner: Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Bartok: Concerto No. 1 for Violin and Orchestra
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist Without Orchestra
The nominees were:
  • Laurindo Almeida - Reverie for Spanish Guitars
  • Andres Segovia - Bach: Suite No. 3
  • Ruggerio Ricci - Bartok, Hindemith, Prokofiev: Solo Violin Sonatas
  • Sviatoslav Richter - Beethoven: Appassionata Sonatas; Funeral March Sonata
  • Vladimir Horowitz - Homage to Liszt
Winner: Laurindo Almeida - Reverie for Spanish Guitars
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Charles Munch conducting the Boston Symphony - Ravel: Daphnis et Chloe
  • Herbert von Karajan conducting the Philharmonia - Bartok: Music for String Instruments, Percussion and Celesta; Hindemith: Mathis der Mahler
  • Bruno Walter conducting the Boston Symphony - Bruckner: Symphony No. 4 in E Flat Major; Wagner: Tannhauser Overture and Venusberg Music
  • Fritz Reiner conducting the Chicago Symphony - R. Strauss: Don Juan; Debussy: La Mer
  • George Szell conducting the Cleveland Orchestra - R. Strauss: Don Quixote
Winner: Charles Munch conducting the Boston Symphony - Ravel: Daphnis et Chloe
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Molinari-Pradelli conducting the Royal Opera House Orchestra - The Art of the Prima Donna
  • Bach Aria Group Orchestra - Bach: Cantasas Nos. 58 and 202
  • Defabrutis conducting the Rome Opera House Orchestra - Operatic Arias
  • Victoria de los Angeles - The Fabulous Victoria de los Angeles
  • Conant, Russo, Orenstein - Trimble: Four Fragments from the Canterbury Tales
Winner: Molinari-Pradelli conducting the Royal Opera House Orchestra - The Art of the Prima Donna
 
Best Comedy Performance
The nominees were:
  • Mike Nichols, Elaine May - An Evening with Mike Nichols and Elaine May
  • Jonathan Winters - Here's Jonathan
  • Bill Dana - Jose Jimenez the Astronaut
  • Stan Freberg - Stan Freberg Presents the United States of America
Winner: Mike Nichols, Elaine May - An Evening with Mike Nichols and Elaine May
 
Best Contemporary Classical Composition
The nominees were:
  • Igor Stravinsky - Movements for Piano and Orchestra
  • Laurindo Almeida - Discantos
  • Elliott Carter - String Quartet No. 2
  • Francis Poulenc - Gloria in G Major
  • Gunther Schuller - Music for Brass Quintet
Winner: Igor Stravinsky - Movements for Piano and Orchestra
 
Best Documentary Or Spoken Word Recording (Other Than Comedy)
The nominees were:
  • Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Humor in Music
  • Sandburg, Shapley, Nehru, Lipschitz - Wisdom, Vol. 1
  • Alexander Scourby - The Coming of Christ
  • Dorothy Parker - The World of Dorothy Parker
  • Hal Holbrook - More of Hal Holbrook in Mark Twain Tonight!
Winner: Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Humor in Music
 
Best Engineered Recording - Novelty
The nominees were:
  • John Kraus - Stan Freberg Presents the United States of America
  • Bruno Vineis - Cartoons in Stereo
  • Ted Keep - The Alvin Show
  • Eddie Brackett - The Soupy Sales Show
  • Rafael O. Valentin - X-15 and Other Sounds: Rockets Missles and Jets
Winner: John Kraus - Stan Freberg Presents the United States of America
 
Best Engineering Contribution - Classical Recording
The nominees were:
  • Lewis W. Layton - Ravel: Daphnis et Chloe
  • Robert Fine - Brahms: Symphony No. 2
  • Paul Vavasseur, Walter Ruhlmann - Poulenc: Concerto in G for Organ, Strings and Timpani
  • Chris Parker - Prokofiev: Concerto No. 3
  • Heinrich Keiholtz - R. Strauss: Elektra
Winner: Lewis W. Layton - Ravel: Daphnis et Chloe
 
Best Engineering Contribution - Popular Recording
The nominees were:
  • Robert Arnold - Judy at Carnegie Hall (Judy Garland)
  • Al Schmitt - Breakfast at Tiffany's (Henry Mancini)
  • Bill MacMeekin - Cozy (Steve Lawrence, Eydie Gorme)
  • Al Schmitt - Great Band with Great Voices (Johnny Mann Singers)
  • Robert Fine - Stereo 35/MM (Enoch Light)
Winner: Robert Arnold - Judy at Carnegie Hall (Judy Garland)
 
Best Folk Recording
The nominees were:
  • Belafonte Folk Singers - Belafonte Folk Singers at Home and Abroad
  • Alan Lomaz - Folk Songs of Britain, Vol. 1
  • Bill Broonzy - The Big Bill Broonzy Story
  • Clancy Brothers & Tommy Makem - The Clancy Brothers and Tommy Makem
  • Limeliters - The Slightly Fabulous Limeliters
Winner: Belafonte Folk Singers - Belafonte Folk Singers at Home and Abroad
 
Best Gospel Or Other Religious Recording
The nominees were:
  • Mahalia Jackson - Everytime I Feel the Spirit
  • Alex Bradford - Jesus Keep Me Near the Cross
  • Staple Singers - Swing Low
  • Tennessee Ernie Ford - Hymns at Home
  • Tex Ritter - Lincoln Hymns
Winner: Mahalia Jackson - Everytime I Feel the Spirit
 
Best Instrumental Theme Or Instrumental Version Of A Song
The nominees were:
  • Galt MacDermot - African Waltz
  • Dimitri Tiomkin - The Guns of Navarone
  • Duke Ellington - Paris Blues
  • Nino Rota - La Dolce Vita
  • Robert Merrill - Theme from Carnival
Winner: Galt MacDermot - African Waltz
 
Best Jazz Performance - Large Group, Instrumental
The nominees were:
  • Stan Kenton - West Side Story
  • Andre Previn - A Touch of Elegance
  • Count Basie & Orchestra - Basie at Birdland
  • Dizzy Gillespie - Gillespiana
  • Gil Evans - Out of the Cool
Winner: Stan Kenton - West Side Story
 
Best Jazz Performance - Soloist Or Small Group, Instrumental
The nominees were:
  • Andre Previn - Andre Previn Plays Harold Arlen
  • Bill Evans Trio - Bill Evans at the Village Vanguard
  • Erroll Garner - Dreamstreet
  • Modern Jazz Quartet - European Concert
  • Al Hirt - The Greatest Horn in the World
Winner: Andre Previn - Andre Previn Plays Harold Arlen
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Gabriele Santini conducting the Rome Opera Chorus and Orchestra (solos: de los Angeles, Bjoring, Pirazzini, Sereni) - Puccini: Madame Butterfly
  • Antal Dorati conducting the Royal Opera House Orchestra (solos: London, Rysanek, Tozzi, Enas, Liebl, Lewis) - Wagner: The Flying Dutchman
  • Carlo Maria Giulini conducting the Philaharmonic Orchestra and Chorus (solos: Schwarzkopf, Moffo, Taddei, Wachter, Cossotto) - Mozart: The Marriage of Figaro
  • John Pritchard conducting the Chorus and Orchestra of the Accademia di Santa Cecilia (solos: Sutherland, Cioni, Merrill, Siepi) - Donizetti: Lucia di Lammermoor
  • Karl Bohm conducting the Orchestra and Chorus of Dresden State Opera (solos: Borkh, Schech, Madeira, Fischer-Dieskau, Uhl) - R. Strauss: Elektra
Winner: Gabriele Santini conducting the Rome Opera Chorus and Orchestra (solos: de los Angeles, Bjoring, Pirazzini, Sereni) - Puccini: Madame Butterfly
 
Best Original Cast Show Album
The nominees were:
  • Frank Loesser - How to Succeed in Business without Really Trying
  • Cy Coleman, Carolyn Leigh - Wildcat
  • Jerry Herman - Milk and Honey
  • Jule Styne, Betty Comden, Adolph Green - Do Re Mi
  • Robert Merrill – Carnival
Winner: Frank Loesser - How to Succeed in Business without Really Trying
 
Best Original Jazz Composition
The nominees were:
  • Galt MacDermot - African Waltz
  • Andre Previn - A Touch of Elegance
  • Dave Brubeck - Unsquare Dance
  • J.J. Johnson - Perceptions
  • Lalo Schifrin – Gillespiana
Winner: Galt MacDermot - African Waltz
 
Best Performance By A Chorus
The nominees were:
  • Johnny Mann Singers (Si Zentner Orchestra) - Great Band with Great Voices
  • Roger Wagner Chorale - A Song at Twilight
  • Belafonte Folk Singers - Belafonte Folk Singers at Home and Abroad
  • Pete King Chorale - Hey, Look Me Over
  • Norman Luboff Choir - This Is Norman Luboff
Winner: Johnny Mann Singers (Si Zentner Orchestra) - Great Band with Great Voices
 
Best Performance By An Orchestra For Dancing
The nominees were:
  • Si Zentner - Up a Lazy River
  • Lawrence Welk - Calcutta
  • Quincy Jones - I Dig Dancers
  • Henry Mancini - MrLucky Goes Latin Lyrics
  • Glen Gray, Billy May - Shall We Swing?
  • Les Brown - The Lerner and Loewe Bandbook
Winner: Si Zentner - Up a Lazy River
 
Best Performance By An Orchestra For Other Than Dancing
The nominees were:
  • Henry Mancini - Breakfast at Tiffany's
  • Gerry Mulligan - A Concert in Jazz
  • Andre Previn - A Touch of Elegance
  • Al Hirt - The Greatest Horn in the World
  • Stan Kenton - West Side Story
Winner: Henry Mancini - Breakfast at Tiffany's
 
Best Soundtrack Album Or Recording Of Original Cast From A Motion Picture Or Television
The nominees were:
  • Johnny Green, Saul Chaplin, Sid Ramin, Irwin Kostal - West Side Story
  • Alfred Newman, Ken Darby - Flower Drum Song
  • Elvis Presley - Blue Hawaii
  • Tutti Camarata - Babes in Toyland
  • Tutti Camarata - The Parent Trap
Winner: Johnny Green, Saul Chaplin, Sid Ramin, Irwin Kostal - West Side Story
 
Best Soundtrack Album Or Recording Of Score From A Motion Picture Or Television
The nominees were:
  • Henry Mancini - Breakfast at Tiffany's
  • Dimitri Tiomkin - The Guns of Navarone
  • Duke Ellington, Louis Armstrong - Paris Blues
  • Johnny Williams - Checkmate
  • Nino Rota - La Dolce Vita
Winner: Henry Mancini - Breakfast at Tiffany's
 
Country And Western Recording
The nominees were:
  • Jimmy Dean - Big Bad John Lyrics
  • Burl Ives - A Little Bitty Tear
  • Faron Young - Hello Walls Lyrics
  • Leroy Van Dyke - Walk on By
  • Tex Ritter - Hillbilly Heaven
Winner: Jimmy Dean - Big Bad John Lyrics
 
Female Solo Vocal Performance
The nominees were:
  • Judy Garland - Judy at Carnegie Hall
  • Peggy Lee - Basin Street East
  • Lena Horne - Lena at the Sands
  • Ella Fitzgerald - Mr. Paganini
  • Billie Holiday - The Essential Billie Holiday
Winner: Judy Garland - Judy at Carnegie Hall
 
Male Solo Vocal Performance
The nominees were:
  • Jack Jones - Lollipops and Roses
  • Burl Ives - A Little Bitty Tear
  • Jimmy Dean - Big Bad John Lyrics
  • Andy Williams - Danny Boy
  • Steve Lawrence - Portrait of My Love
Winner: Jack Jones - Lollipops and Roses
 
New Artist
The nominees were:
  • Peter Nero
  • Timi Yuro Lyrics
  • Ann-margret Lyrics
  • Dick Gregory
  • The Lettermen Lyrics
Winner: Peter Nero
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Henry Mancini - Moon River Lyrics
  • Dave Brubeck - Take Five
  • Frank Sinatra - The Second Time Around Lyrics
  • Jimmy Dean - Big Bad John Lyrics
  • Si Zentner - Up a Lazy River
Winner: Henry Mancini - Moon River Lyrics
 
Rhythm & Blues Recording
The nominees were:
  • Ray Charles - Hit The Road Jack Lyrics
  • Ernie K-Doe - Mother-in-Law
  • Etta James - Fool That I Am Lyrics
  • Jimmy Reed - Bright Lights, Big City
  • Laverne Baker – Saved
Winner: Ray Charles - Hit The Road Jack Lyrics
 
Rock And Roll Recording
The nominees were:
  • Chubby Checker - Let's Twist Again Lyrics
  • Chris Kenner - I Like It Like That
  • Ike and Tina Turner - It's Gonna Work Out Fine
  • James Darren - Goodbye Cruel World
  • The Tokens - The Lion Sleeps Tonight
Winner: Chubby Checker - Let's Twist Again Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Henry Mancini - Moon River Lyrics
  • Hank Cochran - A Little Bitty Tear
  • Jimmy Dean - Big Bad John Lyrics
  • Jule Styne, Betty Comden, Adolph Green - Make Someone Happy
  • Tony Velona - Lollipops and Roses
Winner: Henry Mancini - Moon River Lyrics
 
Vocal Group
The nominees were:
  • Lambert, Hendricks, and Ross - Flying High
  • The Kingston Trio - Close Up
  • The Limeliters - The Slightly Famous Limeliters
  • The Lettermen - The Way You Look Tonight Lyrics
  • The Four Freshmen - Voices in Fun
Winner: Lambert, Hendricks, and Ross - Flying High