Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1967 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1967


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1967

The 9th Grammy Award ceremony was held on 2nd March 1967, at Beverly Hilton Hotel (Los Angeles). It was until 1971, that Grammy Award ceremonies were held in both New York and Los Angeles. Frank Sinatra, Mamas and the Papas and Paul McCartney were the artists mainly nominated for the year. All the three artists were nominated for four categories each. Frank Sinatra was honored with 4 Grammys; whereas Duke Ellington and David Houston were honored with 2 Grammys each. Maurice Jarre – Dr. Zhivago was announced the winner for the ‘Best Album Notes’ and the esteemed ‘Lifetime Achievement Award’ was honored to Duke Ellington. Below given is the list of the nominees and the winners, who were presented with the Grammy Awards for the year 1967. 

Grammy Award Winners 1967

Album Of The Year
The nominees were:
  • Frank Sinatra - Sinatra: A Man and His Music
  • Barbra Streisand - Color Me Barbra
  • Herb Alpert & The Tijuana Brass - What Now My Love Lyrics
  • Maurice Jarre - Dr. Zhivago
  • The Beatles – Revolver
Winner: Frank Sinatra - Sinatra: A Man and His Music
 
Album Of The Year - Classical
The nominees were:
  • Morton Gould conducting the Chicago Symphony - Ives: Symphony No. 1 in D Minor
  • Aaron Coplan conducting the London Symphony - Aaron Copland Conducts (Music for a Great City, Statements)
  • Colin Davis conducting the London Symphony Orchestra and Choir - Handel: Messiah
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 6 in A Minor
  • Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Mahler: Symphony No. 10
Winner: Morton Gould conducting the Chicago Symphony - Ives: Symphony No. 1 in D Minor
 
Best Album Cover, Graphic Arts
The nominees were:
  • Beatles - Revolver
  • Rifkin directing London Brass Players - Baroque Fanfares and Sonatas for Brass
  • Barbra Streisand - Color Me Barbra
  • Gould conducting the Chicago Symphony - Ives: Symphony No. 1 in D Minor
  • Jazz Crusaders - Talk That Talk
Winner: Beatles - Revolver
 
Best Album Cover, Photography
The nominees were:
  • Porter Wagoner - Confessions of a Broken Man
  • Bob Dylan - Blonde On Blonde Lyrics
  • Sandpipers - Guantanamera
  • Gary Burton - The Time Machine
  • The Byrds - Turn! Turn! Turn! Lyrics
Winner: Porter Wagoner - Confessions of a Broken Man
 
Best Arrangement Accompanying A Vocalist Or Instrumentalist
The nominees were:
  • Frank Sinatra - Strangers In The Night Lyrics
  • Paul McCartney - Eleanor Rigby Lyrics
  • Wes Montgomery - Goin' out of My Head
  • Beach Boys - Good Vibrations Lyrics
  • Eydie Gorme - If He Walked into My Life
  • Nancy Sinatra - These Boot Are Made for Walkin'
Winner: Frank Sinatra - Strangers In The Night Lyrics
 
Best Chamber Music Performance - Instrumental Or Vocal
The nominees were:
  • Boston Symphony Chamber Players - Boston Symphony Chamber Players (selections by Mozart, Brahms, Beethoven, Fine, Copland, Carter, Pis
  • Jascha Heifetz, Gregor Piatigorsky with Leonard Pennario - Arensky: Trio in D Minor for Violin, Cello and Piano; Martinu: Duo for Violin and Cello
  • Eugene Istomin, Isaac Stern, Leonard Rose - Beethoven: Trio No. 6 in B Flat, Op. 97 (Archduke)
  • Erick Friedman, Andre Previn - Franck: Sonata in A Major for Violin and Piano; Debussy: Sonata in G Minor for Violin and Piano
  • Weller Quartet - Haydn: Quartets, Op. 33
Winner: Boston Symphony Chamber Players - Boston Symphony Chamber Players (selections by Mozart, Brahms, Beethoven, Fine, Copland, Carter, Pis
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • Robert Shaw conducting the Robert Shaw Chorale and Orchestra - Handel: Messiah
  • Gregg Smith conducting the Columbia Chamber Orchestra, Gregg Smith Singers, Ithaca College Concert Choir; George Bragg conducting the Texas Boys' Choir - Ives: Music for Chorus (General William Booth Enters Heaven, &quo
  • Wilhelm Pitz conducting the New Philharmonia Chorus; Otto Klemperer conducting the New Philharmonia Orchestra - Beethoven: Missa Solemnis in D Major
  • Richard Condie directing the Mormon Tabernacle Choir, Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Bless This House
  • Colin Davis conducting the soloists, London Symphony Orchestra and Choir - Handel: Messiah
Winner: Robert Shaw conducting the Robert Shaw Chorale and Orchestra - Handel: Messiah
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Or Without Orchestra
The nominees were:
  • Julian Bream - Baroque Guitar (Bach, Sanz, Weiss, etc.)
  • Ivan Moravec - Chopin: Nocturnes
  • Isaac Stern (Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra) - Dvorak: Concerto in A Minor for Violin
  • Yehudi Menuhin (Boult conducting the New Philharmonia Orchestra) - Elgar: Concerto for Violin
  • Raymond Lewenthal - Operatic Liszt
Winner: Julian Bream - Baroque Guitar (Bach, Sanz, Weiss, etc.)
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 6 in A Minor
  • George Szell conducting the Cleveland Orchestra - Bartok: Concerto for Orchestra
  • Pierre Boulez, Antal Dorati conducting the BBC Symphony - Boulez: Le Soleil des Eaux; Messiaen: Chronochromie; Koechlin: Les Bandar-Log
  • Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Ives: Fourth of July
  • Morton Gould conducting the Chicago Symphony - Ives: Symphony No. 1 in D Minor
  • Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Mahler: Symphony No. 10
Winner: Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 6 in A Minor
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Leontyne Price (Molinari-Pradelli conducting the RCA Italiana Opera Orchestra; solos: Barber, Purcell, etc) - Prima Donna
  • Judith Raskin (Szell conducting the Cleveland Orchestra) - Mahler: Symphony No. 4 in G Major
  • Janet Backer (Morris conducting the London Philharmonic) - Mahler: The Youth's Magic Horn (Das Knaben Wunderhorn)
  • Montserrat Cabelle (Cilario, conductor) - Presenting Montserrat Caballe (Bellini and Donizetti arias)
  • Dietrich Fischer-Dieskau - Schumann: Dichterliebe
Winner: Leontyne Price (Molinari-Pradelli conducting the RCA Italiana Opera Orchestra; solos: Barber, Purcell, etc) - Prima Donna
 
Best Comedy Performance
The nominees were:
  • Bill Cosby - Wonderfulness
  • Archie Campbell - Have a Laugh on Me
  • Homer & Jethro - Wanted for Murder
  • Mrs. Miller - Downtown
  • Don Bowman - Funny Way to Make an Album
Winner: Bill Cosby - Wonderfulness
 
Best Country & Western Recording
The nominees were:
  • David Houston - Almost Persuaded Lyrics
  • Jack Greene - There Goes My Everything Lyrics
  • Jeannie Seely - Don't Touch Me
  • Jim Reeves - Distant Drums Lyrics
  • Leroy Pullins - I'm a Nut
Winner: David Houston - Almost Persuaded Lyrics
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Billy Sherrill, Glenn Sutton - Almost Persuaded
  • Dallas Frazier - There Goes My Everything Lyrics
  • Hank Cochran - Don't Touch Me
  • Roger Miller - Husbands And Wives Lyrics
  • Tompall Glaser, Harlan Howard - Streets of Baltimore
Winner: Billy Sherrill, Glenn Sutton - Almost Persuaded
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Jeannie Seely - Don't Touch Me
  • Connie Smith - Ain't Had No Loving
  • Loretta Lynn - Don't Come Home A-Drinkin
  • Jan Howard - Evil On Your Mind Lyrics
  • Dottie West - Would You Hold It Against Me
Winner: Jeannie Seely - Don't Touch Me
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • David Houston - Almost Persuaded Lyrics
  • Ben Colder - Almost Persuaded No. 2
  • Jim Reeves - Distant Drums Lyrics
  • Charley Pride - Just Between You And Me Lyrics
  • Jack Greene - There Goes My Everything Lyrics
Winner: David Houston - Almost Persuaded Lyrics
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Eddie Brackett, Lee Herschberg - Strangers in the Night (Frank Sinatra)
  • Dick Bogert - Arabesque (Henry Mancini)
  • Phil Ramone - Joe Williams and Thad Jones (Mel Lewis & the Jazz Orchestra)
  • Phil Ramone - Presenting Thad Jones (Mel Lewis & the Jazz Orchestra)
  • James Malloy - The Last Word in Lonesome is Me (Eddy Arnold)
Winner: Cortelia Clark - Blues in the Street
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • Anthony Salvatore - Wagner: Lohengrin (Leinsdorf conducting the Boston Symphony Pro Musica Chorus and soloists)
  • Bernard Keville - Ives: Symphony No. 1 in D Minor (Gould conducting the Chicago Symphony)
  • Anthony Salvatore - Mahler: Symphony No. 6 in A Minor (Leinsdorf conducting the Boston Symphony)
  • Bernard Keville - Varese: Arcana (Martinon conducting the Chicago Symphony)
  • Ernest Oelrich - Vivaldi: Gloria in D (Robert Shaw Orchestra and Chorus)
Winner: Anthony Salvatore - Wagner: Lohengrin (Leinsdorf conducting the Boston Symphony Pro Musica Chorus and soloists)
 
Best Folk Recording
The nominees were:
  • Cortelia Clark - Blues in the Street
  • Leadbelly - Leadbelly
  • Mimi & Richard Farina - Reflections in a Crystal Wind
  • Mitchell Trio - Violets of Dawn
  • Oliver Smith - Oliver Smith
  • Pete Seeger - God Bless the Grass
Winner: Cortelia Clark - Blues in the Street
 
Best Instrumental Arrangement
The nominees were:
  • Herb Alpert - What Now My Love (Herb Alpert & the Tijuana Brass)
  • Henry Mancini - Arabesque (Henry Mancini)
  • Neal Hefti - Batman Theme (Neal Hefti)
  • John Barry - Born Free (John Barry)
  • Bob Florence - Michelle (Bud Shank)
Winner: Herb Alpert - What Now My Love (Herb Alpert & the Tijuana Brass)
 
Best Instrumental Jazz Performance - Group Or Soloist With Group
The nominees were:
  • Wes Montgomery - Goin' out of My Head
  • Ornette Coleman Trio - At the Golden Circle
  • Duke Ellington Orchestra - Concert of Sacred Music
  • Bill Evans, Jim Hall - Intermodulation
  • John Handy Quartet - John Handy Recorded Live at the Monterey Jazz Festival
Winner: Wes Montgomery - Goin' out of My Head
 
Best Instrumental Performance (Other Than Jazz)
The nominees were:
  • Herb Alpert & The Tijuana Brass - What Now My Love Lyrics
  • Neal Hefti - Batman Theme
  • Roger Williams - Born Free
  • Chet Atkins - Chet Atkins Picks on the Beatles
  • Maurice Jarre - Dr. Zhivago (soundtrack)
Winner: Herb Alpert & The Tijuana Brass - What Now My Love Lyrics
 
Best Instrumental Theme
The nominees were:
  • Neal Hefti - Batman Theme
  • Alex North - Who's Afraid
  • D.J. Edwards - Trumpet Pickin'
  • Henry Mancini - Arabesque
  • Priscilla Hubbard – Prissy
Winner: Neal Hefti - Batman Theme
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Georg Solti conducting the Vienna Philharmonic (solos: Nilsson, Crespin, Ludwig, King, Hotter) - Wagner: Die Walkure
  • Aaron Copland conducting the Choral Arts Society and New York Philharmonic (solos: Clements, Turner, Cassilly, Treigle, Fredericks) - Copland: The Tender Land
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony (solos: Konya, Amarca, Gorr, Dooley) - Wagner: Lohengrin
  • Francesco Molinari-Pradelli conducting the Rome Opera Chorus and Orchestra (solos: Nilsson, Corelli) - Puccini: Turandot
  • Istvan Kertesz conducting the London Symphony (solos: Ludwig, Berry) - Bartok: Bluebeard's Castle
Winner: Georg Solti conducting the Vienna Philharmonic (solos: Nilsson, Crespin, Ludwig, King, Hotter) - Wagner: Die Walkure
 
Best Original Jazz Composition
The nominees were:
  • Duke Ellington - In the Beginning God
  • Claus Ogerman - Jazz Samba
  • Lalo Schifrin - Marquis de Sade
  • Bill Evans - Time Remembered
  • Bob Brookmeyer - ABC Blues
  • John Handy - If Only We Knew
Winner: Duke Ellington - In the Beginning God
 
Best Original Score Written For A Motion Picture Or Television
The nominees were:
  • Maurice Jarre - Dr. Zhivago
  • Alex North - Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Henry Mancini - Arabesque
  • John Barry - Born Free
  • Sonny Rollins – Alfie
Winner: Alex North - Who's Afraid of Virginia Woolf?
 
Best Performance By A Chorus
The nominees were:
  • Ray Conniff & Singers - Somewhere, My Love (Lara's Theme from Dr. Zhivago)
  • Johnny Mann Singers - A Man and a Woman
  • Alan Copeland Singers with Count Basie - Basie Swingin', Voices Singin'
  • Henry Mancini, Orchestra & Chorus - Henry Mancini Presents the Academy Award Songs
  • Swingle Singers - Rococo A' Go Go
Winner: Ray Conniff & Singers - Somewhere, My Love (Lara's Theme from Dr. Zhivago)
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Marvin Miller - Dr. Seuss Presents: If I Ran the Zoo and Sleep Book
  • Art Linkletter - For the Children of the World Art Linkletter Narrates the Bible
  • Marty Gould conducting the Do-Re-Mi Children's Chorus - Happiness Is
  • original cast. Moose Charlap, Elsie Simmons, score - Alice Through the Looking Glass
  • Paul Tripp and cast - The Christmas That Almost Wasn't
Winner: Marvin Miller - Dr. Seuss Presents: If I Ran the Zoo and Sleep Book
 
Best Rhythm & Blues Group Performance - Vocal Or Instrumental
The nominees were:
  • Ramsey Lewis - Hold It Right There
  • Capitols - Cool Jerk
  • Sam & Dave - Hold On I'm Comin' Lyrics
  • James & Bobby Purify - I'm Your Puppet
  • King Curtis - Spanish Harlem
Winner: Ramsey Lewis - Hold It Right There
 
Best Rhythm & Blues Recording
The nominees were:
  • Ray Charles - Crying Time Lyrics
  • James Brown - It's A Man's Man's Man's World Lyrics
  • Lou Rawls - Love Is a Hurtin' Thing
  • Percy Sledge - When A Man Loves A Woman Lyrics
  • Stevie Wonder – Uptight
Winner: Ray Charles - Crying Time Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Solo Vocal Performance - Male Or Female
The nominees were:
  • Ray Charles - Crying Time Lyrics
  • James Brown - It's A Man's Man's Man's World Lyrics
  • Lou Rawls - Love Is a Hurtin' Thing
  • Stevie Wonder - Uptight
  • Percy Sledge - When A Man Loves A Woman Lyrics
Winner: Ray Charles - Crying Time Lyrics
 
Best Sacred Recording - Musical
The nominees were:
  • Porter Wagoner and the Blackwood Brothers - Grand Old Gospel
  • Blackwood Brothers - How Big Is God
  • Connie Smith - Connie Smith Sings Great Sacred Songs
  • George Beverly Shea - Southland Songs That Lift the Heart
  • Happy Goodman Family - Bigger 'n' Better
  • Oak Ridge Boys - The Oak Ridge Boys at Their Best
Winner: Porter Wagoner and the Blackwood Brothers - Grand Old Gospel
 
Best Score From An Original Cast Show Album
The nominees were:
  • Jerry Herman - Mame
  • Cy Coleman, Dorothy Fields - Sweet Charity
  • Jerry Bock, Sheldon Harnick - The Apple Tree
  • Jimmy Van Heusen, Sammy Cahn - Skyscraper
  • Mitch Leigh, Joe Darion - Man of La Mancha
Winner: Jerry Herman - Mame
 
Best Spoken Word, Documentary Or Drama Recording
The nominees were:
  • Edward R. Murrow - Edward R. Murrow, a Reporter Remembers, Vol. 1, The War Years
  • Buddy Starcher - History Repeats Itself
  • Johnny Sea - Day for Decision
  • Lee J. Cobb, Mildred Dunnock - Death of a Salesman
Winner: Edward R. Murrow - Edward R. Murrow, a Reporter Remembers, Vol. 1, The War Years
 
Female Vocal Performance
The nominees were:
  • Edyie Gorme - If He Walked into My Life Today
  • Sandy Posey - Born A Woman Lyrics
  • Barbra Streisand - Color Me Barbra
  • Ella Fitzgerald - Ella at Duke's Place
  • Nancy Sinatra - These Boots Are Made For Walkin' Lyrics
Winner: Edyie Gorme - If He Walked into My Life Today
 
Male Vocal Performance
The nominees were:
  • Frank Sinatra - Strangers In The Night Lyrics
  • David Houston - Almost Persuaded Lyrics
  • Jim Reeves - Distant Drums Lyrics
  • Paul McCartney - Eleanor Rigby Lyrics
  • Jack Jones - The Impossible Dream
Winner: Frank Sinatra - Strangers In The Night Lyrics
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Frank Sinatra - Strangers In The Night Lyrics
  • David Houston - Almost Persuaded Lyrics
  • Herb Alpert & The Tijuana Brass - What Now My Love Lyrics
  • The Mamas & The Papas - Monday Monday Lyrics
  • The New Vaudeville - Winchester Cathedral
Winner: Frank Sinatra - Strangers In The Night Lyrics
 
Rock & Roll Group Performance
The nominees were:
  • The Mamas & The Papas - Monday Monday Lyrics
  • Association - Cherish Lyrics
  • Beach Boys - Good Vibrations Lyrics
  • The Sandpipers - Guantanamera Lyrics
  • Monkees - Last Train To Clarksville Lyrics
Winner: The Mamas & The Papas - Monday Monday Lyrics
 
Rock & Roll Recording
The nominees were:
  • The New Vaudeville - Winchester Cathedral
  • The Mamas & The Papas - Monday Monday Lyrics
  • Paul McCartney - Eleanor Rigby Lyrics
  • Association - Cherish Lyrics
  • Beach Boys - Good Vibrations Lyrics
  • Monkees - Last Train To Clarksville Lyrics
Winner: The New Vaudeville - Winchester Cathedral
 
Rock & Roll Solo Performance
The nominees were:
  • Paul McCartney - Eleanor Rigby Lyrics
  • Sandy Posey - Born A Woman Lyrics
  • Bobby Darin - If I Were A Carpenter Lyrics
  • Nancy Sinatra - These Boots Are Made For Walkin' Lyrics
  • Dusty Springfield - You Don't Have To Say You Love Me Lyrics
Winner: Paul McCartney - Eleanor Rigby Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • John Lennon, Paul McCartney - Michelle
  • Bert Kaempfert, Charles Singleton, Eddie Snyder - Strangers in the Night
  • John Barry, Don Black - Born Free
  • Mitch Leigh, Joe Darion - The Impossible Dream
  • Paul Francis Websterr, Maurice Jarre - Somewhere, My Love
Winner: John Lennon, Paul McCartney - Michelle
 
 
Vocal Group Performance
The nominees were:
  • The Anita Kerr Quartet - A Man and a Woman
  • Association - Cherish Lyrics
  • Beach Boys - Good Vibrations Lyrics
  • The Sandpipers - Guantanamera Lyrics
  • The Mamas & The Papas - Monday Monday Lyrics
Winner: The Anita Kerr Quartet - A Man and a Woman

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows