Awards & Shows
For information on the Grammy 1964 Awards and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1964


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1964

The 6th Grammy Award ceremony was held on May 12, 1964, at Beverly Hilton in Los Angeles. NARAS honored the artists for their outstanding performance for the year 1963. NBC telecasted a series of tapped annual specials throughout 1960s. The specials were telecasted with the title ‘The Best on Record’. The artists ‘mostly’ nominated for the year were Barbra Streisand and Henry Mancini. Barbra Streisand won 3 Grammys while Henry Mancini collected 2 Grammys. Therefore, these two artists were also categorized under ‘Most Award Winners’ for the year. Below is the list of the nominees and winners, who were presented with the esteemed Grammy award.
 

Grammy Award Winners 1964

Album Of The Year
The nominees were:
  • Barbra Streisand - The Barbra Streisand Album
  • Al Hirt - Honey in the Horn
  • Henry Mancini - The Days of Wine and Roses
  • Swingle Singers - Bach's Greatest Hits
  • The Singing Nun - The Singing Nun
Winner: Barbra Streisand - The Barbra Streisand Album
 
Best Album Cover (Other Than Classical)
The nominees were:
  • Barbra Streisand - The Barbra Streisand Album
  • Norman Luboff Choir - Aloha from Norman Luboff
  • Swingle Singers - Bach's Greatest Hits
  • Carl Reiner, Mel Brooks - Carl Reiner and Mel Brooks at the Cannes Film Festival
  • Nancy Wilson - Hollywood My Way
  • Al Hirt - Honey in the Horn
  • Oscar Peterson - Night Train
Winner: Barbra Streisand - The Barbra Streisand Album
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Duke Ellington - The Ellington Era
  • Julian Bream Consort - An Evening of Elizabethan Music
  • Amanda Ambrose - The Amazing Amanda Ambrose
  • Pete Seeger and others - The Badmen
  • Barbra Streisand - The Barbra Streisand Album
  • original cast - Who's Afraid of Virginia Woolf?
Winner: Duke Ellington - The Ellington Era
 
Best Album Of The Year - Classical
The nominees were:
  • Benjamin Britten conducting the London Symphony Orchestra and Chorus (solos: Vishnevskaya, Pears, Fischer-Dieskau); David Willocks directing the Bach Choir; Edward Chapman directing the Highgate School Choir - War Requiem
  • Horowitz - The Sound of Horowitz (works of Schumann, Scarlatti, Schubert, Scriabin)
  • Erich Leinsdorf conducting the RCA Italiana Opera Orchestra and Chorus (solos: Price, Tucker, Elias) - Puccini: Madama Butterfly
  • George Szell conducting the Cleveland Orchestra - Debussy: La Mer; Ravel: Daphnis et Chloe
  • Skitch Henderson conducting the RCA Symphonic Orchestra and Chorus (solos: Price, Warfield) - Great Scenes from Gershwin's Porgy and Bess
Winner: Benjamin Britten conducting the London Symphony Orchestra and Chorus (solos: Vishnevskaya, Pears, Fischer-Dieskau); David Willocks directing the Bach Choir; Edward Chapman directing the Highgate School Choir - War Requiem
 
Best Background Arrangement
The nominees were:
  • Henry Mancini - Days Of Wine And Roses Lyrics
  • Eydie Gorme - Blame It on the Bossa Nova
  • Ray Charles - Busted Lyrics
  • Frank Sinatra - Call Me Irresponsible Lyrics
  • Nancy Wilson - Tell Me the Truth
  • Jack Jones - Wives and Lovers
Winner: Henry Mancini - Days Of Wine And Roses Lyrics
 
Best Chamber Music Performance
The nominees were:
  • Julian Bream Consort - An Evening of Elizabethan Music
  • Juilliard String Quartet - Beethoven: Quartet No. 11 in F Minor, Op. 95; Quartet No. 16 in F Major, Op.–5
  • Zino Francescatti, violinist; Robert Casadesus, pianist - Beethoven: Sonatas for Violin and Piano (Nos. 3, 4 and 5)
  • London Wind Soloists - Mozart: Wind Music, Vols. 1-5
  • Members of Budapest String Quartet with Mieczyslaw Horszowski and Julius Levine - Schubert: Quintet in A Major for Piano and Strings, Op. 114 (Trout)
Winner: Julian Bream Consort - An Evening of Elizabethan Music
 
Best Classical Composition By A Contemporary Composer
The nominees were:
  • Benjamin Britten - War Requiem
  • Samuel Barber - Andromache's Farewell Op. 39
  • John LaMontaine - Concerto for Piano
  • Heitor Villa-Lobos - Concerto No. 2 for Cello and Orchestra
  • Dmitri Shostakovich - Symphony No. 4, Op. 43
  • William Schuman - Symphony No. 8
Winner: Benjamin Britten - War Requiem
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • David Willcocks directing the Bach Choir; Edward Chapman directing the Highgate School Choir; Benjamin Britten conducting the London Symphony Orchestra and Chorus - Britten: War Requeim
  • Abraham Kaplan directing the Collegiate Chorale; Stuart Gardner directing the Boys' Choir, Church of Transfiguration; Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Bach: St. Matthew Passion
  • Richard Condie directing the Mormon Tabernacle Choir; Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Brahms: A German Requiem
  • David Willcocks conducting the Choir of King's College and London Symphony - Haydn: Nelson Mass (Mass No. 9 in D Minor, Missa Solemnis)
  • Hugh Ross directing Schola Cantorum of New York; Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Milhaud: Les Choephores
Winner: David Willcocks directing the Bach Choir; Edward Chapman directing the Highgate School Choir; Benjamin Britten conducting the London Symphony Orchestra and Chorus - Britten: War Requeim
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist Or Duo Without Orchestra
The nominees were:
  • Vladimir Horowitz - The Sound of Horowitz (works of Schumann, Scarlatti, Schubert, Scriabin)
  • Glenn Gould - Bach: The 6 Partitas
  • Rudolf Serkin - Beethoven: 3 Favorite Sonatas (Sonatas No. 8 (Pathetique); No.— (Moonlight); No. 23 (Appassionata)
  • Andres Segovia - Granada (Albeniz: Granada; Granados: Spanish Dance in E Minor; Ponce, Tansman, Aguado; 8 Lessons for
  • Artur Rubinstein - Schumann: Carnaval Fantasiestuke
Winner: Vladimir Horowitz - The Sound of Horowitz (works of Schumann, Scarlatti, Schubert, Scriabin)
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Orchestra
The nominees were:
  • Artur Rubinstein (Leinsdorf conducting the Boston Symphony) - Tchaikovsky: Concerto No. 1 in B Flat Minor for Piano and Orchestra
  • Rudolf Serkin (Szell conducting the Columbia Symphony) - Bartok: Concerto No. 1 for Piano and Orchestra
  • Jascha Heifetz (Sargent conducting the New Symphony Orchestra of London) - Bruch: Concerto No. 1 in G Minor for Violin, Op. 26; Mozart: Concerto No. 4 in D Major for Violin, K
  • Vladimir Ashkenazy (Fistoulari conducting the London Symphony) - Rachmaninov: Concerto No. 3 in D Minor for Piano
  • Lorin Hollander (Leinsdorft conducting the Boston Symphony) - Ravel: Concerto in G for Piano and Orchestra; Dello Joio: Fantasy and Variations for Piano and Orche
Winner: Artur Rubinstein (Leinsdorf conducting the Boston Symphony) - Tchaikovsky: Concerto No. 1 in B Flat Minor for Piano and Orchestra
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphonic Orchestra - Bartok: Concerto for Orchestra
  • Fritz Reiner conducting the Chicago Symphony - Beethoven: Symphony No. 6 in F Major, Op. 68 (Pastorale)
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic - Beethoven: The 9 Symphonies (Complete)
  • George Szell conducting the Cleveland Orchestra - Ravel: Daphnis et Chloe
  • Arturo Toscanini conducting the Philadelphia Symphony - Schubert: Symphony No. 9 in C Major (The Great)
Winner: Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphonic Orchestra - Bartok: Concerto for Orchestra
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Leontyne Price - Great Scenes from Gershwin's Porgy and Bess
  • Anna Moffo (Ferrara conducting the RCA Italiana Symphonic Orchestra) - A Verdi CollaboratioN
  • Netania Davrath (orchestra conducted by Pierre de la Roche) - Canteloube: Songs of the Auvergne, Vol. 2
  • Joan Sutherland (Bonynge conducting the London Symphony) - Command Performance
  • Maureen Forrester (Prohaska conducting the Symphony Orchestra of Vienna Festival) - Mahler: Des Knaben Wunderhorn
Winner: Leontyne Price - Great Scenes from Gershwin's Porgy and Bess
 
Best Comedy Performance
The nominees were:
  • Allan Sherman - Hello Mudduh, Hello Faddah
  • Bill Cosby - Bill Cosby Is a Very Funny Fellow, Right!
  • Carl Reiner, Mel Brooks - Carl Reiner and Mel Brooks at the Cannes Film Festival
  • Cassius Clay - I Am the Greatest!
  • Smother Brothers - Think Ethnic
Winner: Allan Sherman - Hello Mudduh, Hello Faddah
 
Best Documentary, Spoken Word Or Drama Recording (Other Than Comedy)
The nominees were:
  • Who's Afraid of Virginia Woolf? - Edward Albee, playwright (original cast with Uta Hagen, Arthur Hill, George Grizzard, Melinda Dillon
  • Brecht on Brecht - Bertolt Brecht, playwright (original cast with Dane Clark, Anne Jackson, Lotte Lenya, Viveca Lindfor
  • We Shall Overcome (The March on Washington, August 28,'63) - Dr. Martin Luther King Jr. (with Joan Baez, Marian Anderson, Odetta, Rabbi Joachim Prinz, Bob Dylan,
  • The Badmen - Goddard Leiberson, producer (Pete Seeger and others)
  • John F. Kennedy - The Presidential Years - Norman Weiser, producer (David Teig, narrator)
Winner: Who's Afraid of Virginia Woolf? - Edward Albee, playwright (original cast with Uta Hagen, Arthur Hill, George Grizzard, Melinda Dillon
 
Best Engineered Recording (Other Than Classical)
The nominees were:
  • Henry Mancini Orchestra & Chorus - Charade
  • Ella Fitzgerald, Count Basie - Ella and Basie
  • Henry Mancini - Our Man in Hollywood
  • Dick Schory - Politely Percussive
  • Dick Schory - Supercussion
  • Barbra Streisand - The Barbra Streisand Album
Winner: Henry Mancini Orchestra & Chorus - Charade
 
Best Engineered Recording - Special Or Novel Effects
The nominees were:
  • Frederick Fennell - Civil War, Vol. 2
  • Hank Thompson - Cheyenne Frontier Days
  • Bill McFadden, Bryna Rayburn - Fast, Fast, Fast, Relief from TV Commercials
  • Shut Downs - Four in the Floor
  • Dean Elliott - Heartstrings
Winner: Frederick Fennell - Civil War, Vol. 2
 
Best Folk Recording
The nominees were:
  • Peter, Paul & Mary - Blowing' in the Wind
  • Judy Collins - Judy Collins No. 3
  • Miriam Makeba - The World of Miriam Makeba
  • New Christy Minstrels - Green, Green
  • Odetta - Odetta Sings Folk Songs
Winner: Peter, Paul & Mary - Blowing' in the Wind
 
Best Gospel Or Other Religious Recording, Musical
The nominees were:
  • Soeur Sourire (Singing Nun) - Dominique
  • Bessie Griffin and the Gospel Pearls - Recorded Live!
  • Charles Magnuson - Piano in Concert
  • George Beverly Shea - The Earth Is the Lord's (and the Fullness Thereof)
  • Kings of Harmony - Steppin' Right In
  • Limeliters - Makin' a Joyful Noise
Winner: Soeur Sourire (Singing Nun) - Dominique
 
Best Instrumental Jazz Performance By A Large Group
The nominees were:
  • Woody Herman Band - Encore: Woody Herman
  • Oliver Nelson Orchestra - Full Nelson
  • Gerry Mulligan Concert Jazz Band - Gerry Mulligan '63
  • Al Hirt - Our Man in New Orleans
  • Quincy Jones - Quincy Jones Plays the Hip Hits
  • Miles Davis - Seven Steps to Heaven
Winner: Woody Herman Band - Encore: Woody Herman
 
Best Instrumental Jazz Performance By A Soloist Or Small Group
The nominees were:
  • Bill Eavns - Converstations with Myself
  • Andre Previn, with Ray Brown, Herb Ellis, Shelly Mannc - 4 to Go!
  • Thelonious Monk - Criss-Cross
  • Dave Brubeck Quartet - Dave Brubeck at Carnegie Hall
  • Al Hirt - Our Man in New Orleans
  • Peter Nero - Peter Nero in Person
  • Miles Davis - Seven Steps to Heaven
Winner: Bill Eavns - Converstations with Myself
 
 
Best Instrumental Theme
The nominees were:
  • Riz Ortolani, Nino Oliviero, Norman Newell - More (Theme from Mondo Cane)
  • Bob Goldstein, David Shire - Washington Square
  • Jean Toots Theilmans - Bluesette
  • Maurice Jarre - Lawrence of Arabia
  • Ray Brown, Steven Allen - Gravy Waltz
Winner: Riz Ortolani, Nino Oliviero, Norman Newell - More (Theme from Mondo Cane)
 
Best Intstrumental Arrangement
The nominees were:
  • Quincy Jones - I Can't Stop Loving You (Count Basie)
  • Robert N. Enevoldsen - Gravy Waltz (Steven Allen)
  • Claus Ogerman - More (Kai Winding)
  • Peter Nero, Marty Gold - Mountain Greenery (Peter Nero)
  • Joe Sherman - Washington Square (Village Stompers)
Winner: Quincy Jones - I Can't Stop Loving You (Count Basie)
 
Best Jazz Composition
The nominees were:
  • Ray Brown, Steven Allen - Gravy Waltz
  • Charlie Mingus - Black Saint and the Sinner Lady
  • Kenyon Hopkins - East Side-West Side
  • Dick Grove, Pete Jolly, Tommy Wolf - Little Bird
  • Newton Mendonco, Antonio Carlos Jobim - Meditation
  • Paul Desmond - Take Ten
Winner: Ray Brown, Steven Allen - Gravy Waltz
 
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Erich Leinsdorf conducting the RCA Italiana Orchestra and Chorus (solos: Price, Tucker, Elias) - Puccini: Madama Butterfly
  • Andre Cluytens conducting the Paris Conservatoire Orchestra and Chorus of National Opera of Sofia (soloist: Christoff) - Mussorgsky: Boris Godunov
  • Eugen Jochum conducting the RIAS Chamber Chorus, Berlin Philharmonic (solos: Seefried, Merriman, Koth, Haefliger, Prey, Fischer-Dieskau) - Mozart: Cosi Fan Tutte
  • Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra (solos: Elias, Hines) - Bartok: Bluebeard's Castle
  • Georg Solti conducting the Vienna Philharmonic (solos: Nilsson, Windgassen, Hotter, Stolze, Hoffgen, Neidlinger, Sutherland) - Wagner: Siegfried
  • Herbert von Karajan conducting the Vienna Philharmonic (solos: Price, di Stefano, Taddei) - Puccini: Tosca
Winner: Erich Leinsdorf conducting the RCA Italiana Orchestra and Chorus (solos: Price, Tucker, Elias) - Puccini: Madama Butterfly
 
Best Original Score Written For A Motion Picture Or Television Show
The nominees were:
  • John Addison
  • Alex North
  • Maurice Jarre
  • Riz Ortolani, Nino Oliviero
Winner: John Addison
 
 
Best Performance By A Chorus
The nominees were:
  • Swingle Singers - Bach's Greatest Hits
  • Henry Mancini & His Orchestra with Chorus - Charade
  • New Christy Minstrels - Green, Green
  • Mormon Tabernacle Choir (Richard P. Condie, director; Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic) - The Joy of Christmas
  • Robert Shaw Chorale (Robert Shaw conducting the RCA Orchestra) - The Many Moods for Christmas
Winner: Swingle Singers - Bach's Greatest Hits
 
Best Performance By An Orchestra For Dancing
The nominees were:
  • Count Basie - This Time by Basie! Hits of the '50s and '60s
  • Woody Herman - Encore: Woody Herman,'63
  • Joe Harnell - Fly Me to the Moon and the Bossa Nova Pops
  • Quincy Jones - Quincy Jones Plays the Hip Hits
  • Les Brown - Richard Rodgers Bandbook
  • Page Cavanaugh - The Page 7 ...An Explosion in Pop Music
Winner: Count Basie - This Time by Basie! Hits of the '50s and '60s
 
Best Performance By An Orchestra Or Instrumentalist With Orchestra (Not Jazz Or Dancing)
The nominees were:
  • Al Hirt - Java
  • Andre Previn - Andre Previn in Hollywood
  • Peter Nero - Hail the Conquering Nero
  • Kai Winding - More
  • Henry Mancini - Our Man in Hollywood
  • Percy Faith - Themes for Young Lovers
Winner: Al Hirt - Java
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Bernstein Conducts for Young People
  • various artists - Let's Go to the Zoo
  • Jack Gilford - Winnie-the-Pooh
  • Pete Seeger - Children's Concert
  • Peter, Paul & Mary - Puff The Magic Dragon Lyrics
Winner: Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Bernstein Conducts for Young People
 
Best Score From An Original Cast Show Album
The nominees were:
  • Jerry Bock, Sheldon Harnick (original cast with Barbara Cook, Daniel Massey, Jack Cassidy) - She Loves Me
  • Arthur Schwartz, Howard Deitz (original cast with Mary Martin, Ethel Shutta, George Wallace, Jack DeLon, Robbin Bailey) - Jennie
  • Harvey Schmidt, Tom Jones (original cast with Robert Horton, Inga Swenson, Stephen Douglass, Will Peer, Steve Roland, Scooter Teague, Lesley Warren; orchestra conducted by Donald W. Pippin) - 110 in the Shade
  • Lee Pockriss, Anne Cromwell (original cast with Vivien Leigh, Jean-Pierre Aumont) – Tovarich
Winner: Jerry Bock, Sheldon Harnick (original cast with Barbara Cook, Daniel Massey, Jack Cassidy) - She Loves Me
 
Country And Western Recording
The nominees were:
  • Bobby Bare - Detroit City Lyrics
  • Buck Owens - Love's Gonna Live Here Lyrics
  • Flatt and Scruggs - Flatt and Scruggs at Carnegie Hall
  • Hank Snow - Ninety Miles An Hour (down A Dead End Street) Lyrics
  • Johnny Cash - Ring Of Fire Lyrics
  • Lefty Frizzell - Saginaw, Michigan
  • Porter Wagner - The Porter Wagner Show
Winner: Bobby Bare - Detroit City Lyrics
 
Female Vocal Performance
The nominees were:
  • Barbra Streisand - The Barbra Streisand Album
  • Eydie Gorme - Blaime It on the Bossa Nova
  • The Singing Nun - Dominique
  • Peggy Lee - I'm A Woman Lyrics
  • Miriam Makeba - The World of Miriam Makeba
Winner: Barbra Streisand - The Barbra Streisand Album
 
Male Vocal Performance
The nominees were:
  • Jack Jones - Wives and Lovers
  • Ray Charles - Busted Lyrics
  • John Gary - Catch a Rising Star
  • Tony Bennett - I Wanna Be Around
  • Andy Williams - Days Of Wine And Roses Lyrics
Winner: Jack Jones - Wives and Lovers
 
Most Promising New Classical Artist
The nominees were:
  • Andre Watts, pianist
  • Fou Ts'Ong, pianist
  • Colin Davis, conductor
  • Alirio Diaz, guitarist
  • Abbey Singers, vocalists
  • John Ogdon, pianist
Winner: Andre Watts, pianist
 
New Artist
The nominees were:
  • Swingle Singers Lyrics
  • John Gary
  • Vicki Carr
  • The J's with Jamie
  • Trini Lopez Lyrics
Winner: Swingle Singers Lyrics
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Henry Mancini - Days Of Wine And Roses Lyrics
  • Barbra Streisand - Happy Days Are Here Again Lyrics
  • Jack Jones - Wives and Lovers
  • The Singing Nun - Dominique
  • Tony Bennett - I Wanna Be Around
Winner: Henry Mancini - Days Of Wine And Roses Lyrics
 
Rhythm & Blues Recording
The nominees were:
  • Ray Charles - Busted Lyrics
  • Barbara Lewis - Hello Stranger Lyrics
  • Lenny Welch - Since I Fell for You
  • Little Johnny Taylor - Part Time Love
  • Major Lance - Hey Little Girl Lyrics
  • Martha and the Vandellas - (Love is Like a) Heat Wave
  • Sam Cooke - Frankie and Johnny
Winner: Ray Charles - Busted Lyrics
 
Rock And Roll Recording
The nominees were:
  • Nino Tempo, April Stevens - Deep Purple
  • Chet Atkins - Teen Scene
  • Lesley Gore - It's My Party Lyrics
  • Little Peggy March - I Will Follow Him
  • Ruby and the Romantics - Our Day Will Come
Winner: Nino Tempo, April Stevens - Deep Purple
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Johnny Mercer, Henry Mancini - The Days of Wine and Roses
  • Burt Bacharach, Hal David - Wives and Lovers
  • Sacha Distel, Jack Reardon - The Good Life
  • Sadie Vimmerstedt, Johnny Mercer - I Wanna Be Around
  • Sammy Cahn, Jimmy Van Heusen - Call Me Irresponsible
Winner: Johnny Mercer, Henry Mancini - The Days of Wine and Roses
 
Vocal Group Performance
The nominees were:
  • Peter, Paul & Mary - Blowin' in The Wind Lyrics
  • The J's with Jamie - Hey Look Us Over!
  • Jackie and Ray Kral - Like Sing...Jackie and Ray Kral
  • The Hi-Los - The Hi-Los Happen to Bossa Nova
  • The Anita Kerr Quartet - Waitin' for the Evening Train
Winner: Peter, Paul & Mary - Blowin' in The Wind Lyrics

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows