Grammy Awards 1965
Last Updated : 21-10-2010 01:32:44
The 7th Grammys were held on 13th April, 1965 at Beverly Hilton Hotel (Los Angeles). The Academy recognized accomplishments of the artists for the year 1964. Throughout 1960s, the ceremony was telecasted as ‘The Best on Record’, a series of tapped annual specials on NBC. Henry Mancini, Quincy Jones and Roger Miller were the mostly nominated artists in the Grammy categories. Roger Miller takes over 5 Grammy awards, whereas Barbra Streisand and Henry Mancini were presented with 3 Grammys each. The following goes the list of the nominees and winners, who celebrated their victory at the award function for the year 1965.
 

Grammy Award Winners 1965

Album Of The Year
The nominees were:
  • Stan Getz, Joao Gilberto - Getz/Gilberto
  • Al Hirt - Cotton Candy
  • Barbra Streisand - People
  • Henry Mancini - The Pink Panther
  • Jule Styne, Robert Merrill - Funny Girl
Winner: Stan Getz, Joao Gilberto - Getz/Gilberto
 
Album Of The Year - Classical
The nominees were:
  • Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Bernstein: Symphony No. 3 (Kaddish)
  • Carlo Maria Giulini conducting the Philharmonia Orchestra (solos: Schwarzkopf, Gedda, Ludwig, Ghiaurov) - Verdi: Requiem Mass
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 5; Berg: Wozzeck Excerpts
  • Georg Solti conducting the RCA Italiana Opera Orchestra and Chorus (solos: Evans, Merrill, Kraus, Simionato, Ligabue, Elias, others) - Verdi: Falstaff
  • Herbert von Karajan conducting the Vienna Philharmonic (solos: Price, Corelli, Merrill, Freni) - Bizet: Carmen
Winner: Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Bernstein: Symphony No. 3 (Kaddish)
 
Best Accompaniment Arrangement For Vocalist(S) Or Instrumentalist(S)
The nominees were:
  • Barbra Streisand - People Lyrics
  • Nancy Wilson - How Glad I Am
  • Lorne Greene - Ringo
  • Gale Garnett - We'll Sing in the Sunshine
  • Jack Jones - Where Love Has Gone
  • Tony Bennett - Who Can I Turn To?
Winner: Barbra Streisand - People Lyrics
 
Best Album Cover
The nominees were:
  • Barbra Streisand - People
  • Oscar Peterson - Oscar Peterson Plays My Fair Lady
  • various artists - The Sound of Harlem
  • Stan Getz, Joao Gilberto - Getz/Gilberto
  • Laurindo Almeida - Guitar from Ipanema
Winner: Barbra Streisand - People
 
Best Album Cover - Classical
The nominees were:
  • Fiedler conducting the Boston Pops - Saint-Saens: Carnival of the Animals; Britten: Young Person's Guide to the Orchestra
  • Roger Blanchard Ensemble with the Poulteau Consort - Court and Ceremonial Music of the 16th Century
  • Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 5 in C Sharp Minor
  • Carlos Chavez - Mexico (Legacy Collection)
  • Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - R. Strauss: Also Sprach Zarathurstra
  • Giulini conducting the Philharmonia Orchestra - Verdi: Requiem Mass
Winner: Fiedler conducting the Boston Pops - Saint-Saens: Carnival of the Animals; Britten: Young Person's Guide to the Orchestra
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Carlos Chavez - Mexico (Legacy Collection)
  • Original cast - Beyond the Fringe '64
  • Stan Getz, Joao Gilberto - Getz/Gilberto
  • Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 5; Berg: Wozzeck Excerpts (Phyllis Curtin)
  • Quincy Jones - Quincy Jones Explores the Music of Henry Mancini Lyrics
  • Edith Piaf - The Definitive Piaf
  • Maurice Chevalier - The Young Chevalier
Winner: Carlos Chavez - Mexico (Legacy Collection)
 
Best Chamber Music Performance - Instrumental
The nominees were:
  • Jascha Heifetz, Gregor Piatigorsky (Jacob Lateiner, piano) - Beethoven: Trio No. 1 in E Flat, Op. 1, No. 1
  • Juilliard String Quartet - Beethoven: Quartet No. 15 in A Minor, Op.–2
  • Sviatoslav Richter, Mstislav Rostropovich - Beethoven: Sonatas (5) for the Piano and Cello (Complete)
  • Rudolf Serkin with the Budapest String Quartet - Brahms: Quintet in F Minor for Piano and Strings
  • Jean-Pierre Rampal, Robert Veyron-Lacroix - Mozart: The Complete Flute Sonatas
  • Igor Markevich conducting the Chamber Group (with narrators Jean Cocteau, Peter Ustinov, Jean-Marie Fertey, Anne Tonietti) - Stravinsky: L'Histoire du Soldat
Winner: Jascha Heifetz, Gregor Piatigorsky (Jacob Lateiner, piano) - Beethoven: Trio No. 1 in E Flat, Op. 1, No. 1
 
Best Chamber Music Performance - Vocal
The nominees were:
  • New York Pro Musica (Noah Greenberg conducting) - It Was a Lover and His Lass (Morley, Byrd and others)
  • Le Petit Ensemble Vocal de Montreal - Dufay Motets
  • Golden Age Singers - Music for Voices and Violins in the Time of Shakespeare
  • Deller Consort - Music of Medieval France, 1200-1400, Sacred and Secular
  • Vocal Arts Ensemble - Music of the Renaissance (Des Prez, Morley)
  • Hermione Gingold, Russell Oberlin, Thomas Dunn - Walton: Façade
Winner: New York Pro Musica (Noah Greenberg conducting) - It Was a Lover and His Lass (Morley, Byrd and others)
 
Best Classical Composition By A Contemporary Composer
The nominees were:
  • Samuel Barber - Piano Concerto
  • Darius Milhaud - A Frenchman in New York
  • Charles E. Ives - New England Holidays
  • Igor Stravinsky - Sermon, Narrative and Prayer
  • Leonard Bernstein - Symphony No. 3 (Kaddish)
Winner: Samuel Barber - Piano Concerto
 
Best Classical Performance - Choral (Other Than Opera)
The nominees were:
  • Robert Shaw conducting the Robert Shaw Chorale - Britten: A Ceremony of Carols
  • Elliott Forbes conducting the Harvard Glee Club, Radcliffe Choral Society; Alfred Nash Patterson conducting the Chorus Pro Musica; Lorna Cooke De Varon conducting the New England Conservatory Chorus; Rt. Rev. Russell H. Davis conducting the St. John
  • Rene Duclos conducting the Rene Duclos Chorus; Georges Pretre conducting the Paris Conservatoire - Poulenc: Stabat Mater
  • Elmer Iseler conducting the Toronto Festival Chorus; Igor Stravinsky conducting the CBC Orchestra - Stravinsky: Symphony of Psalms
  • Wilhelm Pitz directing the Philharmonia Chorus; Carlo Maria Giulini conducting the Philharmonia Orchestra - Verdi: Requiem Mass
  • George Lynn conducting the Westminster Choir; Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Verdi: Requiem Mass
Winner: Robert Shaw conducting the Robert Shaw Chorale - Britten: A Ceremony of Carols
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Orchestra
The nominees were:
  • Isaac Stern (Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra) - Prokofiev: Concerto No. 1 in D Major for Violin
  • John Browning (Szell conducting the Cleveland Orchestra) - Barber: Concerto for Piano and Orchestra, Op. 38
  • Artur Rubinstein (Leinsdorf conducting the Boston Symphony) - Beethoven: Concerto No. 5 in E Flat
  • Yehudi Menuhin (Kletzki conducting the Philharmonia Orchestra) - Bloch: Concerto for Violin
  • Van Cliburn (Leinsdorf conducting the Boston Symphony) - Brahms: Concerto No. 1 in D Minor for Piano
  • Rafael Druian, Abraham Skernick (Szell conducting the Cleveland Orchestra) - Mozart: Sinfonia Concertante in E Flat Major for Violin, Viola and Orchestra
  • Julian Bream (Davis conducting the Melos Chamber Orchestra) - Rodrigo: Concierto de Aranjuez for Guitar and Orchestra; Vivaldi: Concerto in D for Lute and Strings
Winner: Isaac Stern (Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra) - Prokofiev: Concerto No. 1 in D Major for Violin
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) Without Orchestra
The nominees were:
  • Vladimir Horowitz - Vladimir Horowtiz Plays Beethoven, Debussy, Chopin (Beethoven: Sonata No. 8 (Pathetique); Debussy: P
  • Artur Rubinstein - A French Program (Ravel, Poulenc, Faure, Chabrier)
  • Glenn Gould - Bach: Two and Three Part Inventions
  • Igor Kipnis - French Baroque Music for Harpsichord (Couperin, Rameau, Boismortier)
  • Julian Bream - Popular Classics for Spanish Guitar (Villa-Lobos, Falla, etc.)
  • Sviatoslav Richter - Richter Plays Schubert (Sonata in A Major for Piano; Wanderer Fantasia for Piano)
Winner: Vladimir Horowitz - Vladimir Horowtiz Plays Beethoven, Debussy, Chopin (Beethoven: Sonata No. 8 (Pathetique); Debussy: P
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 5 in C Sharp Minor; Berg: Wozzeck Excerpts (solo: Phyllis Curtin)
  • Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Bartok: Concerto for Orchestra
  • Yehudi Menuhin conducting the Bath Festival Chamber Orchestra - Handel: Concerti Grossi (12), Op. 6
  • Fritz Reiner conducting the Chicago Symphony - Haydn: Symphony No. 95 in C Minor; Symphony No. 101 in D Major (Clock)
  • Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Mahler: Symphony No. 2 in C (Resurrection)
  • Bruno Walter conducting the Columbia Symphony - Mozart: Last 6 Symphonies
  • George Szell conducting the Cleveland Orchestra - R. Strauss: Symphonia Domestica
Winner: Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 5 in C Sharp Minor; Berg: Wozzeck Excerpts (solo: Phyllis Curtin)
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist (With Or Without Orchestra)
The nominees were:
  • Leontyne Price (Reiner conducting the Chicago Symphony) - Berlioz: Nuits d' Ete'; Falla: El Amor Brujo
  • Regine Crespin (Ansermet conducting the Suisse Romande Orchestra) - Berlioz: Nuits d' Ete
  • Peter Pears (Britten conducting the London Symphony) - Britten: Serenade for Tenor, Horn and Strings
  • Maria Callas (Rescigno conducting the Paris Conservatoire Orchestra) - Callas Sings Verdi
  • Dietrich Fischer-Dieskau - Shubert: Die Winterreise
  • Joan Sutherland (Bonynge conducting the London Symphony and New Symphony of London) - The Age of Bel Canto: Operatic Scenes
  • Boris Christoff (Cluytens conducting the Paris Conservatoire Orchestra) - Tsars and Kings (Opera Arias)
Winner: Leontyne Price (Reiner conducting the Chicago Symphony) - Berlioz: Nuits d' Ete'; Falla: El Amor Brujo
 
Best Comedy Performance
The nominees were:
  • Bill Cosby - I Started Out as a Child
  • Allan Sherman - For Swingin' Livers Only!
  • Godfrey Cambridge - Ready or Not, Here Comes Godfrey Cambridge
  • Jonathan Winters - Whistle Stopping
  • Woody Allen - Woody Allen
Winner: Bill Cosby - I Started Out as a Child
 
Best Country & Western Album
The nominees were:
  • Roger Miller - Dang Me/Chug-a-lug
  • Buck Owens - The Best of Buck Owens
  • Chet Atkins - Guitar Country
  • Hank Williams Jr. - Hank Williams Jr. Sings Songs of Hank Williams
  • Jim Reeves - The Best of Jim Reeves
  • Johnny Cash - Bitter Tears
Winner: Roger Miller - Dang Me/Chug-a-lug
 
Best Country & Western Single
The nominees were:
  • Roger Miller - Dang Me Lyrics
  • Bobby Bare - Four Strong Winds Lyrics
  • Connie Smith - Once A Day Lyrics
  • Dottie West - Here Comes My Baby
  • Sonny James - You're The Only World I Know Lyrics
Winner: Roger Miller - Dang Me Lyrics
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Roger Miller - Dang Me Lyrics
  • Betty Sue Perry - Wine, Women and Song
  • Bill Anderson - Once A Day Lyrics
  • Dottie West - Here Comes My Baby
  • Sonny James, Bob Tubert - You're the Only World I Know
Winner: Roger Miller - Dang Me Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Dottie West - Here Comes My Baby
  • Skeeter Davis - He Says the Same Thing to Me
  • Connie Smith - Once A Day Lyrics
  • Jean Shepard - Second Fiddle
  • Wanda Jackson - Two Sides of Wanda Jackson
Winner: Dottie West - Here Comes My Baby
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Roger Miller - Dang Me Lyrics
  • George Hamilton Iv - Fort Worth Dallas Or Houston Lyrics
  • Bobby Bare - Four Strong Winds Lyrics
  • Hank Locklin - Hank Locklin Sings Hank Williams
  • Johnny Cash - I Walk The Line Lyrics
  • Buck Owens - My Hearts Skips a Beat
  • Sonny James - You're The Only World I Know Lyrics
Winner: Roger Miller - Dang Me Lyrics
 
Best Documentary, Spoken Word Or Drama Recording
The nominees were:
  • John F. Kennedy, narrated by David Brinkley, introduction by Adlai Stevenson - The Kennedy Wit
  • original cast with Alec Guinness, Kate Reid - Dylan
  • Richard Burton (original cast: Hume Cronyn, John Gielgud, Alfred Drake, George Voskovec, Eileen Herlie, William Redfield, George Ross) - Shakespeare: Hamlet
  • Richard Burton, Peter O'Toole - Dialogue Highlights from Becket
Winner: John F. Kennedy, narrated by David Brinkley, introduction by Adlai Stevenson - The Kennedy Wit
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Stan Getz, Joao Gilberto - Getz/Gilberto
  • Stan Kenton - Artistry in Voices and Brass
  • Al Hirt, Arthur Fiedler and the Boston Pops - Pops Goes the Trumpet
  • Al Hirt - Sugar Lips
  • Henry Mancini - The Pink Panther
  • Tony Bennett - Who Can I Turn To?
Winner: Stan Getz, Joao Gilberto - Getz/Gilberto
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • Carlo Maria Giulini conducting the Philharmonia Orchestra - Britten: Young Person's Guide to the Orchestra
  • Bernstein conducting the New York Philharmonic - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor (Resurrection)
  • Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 5 in C Sharp Minor
  • Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Prokofiev: Symphony No. 5 , Op. 100
  • Vladimir Horowitz - Vladimir Horowitz Plays Beethoven, Debussy, Chopin
Winner: Carlo Maria Giulini conducting the Philharmonia Orchestra - Britten: Young Person's Guide to the Orchestra
 
Best Engineered Recording - Special Or Novel Effects
The nominees were:
  • Chipmunks - Chipmunks Sing the Beatles
  • various artists - Les Poupees de Paris
  • Vic Mizzy - Main Theme: The Addams Family
  • Vic Mizzy - Walkin' in the Rain
Winner: Chipmunks - Chipmunks Sing the Beatles
 
Best Folk Recording
The nominees were:
  • Gale Garnett - We'll Sing in the Sunshine
  • Bob Dylan - The Times They Are A-changin' Lyrics
  • Harry Belafonte - Belafonte at the Greek Theatre
  • Miriam Makeba - The Voice of Africa
  • New Christy Minstrels - Today
  • Peter, Paul & Mary - Peter, Paul & Mary in Concert
  • Woody Guthrie - Woody Guthrie: Library of Congress Recordings
Winner: Chipmunks - Chipmunks Sing the Beatles
 
Best Gospel Or Other Religious Recording - Musical
The nominees were:
  • Great Gospel Songs - Tennessee Ernie Ford
  • Gregorian Chant - Dominican Nuns of Fichermont
  • This I Believe - Fred Waring
  • George Beverly Shea Sings Hymns of Sunrise and Sunset - George Beverly Shea
  • Standin' on the Banks of the River - James Cleveland and the Angelic Choir
  • Sweet Hour of Prayer - Jo Stafford
  • Family Album of Hymns - Roger Williams
Winner: Great Gospel Songs - Tennessee Ernie Ford
 
Best Instrumental Arrangement
The nominees were:
  • Henry Mancini - The Pink Panther
  • Billy Strayhorn - A Spoonful of Sugar (Duke Ellington)
  • Quincy Jones - Golden Boy (string version)
  • Richard Hayman - I Want to Hold Your Hand (Arthur Fiedler & the Boston Pops)
  • Anita Kerr - Sugar Lips (Al Hirt)
  • Bob Florence - The Song Is You
  • Hugo Montenegro - Theme from The Long Ships
Winner: Henry Mancini - The Pink Panther
 
Best Instrumental Composition (Other Than Jazz)
The nominees were:
  • Henry Mancini - The Pink Panther Theme Lyrics
  • Russ Daymond - Cotton Candy
  • Buddy Killen, Billy Sherrill - Sugar Lips
  • Charles Strouse, Lee Adams - Theme from Golden Boy
  • Jack Marshall - Theme from The Munsters
Winner: Henry Mancini - The Pink Panther Theme Lyrics
 
Best Instrumental Jazz Performance - Large Group Or Soloist With Large Group
The nominees were:
  • Laurindo Almeida - Guitar from Ipanema
  • Rod Levitt - Dynamic Sound Patterns of the Rod Levitt Orchestra
  • Shelly Manne - My Fair Lady with the Unoriginal Cast
  • Oscar Peterson, Nelson Riddle - Oscar Peterson/Nelson Riddle
  • Miles Davis, Gil Evans - Quiet Nights
  • Quincy Jones - Quincy Jones Explores the Music of Henry Mancini
  • Gil Evans - The Individualism of Gil Evans
  • Woody Herman - Woody Herman '64
Winner: Laurindo Almeida - Guitar from Ipanema
 
Best Instrumental Jazz Performance - Small Group Or Soloist With Small Group
The nominees were:
  • Stan Getz - Getz/Gilberto
  • Modern Jazz Quartet with Laurindo Almeida - Collaboration
  • Miles Davis - Miles Davis in Europe
  • Oscar Peterson, Clark Terry - Mumbles
  • Andre Previn - My Fair Lady
  • Pete Jolly - Sweet September
Winner: Stan Getz - Getz/Gilberto
 
Best Instrumental Performance (Other Than Jazz)
The nominees were:
  • Henry Mancini - The Pink Panther Theme Lyrics
  • Peter Nero - As Long As He Needs Me
  • Al Hirt - Cotten Candy
  • Quincy Jones - Golden Boy (string version)
  • Stu Phillips - The Beatles Song Book (Hollyridge Strings)
Winner: Henry Mancini - The Pink Panther Theme Lyrics
 
Best New Country & Western Artist
The nominees were:
  • Roger Miller Lyrics
  • Charlie Louvin Lyrics
  • Connie Smith Lyrics
  • Hank Williams Jr. Lyrics
  • Dottie West Lyrics
Winner: Roger Miller Lyrics
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Herbert von Karajan conducting the Vienna Philharmonic Orchestra and Chorus (solos: Price, Corelli, Merrill, Freni) - Bizet: Carmen
  • Alexander Melik-Pachaev conducting the Orchestra and Chorus of Bolshoi Theatre (solos: London, Arkhipova) - Mussorgsky: Boris Godunov
  • Georg Solti conducting the RCA Italiana Opera Orchestra and Chorus (solos: Evan, Merrill, Kraus, Simionato, Ligabue, Elias, Freni) - Verdi: Falstaff
  • Rudolf Kempe conducting the Bamberg Symphony (solos: Lorengar, Wunderlich, Frick) - Smetana: The Bartered Bride
  • Rudolf Kempe conducting the Vienna Philharmonic, Chorus of Vienna State Opera (solos: Thomas, Gummer, Fischer-Dieskau, Ludwig) - Wagner: Lohengrin
  • Thomas Schippers conducting the Orchestra and Chorus of Opera House, Rome (solos: Freni, Gedda, Adani, Sereni) - Puccini: La Boheme
Winner: Herbert von Karajan conducting the Vienna Philharmonic Orchestra and Chorus (solos: Price, Corelli, Merrill, Freni) - Bizet: Carmen
 
Best Original Jazz Composition
The nominees were:
  • Lalo Schifrin - The Cat
  • Bob Florence - Here and Now
  • Duke Ellington - Night Creature
  • Gerald Wilson - Paco
  • Quincy Jones - The Witching Hour
  • Dave Brubeck - Theme from Mr. Broadway
Winner: Lalo Schifrin - The Cat
 
Best Original Score Written For A Motion Picture Or Television Show
The nominees were:
  • Richard M. Sherman, Robert B. Sherman (Julie Andrews, Dick Van Dyke, with David Tomlinson, Glynis Johns, Ed Wynn) - Mary Poppins
  • Henry Mancini - The Pink Panther
  • John Barry - Goldfinger
  • John Lennon, Paul McCartney (Beatles) - A Hard Day's Night
  • Sammy Cahn, Jimmy Van Heusen (Frank Sinatra, Dean Martin, Bing Crosby, Sammy Davis Jr.) - Robin and the Seven Hoods
Winner: Richard M. Sherman, Robert B. Sherman (Julie Andrews, Dick Van Dyke, with David Tomlinson, Glynis Johns, Ed Wynn) - Mary Poppins
 
Best Performance By A Chorus
The nominees were:
  • Swingle Singers - The Swingle Singers Going Baroque
  • Stan Kenton Orchestra: Chorus by Pete Rugolo - Artistry in Voices and Brass
  • Henry Mancini Orchestra & Chorus - Dear Heart
  • Serendipity Singers - Don't Let the Rain Come Down (Crooked Little Man)
  • Ray Charles Singers - Love Me with All Your Heart
Winner: Swingle Singers - The Swingle Singers Going Baroque
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Julie Andrews, Dick Van Dyke with David Tomlinson, Glynis Johns, Ed Wynn - Mary Poppins
  • Burl Ives and Children's Chorus - Burl Ives Chim Chim Cheree and Other Children's Choices
  • Fess Parker - Daniel Boone
  • Hugh Downs, narrator (Arthur Fielder conducting the Boston Pops Orchestra) - Britten: Young Person's Guide to the Orchestra
  • Marty Martin and Do-Re-Mi Children's Chorus - A Spoonful of Sugar
Winner: Julie Andrews, Dick Van Dyke with David Tomlinson, Glynis Johns, Ed Wynn - Mary Poppins
 
Best Score From An Original Cast Show Album
The nominees were:
  • Jule Styne, Bob Merrill (original cast with Barbra Streisand) - Funny Girl
  • Ervin Drake (original cast with Steve Lawrence) - What Makes Sammy Run?
  • Hugh Martin, Timothy Gray (original cast with Beatrice Lillie, Tammy Grimes, Edward Woodward) - High Spirits
  • Jerry Bock, Sheldon Harnick (original cast with Zero Mostel, Tanya Everett, Joanna Merlin) - Fiddler on the Roof
  • Jerry Herman (original cast with Carol Channing) - Hello, Dolly!
Winner: Jule Styne, Bob Merrill (original cast with Barbra Streisand) - Funny Girl
 
Female Vocal Performance
The nominees were:
  • Barbra Streisand - People Lyrics
  • Petula Clark - Downtown Lyrics
  • Nancy Wilson - How Glad I Am
  • Astrud Gilberto - The Girl from Ipanema
  • Gale Garnett - We'll Sing in the Sunshine
Winner: Barbra Streisand - People Lyrics
 
Male Vocal Performance
The nominees were:
  • Louis Armstrong - Hello, Dolly Lyrics
  • Andy Williams - Call Me Irresponsible
  • Dean Martin - Everybody Loves Somebody Sometime
  • Joao Gilberto - Getz/Gilberto
  • Tony Bennett - Who Can I Turn To?
Winner: Louis Armstrong - Hello, Dolly Lyrics
 
Most Promising New Artist
The nominees were:
  • Marilyn Horne, mezzo-soprano
  • Igor Kipnis, harpsichord
  • Judith Raskin, soprano
  • Mirella Freni, soprano
  • Jess Thomas, tenor
Winner: Marilyn Horne, mezzo-soprano
 
New Artist
The nominees were:
  • Beatles Lyrics
  • Antonio Carlos Jobim
  • Petula Clark Lyrics
  • Astrud Gilberto Lyrics
  • Morgana King
Winner: Beatles Lyrics
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Stan Getz & Astrud Gilberto - Girl From Ipanema Lyrics
  • Barbra Streisand - People Lyrics
  • Louis Armstrong - Hello, Dolly Lyrics
  • Petula Clark - Downtown Lyrics
  • Beatles - I Want To Hold Your Hand Lyrics
Winner: Stan Getz & Astrud Gilberto - Girl From Ipanema Lyrics
 
Rhythm & Blues Recording
The nominees were:
  • Nancy Wilson - How Glad I Am
  • Dionne Warwick - Walk On By Lyrics
  • Joe Tex - Hold What You've Got Lyrics
  • Sam Cooke - Good Times
  • The Impressions - Keep On Pushing Lyrics
  • The Supremes - Baby Love Lyrics
Winner: Nancy Wilson - How Glad I Am
 
Rock And Roll Recording
The nominees were:
  • Petula Clark - Downtown Lyrics
  • Bobby Vinton - Mr. Lonely
  • Roy Orbison - Oh Pretty Woman Lyrics
  • Beatles - A Hard Day's Night Lyrics
  • The Righteous Brothers - You've Lost That Lovin' Feeling' Lyrics
Winner: Petula Clark - Downtown Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Jerry Herman - Hello, Dolly
  • Henry Mancini, Ray Evans, Jay Livingston - Dear Heart
  • John Lennon, Paul McCartney - A Hard Day's Night
  • Jule Styne, Bob Merrill - People
  • Leslie Bricusse, Anthony Newley - Who Can I Turn To?
Winner: Jerry Herman - Hello, Dolly