For information on the Grammy Awards 1966 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1966

The 8th Grammy Award ceremony was held on 15th March 1966, at Beverly Hilton (Los Angeles). The Academy awarded the artists for their outstanding performance for the year 1965. Roger Miller, Frank Sinatra and Barbra Streisand were the primarily nominated artists for the year. Frank Sinatra and Roger Miller were the artists who took over the highest number of Grammy awards for the year. Frank Sinatra was also honored with the most prestigious “Lifetime Achievement Award”. A series of tapped annual specials was telecasted by NBC. Throughout 1960s, the Grammy Award ceremony was not telecasted in live. Given below is the list of the nominees and winners, who were presented with the awards for the year 1966. 

Grammy Award Winners 1966

Album Of The Year
The nominees were:
  • Frank Sinatra - September of My Years
  • Barbra Streisand - My Name Is Barbra
  • Eddy Arnold - My World
  • Julie Andrews and cast - The Sound of Music
  • The Beatles - Help!
Winner: Frank Sinatra - September of My Years
 
Album Of The Year - Classical
The nominees were:
  • Vladimir Horowitz - Horowitz at Carnegie Hall, an Historic Return
  • Artur Rubinstein - Chopin: 8 Polonaises and 4 Impromptus
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony (solo: Leontyne Price) - Strauss: Salome (Dance of the Seven Veils, Interlude and Final Scene); The Egyptian Helen (Awakening Scene)
  • Karl Bohm conducting the Orchestra of German Opera, Berlin - Berg: Wozzeck
  • Leopold Stokowski conducting the American Symphony - Ives: Symphony No. 4
Winner: Vladimir Horowitz - Horowitz at Carnegie Hall, an Historic Return
 
 
Best Album Cover, Graphic Arts
The nominees were:
  • Silverstein, Lenisdorf, Boston Symphony - Bartok: Concerto No. 2 for Violin; Stravnisky: Concerto for Violin
  • Duke Ellington - Concert in the Virgin Islands
  • Gould conducting the Chicago Symphony - Gould: Spirituals for Orchestra; Copland: Dance Symphony
  • Horowitz at Carnegie Hall - Horowitz at Carnegie Hall
  • Thelonious Monk - Solo Monk
  • Bernstein conducting the New York Philharmonic - William Tell and Other Favorite Overtures
Winner: Silverstein, Lenisdorf, Boston Symphony - Bartok: Concerto No. 2 for Violin; Stravnisky: Concerto for Violin
 
Best Album Cover, Photography
The nominees were:
  • Paul Horn - Jazz Suite on the Mass Texts
  • Bob Dylan - Bringing It All Back Home
  • Kenny Burrell & Gil Evans Orchestra - Kenny Burrell: Guitar Forms
  • Thelonious Monk - Monk
  • Barbra Streisand - My Name Is Barbra
  • Charles Aznavour - The Aznavour Story
Winner: Paul Horn - Jazz Suite on the Mass Texts
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Frank Sinatra - September of My Years
  • Karl Bohm conducting the German Opera - Berg: Wozzeck
  • Earl Hines - Grand Terrace Band
  • Adlai Stevenson - The Voice of the Uncommon Man
Winner: Frank Sinatra - September of My Years
 
Best Arrangement Accompanying A Vocalist Or Instrumentalist
The nominees were:
  • Frank Sinatra - It Was A Very Good Year Lyrics
  • Astrud Gilberto - Day by Day
  • Vikki Carr - Everything I've Got
  • Kenny Burrell - Greensleeves
  • Jackie Deshannon - What The World Needs Now Is Love Lyrics
  • Beatles - Yesterday Lyrics
Winner: Frank Sinatra - It Was A Very Good Year Lyrics
 
Best Chamber Music Performance - Instrumental Or Vocal
The nominees were:
  • Juilliard String Quartet - Bartok: The 6 String Quartets
  • Yehudi Menuhin and members of the Bath Festival Orchestra - A Purcell Anthology
  • Erick Friedman, Bruce Prince-Joseph - Bach: The 6 Sonatas for Violin and Harpsichord
  • Vladimir Ashkenazy, Malcolm Frager - Mozart/Schumann Recital
  • Isaac Stern, Eugene Istomin, Leonard Rose - Schubert: Trio No. 1 in B Flat for Piano
  • Joseph Szigeti, Bela Bartok - Sonata Recital by Szigeti and Bartok (Bartok, Beethoven, Debussy)
Winner: Juilliard String Quartet - Bartok: The 6 String Quartets
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • Robert Shaw conducting the Robert Shaw Chorale, RCA Victor Symphony - Stravinsky: Symphony of Psalms; Poulenc: Gloria
  • Robert Page conducting the Temple University Chori; Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Berlioz: Requiem
  • Herbert von Karajan conducting the Vienna Singverein and Berlin Philharmonic - Brahms: A German Requiem
  • Benjamin Britten conducting the London Symphony Chorus and Orchestra - Britten: Cantata Misericordium
  • Wolfgang Schubert conducting the Bavarian Radio Symphony Chorus; Rafael Kubelik conducting the Bavarian Radio Symphony - Schoenberg: Gurrelieder
Winner: Robert Shaw conducting the Robert Shaw Chorale, RCA Victor Symphony - Stravinsky: Symphony of Psalms; Poulenc: Gloria
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Orchestra
The nominees were:
  • Artur Rubinstein (Leinsdorf conducting the Boston Symphony) - Beethoven: Concerto No. 4 in G Major for Piano and Orchestra
  • Isaac Stern (Bernstein conducting the New York Philharmonic) - Barber: Concerto for Violin and Orchestra; Hindemith: Concerto for Violin and Orchestra
  • Rudolf Serkin (Toscanini conducting the NBC Symphony) - Beethoven: Concerto No. 4 in G Major for Piano and Orchestra
  • Isaac Stern, Leonard Rose, Eugene Istomin (Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra) - Beethoven: Triple Concerto
  • Leonard Pennario (Previn conducting the Royal Philharmonic) - Rachmaninov: Concerto No. 1 in F Sharp for Piano; Concerto No. 4 in G Minor for Piano
Winner: Artur Rubinstein (Leinsdorf conducting the Boston Symphony) - Beethoven: Concerto No. 4 in G Major for Piano and Orchestra
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) Without Orchestra
The nominees were:
  • Vladimir Horowitz - Horowitz at Carnegie Hall, an Historic Return
  • Raymond Lewenthal - Alkan: Piano Music
  • Glenn Gould - Bach: The Well-Tempered Clavier, Book 1, Vol. 3 (17-24)
  • Vladimir Ashkenazy - Chopin Ballades (1-4)
  • Artur Rubinstein - Chopin: 8 Polonaises and 4 Impromptus
  • Julian Bream - Julian Bream in Concert
Winner: Vladimir Horowitz - Horowitz at Carnegie Hall, an Historic Return
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Leopold Stokowski conducting the American Symphony - Ives: Symphony No. 4
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic - Bach: Brandenburg Concertos
  • Arturo Toscanini conducting the NBC Symphony - Berlioz: Romeo et Juliette
  • Morton Gould conducting the Chicago Symphony - Gould: Spirituals for Orchestra; Copland: Dance Symphony
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Prokofiev: Symphony No. 6 in E Flat Minor
Winner: Leopold Stokowski conducting the American Symphony - Ives: Symphony No. 4
 
Best Classical Vocal Performance With Or Without Orchestra
The nominees were:
  • Leontyne Price (Leinsdorf conducting the Boston Symphony) - Strauss: Salome (Dance of the Seven Veils, Interlude, Final Scene); The Egyptian Helen (Awakening Sc
  • Anna Moffo (Stokowski conducting the American Symphony) - Canteloube: Songs of the Auvergne; Rachmaninov: Vocalise; Villa-Lobos: Bachianas Brasileiras No. 5
  • Shirley Verrett - Falla: Seven Popular Spanish Songs
  • Mirella Freni (Ferraris conducting the Rome Opera House Orchestra) - Mirella Freni, Operatic Arias
  • Galina Vishnevskaya (Markevitch conducting the Russian State Symphony - Mussorgsky: Songs
Winner: Leontyne Price (Leinsdorf conducting the Boston Symphony) - Strauss: Salome (Dance of the Seven Veils, Interlude, Final Scene); The Egyptian Helen (Awakening Sc
 
Best Comedy Performance
The nominees were:
  • Bill Cosby - Why Is There Air?
  • Smothers Brothers - Mom Always Liked You Best
  • Godfrey Cambridge - Them Cotton Pickin' Days Is Over
  • Earl Doud, Allen Robin - Welcome to the L.B.J. Ranch
  • various artists, written by Bob Booker, George Foster - You Don't Have to Be Jewish
Winner: Bill Cosby - Why Is There Air?
 
Best Composition By A Contemporary Classical Composer
The nominees were:
  • Charles Ives - Symphony No. 4
  • Benjamin Britten - Cantata Misericordium
  • Leonard Bernstein - Chichester Psalms
  • David Diamond - String Quartet No. 4
  • William Walton - Variations on a Theme by Hindemith
  • Morton Gould - World War I Suite
Winner: Charles Ives - Symphony No. 4
 
Best Country & Western Album
The nominees were:
  • The Return of Roger Miller - Roger Miller
  • The Jim Reeves Way - Jim Reeves
  • More of That Guitar Country - Chet Atkins
  • My World - Eddy Arnold
  • Father and Son: Hank Williams and Hank Williams Jr. - Hank Williams, Hank Williams Jr.
Winner: The Return of Roger Miller - Roger Miller
 
Best Country & Western Single
The nominees were:
  • Roger Miller - King Of The Road Lyrics
  • Chet Atkins - Yakety Axe Lyrics
  • Eddy Arnold - Make The World Go Away Lyrics
  • Jim Reeves - Is It Really Over Lyrics
  • Little Jimmy Dickens - May the Bird of Paradise Fly up Your Nose Lyrics
  • The Statler Brothers - Flowers On The Wall Lyrics
Winner: Roger Miller - King Of The Road Lyrics
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Roger Miller - King Of The Road Lyrics
  • Carl Belew, B.J. Moore, Eddie Busch - What's He Doing in My World
  • Lewis Dewitt - Flowers on the Wall
  • Neal Merritt - May the Bird of Paradise Fly Up Your Nose
  • Ted Harris - Crystal Chandelier
Winner: Roger Miller - King Of The Road Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Jody Miller - Queen Of The House Lyrics
  • Wilma Burgess - Baby
  • Dottie West - Before The Ring On Your Finger Turns Green Lyrics
  • Molly Bee - Single Girl Again
  • Skeeter Davis - Sunglasses Lyrics
Winner: Jody Miller - Queen Of The House Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Roger Miller - King Of The Road Lyrics
  • Carl Belew - Crystal Chandelier
  • Jim Reeves - Is It Really Over Lyrics
  • Eddy Arnold - Make The World Go Away Lyrics
  • Bobby Bare - Talk Me Some Sense Lyrics
Winner: Roger Miller - King Of The Road Lyrics
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Larry Levine - A Taste of Honey (Herb Alpert & the Tijuana Brass)
  • Richard Bogert, James Malloy - Latin Sounds of Henry Mancini (Henry Mancini)
  • Al Pachucki, Chuck Seitz - More of That Guitar Country (Chet Atkins)
  • Frank Laico - My Name Is Barbra (Barbra Streisand)
  • Lowell Frank - September of My Years (Frank Sinatra)
Winner: Larry Levine - A Taste of Honey (Herb Alpert & the Tijuana Brass)
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • Fred Plaut - Horowitz at Carnegie Hall, an Historic Return (Vladimir Horowitz)
  • Bernard Keville - Gould: Spirituals for Orchestra; Copland: Dance Symphony (Gould conducting the Chicago Symphony)
  • Edward T. Graham - Ives: Symphony No. 4 (Stokowski conducting the American Symphony Orchestra)
  • Anthony Salvatore - Strauss: Salome; The Egyptian Helen (Leinsdorf conducting the Boston Symphony; solo: Leontyne Price)
  • Bernard Keville - Stravinsky: Symphony of Psalms (Robert Shaw Chorale, RCA Symphony)
Winner: Fred Plaut - Horowitz at Carnegie Hall, an Historic Return (Vladimir Horowitz)
 
Best Folk Recording
The nominees were:
  • Harry Belafonte, Miriam Makeba - An Evening with Belafonte/Makeba
  • Joan Baez - There But For Fortune Lyrics
  • Miriam Makeba - Makeba Sings
  • Pete Seeger - Strangers and Cousins
  • Peter, Paul & Mary - A Song Will Rise
  • Roscoe Holcomb - Roscoe Holcomb: The High Lonesome Sound
  • Womenfolk - The Womefolk at the Hungry 1
Winner: Harry Belafonte, Miriam Makeba - An Evening with Belafonte/Makeba
 
Best Gospel Or Other Religious Recording
The nominees were:
  • George Beverly Shea & Anita Kerr Quartet - Southland Favorites
  • Blackwood Brothers - Something Old, Something New
  • Happy Goodman Family - What a Happy Time
  • Kate Smith - How Great Thou Art
  • Marian Anderson - Just Keep on Singing
  • Ralph Carmichael Singers & Orchestra - Bob Ashton's Songs of Living Faith
Winner: George Beverly Shea & Anita Kerr Quartet - Southland Favorites
 
Best Instrumental Arrangement
The nominees were:
  • Herb Alpert & The Tijuana Brass - A Taste Of Honey Lyrics
  • Fiedler conducting the Boston Pops - A Hard Day's Night
  • Neal Hefti - Girl Talk
  • Si Zentner Orchestra - Mission to Moscow
  • Armbruster Orchestra - The Shadow of Your Smile
  • Jankowski Orchestra - Walk in the Black Forest
Winner: Herb Alpert & The Tijuana Brass - A Taste Of Honey Lyrics
 
Best Instrumental Performance (Non-Jazz)
The nominees were:
  • Herb Alpert & The Tijuana Brass - A Taste Of Honey Lyrics
  • Neal Hefti - Girl Talk
  • Henry Mancini - The Great Race
  • Horst Jankowski - Walk in the Black Forest
  • Chet Atkins - Yakety Axe Lyrics
Winner: Herb Alpert & The Tijuana Brass - A Taste Of Honey Lyrics
 
Best Jazz Performance - Large Group Or Soloist With Large Group
The nominees were:
  • Duke Ellington Orchestra - Ellington '66
  • Wes Montgomery with String Orchestra - Bumpin'
  • Rod Levitt - Insight
  • Paul Horn - Jazz Suite on the Mass Texts
  • Kenny Burrell, Gil Evans Orchestra - Kenny Burrell: Guitar Forms
Winner: Duke Ellington Orchestra - Ellington '66
 
Best Jazz Performance - Small Group Or Soloist With Small Group
The nominees were:
  • Ramsey Lewis Trio - The In Crowd
  • John Coltrane - A Love Supreme
  • Paul Horn - Cycle
  • Paul Desmond, Jim Hall - Glad to Be Unhappy
  • Gary McFarland Group - Soft Samba
  • Cal Tjader - Soul Sauce
Winner: Ramsey Lewis Trio - The In Crowd
 
Best New Country & Western Artist
The nominees were:
  • The Statler Brothers Lyrics
  • Jody Miller Lyrics
  • Wilma Burgess
  • Norma Jean Lyrics
  • Del Reeves Lyrics
Winner: The Statler Brothers Lyrics
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Karl Bohm conducting the Orchestra of German Opera, Berlin (solos: Fischer-Dieskau, Lear, Wunderlich) - Berg: Wozzeck
  • Fausto Cleva conducting the RCA Italiana Opera Orchestra & Chorus (solos: Moffo, Bergonzi, Verrett, MacNeil, Tozzi, Flagello) - Verdi: Luisa Miller
  • Georg Solti conducting the Vienna Philharmonic (solos: Nilsson, Windgassen, Fischer-Dieskau) - Wagner: Gotterdammerung
  • Richard Bonynge conducting the London Symphony and Chorus (solos: Sutherland, Horne, Alexander, Cross) - Bellini: Norma
  • Thomas Schippers conducting the RCA Italiana Opera Orchestra & Chorus (solos: Price, Tucker, Verrett, Merrill, Tozzi, Flagello) - Verdi: La Forza del Destino
Winner: Karl Bohm conducting the Orchestra of German Opera, Berlin (solos: Fischer-Dieskau, Lear, Wunderlich) - Berg: Wozzeck
 
Best Original Jazz Composition
The nominees were:
  • Lalo Schifrin - Jazz Suite on the Mass Texts
  • John Coltrane - A Love Supreme
  • Wes Montgomery - Bumpin'
  • Oscar Peterson - Canadiana Suite
  • Eddie Sauter - Mickey One
  • Duke Ellington, Billy Strayhorn - Virgin Islands Suite
Winner: Lalo Schifrin - Jazz Suite on the Mass Texts
 
Best Original Score Written For A Motion Picture Or Television Show
  • The nominees were:
  • Robert Armbruster Orchestra - The Sandpiper
  • Beatles - Help Lyrics
  • Hugo Montenergo Orchestra - The Man from U.N.C.L.E.
  • Michel Legrand Orchestra - The Umbrellas of Cherbourg
  • Mikis Theodorakis Orchestra - Zorba the Greek
Winner: Robert Armbruster Orchestra - The Sandpiper
 
Best Performance By A Chorus
The nominees were:
  • Swingle Singers - Anyone for Mozart?
  • New Christy Minstrels - Chim Chim Cher-ee and Other Happy Songs
  • Henry Mancini Chorus & Orchestra - Dear Heart and Other Songs About Love
  • Paul Horn and Chorus - Jazz Suite on the Mass Texts
  • Robert Shaw Chorale & Orchestra - Robert Shaw Chorale and Orchestra on Broadway
Winner: Swingle Singers - Anyone for Mozart?
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Dr. Seuss Presents Fox in Sox and Green Eggs and Ham - Marvin Miller
  • Patrick Muldoon and His Magic Balloon - Carmel Quinn
  • Supercalifragelistic Expialidocious - Chipmunks (David Seville)
  • Love Songs for Children: A You're Adorable - Diahann Carroll
  • Winnie-the-Pooh and the Honey Tree - Sterling Holloway, Sebastian Cabot
Winner: Dr. Seuss Presents Fox in Sox and Green Eggs and Ham - Marvin Miller
 
Best Score From An Original Cast Show
The nominees were:
  • Alan Jay Lerner, Burton Lane - On a Clear Day You Can See Forever
  • David Heneker - Half a Sixpence
  • Marian Grudeff, Raymond Jessell - Baker Street
  • Richard Rodgers, Stephen Sondheim - Do I Hear a Waltz?
  • Walter Marks – Bajour
Winner: Alan Jay Lerner, Burton Lane - On a Clear Day You Can See Forever
 
Best Spoken Word Or Drama Recording
The nominees were:
  • John F. Kennedy - As We Remember Him
  • Adlai Stevenson - The Voice of the Uncommon Man
  • Alec Guinness - A Personal Choice
  • Chet Huntley, David Brinkley - A Time to Keep:'64
  • Margaret Webster - The Brontes
  • National Theatre of Great Britain - Much Ado About Nothing
Winner: John F. Kennedy - As We Remember Him
 
Contemporary Rock & Roll Female Vocal Performance
The nominees were:
  • Petula Clark - I Know A Place Lyrics
  • Barbara Lewis - Baby, I'm Yours Lyrics
  • Fontella Bass - Rescue Me
  • Lesley Gore - Sunshine, Lillipops, and Rainbows
  • Jackie Deshannon - What The World Needs Now Is Love Lyrics
Winner: Petula Clark - I Know A Place Lyrics
 
Contemporary Rock & Roll Group Vocal Performance
The nominees were:
  • The Statler Brothers - Flowers On The Wall Lyrics
  • Beatles - Help Lyrics
  • Hermin's Hermits - Mrs. Brown, You've Got a Lovely Daughter
  • The Supremes - Stop! In The Name Of Love Lyrics
  • Sam the Sham and the Pharoahs - Wooly Bully
Winner: The Statler Brothers - Flowers On The Wall Lyrics
 
Contemporary Rock & Roll Male Vocal Performance
The nominees were:
  • Roger Miller - King Of The Road Lyrics
  • Len Barry - 37623
  • Johnny Tillotson - Heartaches By The Number Lyrics
  • Tom Jones - What's New Pussycat? Lyrics
  • Paul McCartney - Yesterday Lyrics
Winner: Roger Miller - King Of The Road Lyrics
 
Contemporary Rock & Roll Single
The nominees were:
  • Roger Miller - King Of The Road Lyrics
  • Glenn Yarbrough - Baby the Rain Mustt Fall
  • Jackie Deshannon - What The World Needs Now Is Love Lyrics
  • Paul McCartney - Yesterday Lyrics
  • Tom Jones - It's Not Unusual Lyrics
Winner: Roger Miller - King Of The Road Lyrics
 
Female Vocal Performance
The nominees were:
  • Barbra Streisand - My Name is Barbra Lyrics
  • Petula Clark - Downtown Lyrics
  • Nancy Wilson - Gentle Is My Love
  • Astrud Gilberto - The Astrud Gilberto Album
  • Jackie Deshannon - What The World Needs Now Is Love Lyrics
Winner: Barbra Streisand - My Name is Barbra Lyrics
 
Male Vocal Performance
The nominees were:
  • Frank Sinatra - It Was A Very Good Year Lyrics
  • Glenn Yarbrough - Baby the Rain Must Fall
  • Roger Miller - King Of The Road Lyrics
  • Tony Bennett - The Shadow Of Your Smile Lyrics
  • Paul McCartney - Yesterday Lyrics
Winner: Frank Sinatra - It Was A Very Good Year Lyrics
 
Most Promising New Recording Artist
The nominees were:
  • Peter Serkin, pianist
  • Shirley Verrett, mezzo
  • Raymond Lewenthal, pianist
  • Evelyn Lear, soprano
  • Nicolai Ghiaurov, bass
Winner: Peter Serkin, pianist
 
New Artist
The nominees were:
  • Tom Jones Lyrics
  • The Byrds Lyrics
  • Glenn Yarbrough
  • Marilyn Maye
  • Horst Jankowski
  • Hermans Hermits Lyrics
Winner: Tom Jones Lyrics
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Herb Alpert & The Tijuana Brass - A Taste Of Honey Lyrics
  • Paul McCartney - Yesterday Lyrics
  • Roger Miller - King Of The Road Lyrics
  • The Ramsey Lewis Trio - The 'In' Crowd
  • Tony Bennett - The Shadow Of Your Smile Lyrics
  • Winner: Herb Alpert & The Tijuana Brass - A Taste Of Honey Lyrics
 
Rhythm & Blues Recording
The nominees were:
  • James Brown - Papa's Got A Brand New Bag Lyrics
  • Sam Cooke - Shake
  • Temptations - My Girl Lyrics
  • Wilson Pickett - In The Midnight Hour Lyrics
  • Jr. Walker & The All Stars - Shotgun Lyrics
Winner: James Brown - Papa's Got A Brand New Bag Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Paul Francis Webster, Johnny Mandel - The Shadow of Your Smile
  • Jimmy Van Heusen, Sammy Cahn - September of My Years
  • John Lennon, Paul McCartney - Yeterday
  • Michel Legrand, Norman Gimbel, Jacques Demy - I Will Wait for You
  • Roger Miller - King Of The Road Lyrics
Winner: Paul Francis Webster, Johnny Mandel - The Shadow of Your Smile
 
Vocal Group Performance
The nominees were:
  • The Anita Kerr Quartet - We Dig Mancini
  • The Statler Brothers - Flowers On The Wall Lyrics
  • Beatles - Help Lyrics
  • Hermans Hermits - Mrs. Brown You've Got a Lovely Daughter Lyrics
  • We Five - You Were on My Mind
Winner: The Anita Kerr Quartet - We Dig Mancini

  
Print Mail Recommend This Site