Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1968 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1968


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1968

The 10th Grammy Awards were organized on 29th February 1968, at Beverly Hilton Hotel (Los Angeles). The Academy presented awards for the outstanding performance of the artists in the music industry for the year 1967. From the beginning, the Grammys presented the artists with ‘Best Comedy Album’, but from 1968 the award was renamed as ‘Best Comedy Recording’. Bobbie Gentry, Glen Campbell and The 5th Dimension were the mainly nominated artists and they were presented with four Grammy Awards each for the year. The prominent ‘Lifetime Achievement Award’ was presented to Ella Fitzgerald. The following is the list of the award nominees and winners, who presented the Grammy Awards for the year 1968.
 

Grammy Award Winners 1968

Album Of The Year
The nominees were:
  • Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe
  • Ed Ames - My Cup Runneth Over
  • Frank Sinatra, Antonio Carlos Jobim - Francis Albert Sinatra/Antonio Carlos Jobim
  • Vikki Carr - It Must Be Him
Winner: Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
 
Album Of The Year - Classical
The nominees were:
  • Leonard Bernstein conducting the London Symphony with soloists and choruses - Mahler: Symphony No. 8 in E Flat Major (Symphony of a Thousand)
  • Pierre Boulez conducting the Orchestra and Chorus of the Paris National Opera (solos: Berry, Strauss, Uhl, Doench) - Berg: Wozzeck
  • Francesco Molinari-Pradelli conducting the RCA Italiana Opera Orchestra and Chorus (solos: Moffo, Barioni, Sereni, Sciutti, De Palma) - Puccini: La Rondine
  • Leonard Bernstein conducting the Vienna Philharmonic (solos: King, Fischer-Dieskau) - Mahler: Das Lied von der Erde
  • Leopold Stokowski conducting the American Symphony / Washington's Birthday - Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - The World of Charles Ives Robert Browning Overture
  • Vladimir Horowitz - Horowitz in Concert
Winner: Leonard Bernstein conducting the London Symphony with soloists and choruses - Mahler: Symphony No. 8 in E Flat Major (Symphony of a Thousand)
 
Best Album Cover, Graphic Arts
The nominees were:
  • Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
  • Thelonious Monk - Monk: Straight, No Chaser
  • Homer & Jethro - Nashville Cats
  • Hank Thompson - The Gold Standard Collection
  • The Fifth Dimension - Up, Up and Away
Winner: Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
 
Best Album Cover, Photography
The nominees were:
  • Bob Dylan - Dylan's Greatest Hits
  • Charles Aznavour - Bravo, Bravo, Aznavour
  • John Harford - Earthwords and Music
  • Don Bowman - From Mexico with Laughs
  • John Loudermilk - Suburban Attitudes in Country Verse
  • The Doors - The Doors
Winner: Bob Dylan - Dylan's Greatest Hits
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • John Loudermilk - Suburban Attitudes in Country Verse
  • Peggy Lee - Extra Special
  • Duke Ellington - Far East Suite
  • Gary Lewis & the Playboys - Listen!
  • Rod McKuen, music by Anita Kerr - The Earth
Winner: John Loudermilk - Suburban Attitudes in Country Verse
 
Best Arrangement Accompanying Vocalist(S) Or Instrumentalist(S)
The nominees were:
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
  • Beatles - A Day In The Life Lyrics
  • Glen Campbell - By The Time I Get To Phoenix Lyrics
  • Petulia Clark - Don't Sleep in the Subway
  • Association - Windy Lyrics
Winner: Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
 
Best Chamber Performance
The nominees were:
  • Ravi Shankar, Yehudi Menuhin - West Meets East
  • Yale Quartet - Beethoven: Quartet No. 15 in A Minor, Op.–2
  • Artur Rubinstein, Guarneri Quartet - Brahms: Quintet in F Minor for Piano, Op. 34
  • Juilliard Quartet - Ives: Quartets Nos. 1 and 3
  • Philadelphia Brass Ensemble - The Glorious Sound of Brass
Winner: Ravi Shankar, Yehudi Menuhin - West Meets East
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • Leonard Bernstein conducting the London Symphony Chorus and Orchestra with soloists and choruses - Mahler: Symphony No. 8 in E Flat Major (Symphony of a Thousand)
  • Robert Page conducting the Temple University Chorus; Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Orff: Catulli Carmina
  • Aaron Copland conducting the New England Conservatory Chorus - Copland: In the Beginnina; Lark; Las Agachadas
  • John McCarthy conducting the Ambrosian Singers; Charles Mackerras conducting the English Chamber Orchestra - Handel: Messiah
  • Karl Bohm conducting the Vienna Singverein and Vienna Symphony - Haydn: The Seasons
Winner: Leonard Bernstein conducting the London Symphony Chorus and Orchestra with soloists and choruses - Mahler: Symphony No. 8 in E Flat Major (Symphony of a Thousand)
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Or Without Orchestra
The nominees were:
  • Vladimir Horowitz - Horowitz in Concert
  • Julian Bream - 20th Century Guitar (works by Brindle, Britten, Villa-Lobos, Martin, Henze)
  • Artur Rubinstein - Chopin: Nocturnes
  • Alicia de Larrocha - Granados: Goyescas Completo/Escenas Romanticas
  • William Masselos - Ives: Sonata No. 1 for Piano
  • Andres Segovia - Segovia on Stage
Winner: Vladimir Horowitz - Horowitz in Concert
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Igor Stravinsky conducting the Columbia Symphony - Stravinsky: Firebird and Petrouchka Suites
  • Adrian Boult conducting the New Philharmonia Orchestra - Holst: The Planets
  • Morton Gould conducting the Chicago Symphony - Ives: Orchestral Set No. 2; Robert Browning Overture: Putnam's Camp
  • Leonard Bernstein conducting the Vienna Philharmonic (solos: King, Fischer-Dieskau) - Mahler: Das Lied von der Erde
  • Georg Solti conducting the London Symphony - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor (Resurrection)
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic - Shostakovich: Symphony No. 10 in E Minor
Winner: Igor Stravinsky conducting the Columbia Symphony - Stravinsky: Firebird and Petrouchka Suites
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Leontyne Price (Molinari-Pradelli conducting the RCA Italiana Opera Orchestra) - Prima Donna, Vol. 2
  • Elisabeth Schwarzkopf (Gerald Moore, pianist) - An Elisabeth Schwarzkopf Songbook
  • Dietrich Fischer-Dieskau (Jorg Demus, pianist) - Beethoven: Songs
  • Adele Addison (Aaron Copland, pianist) - Copland: 12 Poems of Emily Dickinson
  • Fritz Wunderlich (Hubert Giesen, pianist) - Schubert: Die Schone Mullerin
  • Peter Pears (Benjamin Britten, pianist) - Schubert: Die Winterreise
Winner: Leontyne Price (Molinari-Pradelli conducting the RCA Italiana Opera Orchestra) - Prima Donna, Vol. 2
 
Best Comedy Recording
The nominees were:
  • Bill Cosby - Revenge
  • Archie Campbell - The Cockfight and Other Tall Tales
  • Flip Wilson - Cowboys and Colored People
  • George Carlin - Take-Offs and Put-Ons
  • Lenny Bruce - Lenny Bruce in Concert
Winner: Bill Cosby - Revenge
 
Best Country & Western Performance - Duo, Trio Or Group (Vocal Or Instrumental)
The nominees were:
  • Johnny Cash, June Carter - Jackson
  • Some of Chet's Freinds - Chet's Tune
  • Liz Anderson, Bobby Bare, Norma Jean - Game of Triangles
  • Blue Boys - My Cup Runneth Over
  • David Houston, Tammy Wynette - My Elusive Dreams
  • Bobby Goldsboro, Del Reeves - Our Way of Life
Winner: Johnny Cash, June Carter - Jackson
 
Best Country & Western Performance - Female
The nominees were:
  • Tammy Wynette - I Don't Wanna Play House Lyrics
  • Connie Smith - Cincinnati Ohio Lyrics
  • Liz Anderson - Mama Spank
  • Dottie West - Paper Mansions Lyrics
  • Skeeter Davis - What Does It Take Lyrics
Winner: Tammy Wynette - I Don't Wanna Play House Lyrics
 
Best Country & Western Recording
The nominees were:
  • Glen Campbell - Gentle On My Mind Lyrics
  • Charley Pride - Does My Ring Hurt Your Finger Lyrics
  • Jim Ed Brown - Pop A Top Lyrics
  • Porter Wagoner - Cold Hard Facts Of Life Lyrics
  • Tompall & the Glaser Brothers - Through the Eyes of Love
Winner: Glen Campbell - Gentle On My Mind Lyrics
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • John Hartford - Gentle on My Mind
  • Bill Anderson - Cold Hard Facts Of Life Lyrics
  • Dale Noe - It's Such a Pretty World Today
  • Don Robertson, John Crutchfield, Doris Clement - Does My Ring Hurt Your Finger
  • John Loudermilk - Break My Mind
Winner: John Hartford - Gentle on My Mind
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Glen Campbell - Gentle On My Mind Lyrics
  • Jack Greene - All The Time Lyrics
  • Porter Wagoner - Cold Hard Facts Of Life Lyrics
  • Charley Pride - Does My Ring Hurt Your Finger Lyrics
  • Jim Ed Brown - Pop A Top Lyrics
Winner: Glen Campbell - Gentle On My Mind Lyrics
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
  • Some of Chet's Friends - Chet's Tune
  • Elvis Presley - How Great Thou Art Lyrics
  • Lalo Schifrin - Mission: Impossible
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
Winner: Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
 
Best Engineered Recording – Classical
The nominees were:
  • Philadelphia Brass Ensemble - The Glorious Sound of Brass
  • Bernstein conducting the Vienna Philharmonic and soloists - Mahler: Das Lied von der Erde
  • Resurrection Solti conducting the London Symphony Chorus and Orchestra; solos: Harper, Watts - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor
  • Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Mahler: Symphony No. 3 in D Minor
  • Bernstein conducting the London Symphony - Mahler: Symphony No. 8 in E Flat
  • Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Rachmaninov: Symphony No. 1 in D
Winner: Philadelphia Brass Ensemble - The Glorious Sound of Brass
 
Best Folk Performance
The nominees were:
  • John Hartford - Gentle on My Mind
  • Peter, Paul & Mary - Album 1700
  • Arlo Guthrie - Alice's Restaurant Lyrics
  • Judy Collins - In My Life
  • Janis Ian - Janis Ian
  • Pete Seeger - Waist Deep in the Big Muddy
Winner: John Hartford - Gentle on My Mind
 
Best Gospel Performance
The nominees were:
  • Porter Wagoner, Blackwood Brothers Quartet - More Grand Old Gospel
  • Happy Goodman Family - Good 'n' Happy
  • Oak Ridge Boys - Oak Ridge Boys
  • Singing Rambos - Singing Rambos, Gospel Ballads
  • Blackwood Brothers Quartet - The Blackwood Brothers Quartet Sings for Joy
Winner: Porter Wagoner, Blackwood Brothers Quartet - More Grand Old Gospel
 
Best Instrumental Arrangement
The nominees were:
  • Burt Bacharach Orchestra - Alfie
  • Herb Alpert & the Tijuana Brass - Casino Royale
  • Bob Crewe Generation - Music to Watch Girls By
  • Buddy Rich Orchestra - Norwegian Wood
  • Antonio Carlos Jobim - Wave
  • Buddy Rich Orchestra - West Side Medley
Winner: Burt Bacharach Orchestra - Alfie
 
Best Instrumental Jazz Performance - Large Group Or Soloist With Large Group
The nominees were:
  • Duke Ellington - Far East Suite
  • Buddy Rich - Big Swing Face
  • Don Ellis Big Band - Live at Monterey
  • Thad Jones, Mel Lewis - Live at the Village Vanguard
  • Woody Herman - Woody Live, East and West
Winner: Duke Ellington - Far East Suite
 
Best Instrumental Jazz Performance - Small Group Or Soloist With Small Group
The nominees were:
  • Cannonball Adderley Quintet - Mercy, Mercy, Mercy
  • Gary Burton Quartet - Duster
  • Bill Evans - Further Converstations with Myself
  • Bobby Hutcherson - Happenings
  • Miles Davis - Miles Smiles
  • Stan Getz - Sweet Rain
Winner: Cannonball Adderley Quintet - Mercy, Mercy, Mercy
 
Best Instrumental Performance
The nominees were:
  • Chet Atkins - Chet Atkins Picks the Best
  • Herb Alpert & the Tijuana Brass - Casino Royale
  • Cannonball Adderley Quintet - Mercy, Mercy, Mercy
  • Lalo Schifrin - Mission: Impossible
  • Bob Crewe Generation - Music to Watch Girls By
Winner: Chet Atkins - Chet Atkins Picks the Best
 
Best Instrumental Theme
The nominees were:
  • Lalo Schifrin - Mission: Impossible
  • Burt Bacharach, Hal David - Casino Royale
  • Chico Buarque De Hollanda - A Banda
  • Hugo Montenegro - Hurry Sundown
  • Joe Sawinul - Mercy, Mercy, Mercy
Winner: Lalo Schifrin - Mission: Impossible
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Pierre Boulez conducting the Orchestra and Chorus of the Paris National Opera (solos: Berry, Strauss, Uhl, Doench) - Berg: Wozzeck
  • Francesco Molinari-Pradelli conducting the RCA Italiana Opera Orchestra and Chorus (solos: Moffo, Barioni, Scrcni, Sciutti, Del Palma) - Puccini: La Rondine
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic (solos: Crespin, Janowitz, Veasey, Vickers, Stewart, Talvela) - Wagner: Die Walkure
  • John Barbirolli conducting the Rome Opera Orchestra and Chorus (solos: Scotto, Bergonzi) - Puccini: Madama Butterfly
  • Julius Rudel conducting the New York City Opera Chorus and Orchestra (solos: Treigle, Sills, Forrester, Wolff) - Handel: Julius Caesar
Winner: Pierre Boulez conducting the Orchestra and Chorus of the Paris National Opera (solos: Berry, Strauss, Uhl, Doench) - Berg: Wozzeck
 
Best Original Score Written For A Motion Picture Or Television Show
The nominees were:
  • Lalo Schifrin Orchestra - Mission: Impossible
  • various artists; Burt Bacharach, conductor - Casino Royale
  • Rex Harrison and motion picture cast; Lionel Newman, conductor - Doctor Doolittle
  • Quincy Jones, conductor - In the Heat of the Night
  • soundtrack with Lulu & the Mindbenders - To Sir with Love
winner: Lalo Schifrin Orchestra - Mission: Impossible
 
Best Performance By A Chorus
The nominees were:
  • Johnny Mann Singers - Up, Up and Away
  • Ray Charles Singers - Blame It on Me
  • Swingle Singers with Modern Jazz Quartet - Encounter
  • Percy Faith Chorus & Orchestra - Windy
  • Living Voices; Ethel Gabriel, conductor - Wish Me a Rainbow
Winner: Johnny Mann Singers - Up, Up and Away
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Boris Karloff - Dr. Seuss: How the Grinch Stole Christmas (TV soundtrack)
  • Julie Harris, Richard Kiley - Magic Fishbone/Happy Prince/Potted Princess
  • motion picture cast - The Jungle Book
  • Richard Kiley - Jungle Books
  • Sterling Holloway - A Happy Birthday Party with Winnie-the-Pooh
  • verses by Ogden Nash, narrated by Tutti Camarata (Symphonie-Orchester Graunke) - The Carnival of the Animals
Winner: Boris Karloff - Dr. Seuss: How the Grinch Stole Christmas (TV soundtrack)
 
Best Rhythm & Blues Group Performance - Vocal Or Instrumental
The nominees were:
  • Sam & Dave - Soul Man Lyrics
  • Marvin Gaye, Tammi Terrell - Ain't No Mountain High Enough
  • Booker T. and the MG's - Hip Hug-her Lyrics
  • Smokey Robinson & the Miracles - I Second That Emotion
  • Carla Thomas, Otis Redding - The King and Queen
Winner: Sam & Dave - Soul Man Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Recording
The nominees were:
  • Aretha Franklin - Respect Lyrics
  • Joe Tex - Skinny Legs And All Lyrics
  • Lou Rawls - Dead End Street Lyrics
  • Otis Redding - Try A Little Tenderness Lyrics
  • Sam & Dave - Soul Man Lyrics
Winner: Aretha Franklin - Respect Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Aretha Franklin - Respect Lyrics
  • Nina Simone - (You'll) Got to Hell
  • Gladys Knight - I Heard It Through the Grapevine
  • Etta James - Tell Mama Lyrics
  • Carla Thomas - The Queen Alone
Winner: Aretha Franklin - Respect Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Lou Rawls - Dead End Street Lyrics
  • Wilson Pickett - Funky Broadway Lyrics
  • Jackie Wilson - Higher and Higher
  • Joe Tex - Skinny Legs And All Lyrics
  • Otis Redding - Try A Little Tenderness Lyrics
Winner: Lou Rawls - Dead End Street Lyrics
 
Best Sacred Performance
The nominees were:
  • Elvis Presley - How Great Thou Art Lyrics
  • Dottie West - Dottie West Sings Sacred Ballads
  • Red Foley - Songs for the Soul
  • George Beverly Shea, Blackwood Brothers Quartet - Surely Goodness and Mercy
  • Browns - The Old Country Church
Winner: Elvis Presley - How Great Thou Art Lyrics
 
Best Score From An Original Cast Show Album
The nominees were:
  • Fred Ebb, John Kander - Cabaret
  • Clark Gesner - You're a Good Man, Charlie Brown
  • Harvey Schmidt, Tom Jones - I Do! I Do!
  • Jule Styne, Betty Comden, Adolph Green - Hallelujah, Baby
  • Sammy Cahn, Jimmy Van Heusen - Walking Happy
Winner: Fred Ebb, John Kander - Cabaret
 
Best Spoken Word, Documentary Or Drama Recording
The nominees were:
  • Everett M. Dirksen - Gallant Men
  • Hal Holbrook - Mark Twain Tonight, Vol. 3
  • James Dickey - Poems of James Dickey
  • Patrick Magee, Cyril Cusack - The Balcony
  • Paul Scofield, Wendy Hiller, Robert Shaw - A Man For All Seasons
  • Rod McKuen - The Earth
  • Victor Lundberg - An Open Letter to My Teenage Son
Winner: Everett M. Dirksen - Gallant Men
 
Contemporary Album
The nominees were:
  • Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe
  • The 5th Dimension - Up, Up, and Away
  • The Association - Insight Out
  • Vikki Carr - It Must Be Him
Winner: Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
 
Contemporary Single
The nominees were:
  • The 5th Dimension - Up, Up, and Away
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
  • Glen Campbell - By The Time I Get To Phoenix Lyrics
  • Petula Clark - Don't Sleep In The Subway Lyrics
  • Ray Charles - Yesterday Lyrics
Winner: The 5th Dimension - Up, Up, and Away
 
Contemporary Vocal Group
The nominees were:
  • The 5th Dimension - Up, Up, and Away
  • Procol Harum - A Whiter Shade Of Pale Lyrics
  • Monkees - I'm A Believer Lyrics
  • Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
  • The Box Tops - The Letter Lyrics
  • Association - Windy Lyrics
Winner: The 5th Dimension - Up, Up, and Away
 
Female Contemporary Vocal Solo
The nominees were:
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
  • Aretha Franklin - A Natural Woman Lyrics
  • Petula Clark - Don't Sleep In The Subway Lyrics
  • Dionne Warwick - I Say A Little Prayer Lyrics
  • Vikki Carr - It Must Be Him Lyrics
Winner: Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
 
Female Vocal Performance
The nominees were:
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
  • Dionne Warwick - Alfie
  • Petula Clark - Don't Sleep In The Subway Lyrics
  • Vikki Carr - It Must Be Him Lyrics
  • Aretha Franklin - Respect Lyrics
Winner: Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
 
Group Vocal Performance
The nominees were:
  • The 5th Dimension - Up, Up, and Away
  • Monkees - I'm A Believer Lyrics
  • Association - Never My Love Lyrics
  • Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band Lyrics
  • The Box Tops - The Letter Lyrics
Winner: The 5th Dimension - Up, Up, and Away
 
Male Contemporary Vocal Solo
The nominees were:
  • Glen Campbell - By The Time I Get To Phoenix Lyrics
  • Frankie Valli - Can't Take My Eyes Off You
  • Jimmie Rodgers - Child of Clay
  • Scott MacKenzie - San Francisco (Be Sure to Wear Some Flowers in Your Hair)
  • Ray Charles - Yesterday Lyrics
Winner: Glen Campbell - By The Time I Get To Phoenix Lyrics
 
Male Vocal Performance
The nominees were:
  • Glen Campbell - By The Time I Get To Phoenix Lyrics
  • Joe South - Can't Take My Eyes Off You
  • Frank Sinatra - Francis Albert Sinatra/Antonio Carlos Jobim
  • Ed Ames - My Cup Runneth Over
  • Ray Charles - Yesterday Lyrics
Winner: Glen Campbell - By The Time I Get To Phoenix Lyrics
 
New Artist
The nominees were:
  • Bobbie Gentry Lyrics
  • Jefferson Airplane Lyrics
  • 5th Dimension Lyrics
  • Lana Cantrell
  • Harpers Bizarre
Winner: Bobbie Gentry Lyrics
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • The 5th Dimension - Up, Up, and Away
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
  • Ed Ames - My Cup Runneth Over
  • Glen Campbell - By The Time I Get To Phoenix Lyrics
  • Nancy Sinatra, Frank Sinatra - Somethin' Stupid
Winner: The 5th Dimension - Up, Up, and Away
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Jimmy Webb - Up, Up, and Away
  • Bobbie Gentry - Ode to Billie Joe Lyrics
  • Jimmy Webb - By the Time I Get to Phoenix
  • John Hartford - Gentle on My Mind
  • Tom Jones, Harvey Schmidt - My Cup Runneth Over
Winner: Jimmy Webb - Up, Up, and Away
 
Trustees Award
The nominees were:
  • Duke Ellington & Billy Strayhorn
  • Krzysztof Penderecki
Winner: Duke Ellington & Billy Strayhorn

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows