Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1969 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1969


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1969

The 11th Grammy Award show was conducted on 12 March 1969, at Century Plaza Hotel in Los Angeles. The Academy recognized the artists for their outstanding performance for the year 1968. The hosts who took over the stage for the ceremony were Dan Rowan and Dick Martin. Glen Campbell, The Beatles and Jeannie were the artists mostly nominated for the year. Jose Feliciano, Mason Williams and Johnny Cash were the artists who were honored with highest number of Grammy Awards. The esteemed Lifetime Achievement Award was presented to Irving Berlin. The following is the list of the nominees and winners for the year 1969. 

Grammy Award Winners 1969

Album Of The Year
The nominees were:
  • Glen Campbell - By the Time I Get to Phoenix
  • Jose Felicano - Felicano!
  • Richard Harris - A Tramp Shining
  • Simon and Garfunkel - Bookends
  • The Beatles - Magical Mystery Tour
Winner: Glen Campbell - By the Time I Get to Phoenix
 
Best Album Cover
The nominees were:
  • Thelonious Monk - Underground
  • Bernstein conducting the New York Philharmonic - Ives: Holidays Symphony
  • Rhinoceros - Rhinoceros
  • Wes Montgomery - Road Song
  • Moby Grape – Wow
Winner: Thelonious Monk - Underground
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Johnny Cash - Johnny Cast at Folsom Prison
  • Ravi Shankar, Ali Akbar Kahn, Balachander - Anthology of Indian Music, Vol. One
  • Francis Albert Sinatra, Edward Kennedy Ellington - Francis A. and Edward K. -
  • Pete Seeger - Pete Seeger's Greatest Hits
Winner: Johnny Cash - Johnny Cast at Folsom Prison
 
Best Arrangement Accompanying Vocalist(S)
The nominees were:
  • Jim Webb - MacArthur Park (Richard Harris)
  • Dave Grusin - Fool on the Hill (Sergio Mendes & Brasil '66)
  • George Tipton - Light My Fire (Jose Feliciano)
  • Al de Lory - Wichita Lineman (Glen Campbell)
  • Torrie Zito - Yesterday I Heard the Rain (Tony Bennett)
Winner: Jim Webb - MacArthur Park (Richard Harris)
 
Best Chamber Music Performance
The nominees were:
  • E. Power Biggs with the Edward Tarr Brass Ensemble and Gabrieli Consort; Vittorio Negri, conductor - Gabrieli: Canzoni for Brass, Winds, Strings and Organs
  • Guarneri Quartet - Beethoven: The 5 Middle Quartets
  • Eugene Istomin, Isaac Stern, Leonard Rose - Beethoven: Trio No. 3 in C Minor; Mendelssohn: Trio No. 1 in D Minor
  • Walter Tramplet, Ronald Turini - Hindemith: Sonata for Viola and Piano
  • Julian Bream and the Cremona String Quartet - Julian Bream and His Friends
Winner: E. Power Biggs with the Edward Tarr Brass Ensemble and Gabrieli Consort; Vittorio Negri, conductor - Gabrieli: Canzoni for Brass, Winds, Strings and Organs
 
Best Choral Performance
The nominees were:
  • Vittorio Negri conducting the Gregg Smith Singers; Texas Boys' Choir, George Bragg, director; Edward Tarr Ensemble (with E. Power Biggs) - The Glory of Gabrieli
  • Charles Munch conducting the Bavarian Radio Chorus and Symphony - Berlioz: Requiem
  • Stephen Simon conducting the Vienna Jeunesse Chorus and Vienna Volksoper Orchestra (solos: Shirley-Quirk, Endich, Brooks, Young) - Handel: Solomon
  • Abraham Kaplan conducting the Camerata Singers; Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Haydn: The Creation
  • Colin Davis conducting the John Alldis Choir and BBC Symphony - Mozart: Requiem
  • John McCarthy conducting the Ambrosian Singers; Morton Gould conducting the Royal Philharmonia - Shostakovich: Symphony No. 2in C Major; Symphony No. 3 in E Flat Major
Winner: Vittorio Negri conducting the Gregg Smith Singers; Texas Boys' Choir, George Bragg, director; Edward Tarr Ensemble (with E. Power Biggs) - The Glory of Gabrieli
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Or Without Orchestra
The nominees were:
  • Vladimir Horowitz - Horowitz on Television
  • Artur Rubinstein (Giulini conducting the Chicago Symphony) - Schumann: Concerto in A Minor for Piano and Orchestra
  • Arthur Grumiaux (Markevitch conducting the Concertgebouw Orchestra) - Berg: Concerto for Violin and Orchestra
  • John Ogdon (Revenaugh conducting the Royal Philharmonic) - Busoni: Concerto for Piano with Male Chorus
Winner: Vladimir Horowitz - Horowitz on Television
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Pierre Boulez conducting the New Philharmonic Orchestra - Boulez Conducts Debussy
  • Nikolaus Harnoncourt conducting the Concentus Musicus of Vienna - Bach: 4 Suites for Orchestra
  • Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Mahler: Symphony No. 6 in A Minor and Symphony No. 9 in D Major
  • Seiji Ozawa conducting the Toronto Symphony - Messiaen: Turangalila; Takemitsu: November Steps
  • Erich Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Prokofiev: Romeo and Juliet
Winner: Pierre Boulez conducting the New Philharmonic Orchestra - Boulez Conducts Debussy
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Montserrat Cabelle (Cillario conducting the RCA Italiana Opera Orchestra and Chorus) - Rossini Rarities
  • Janet Baker (Barbirolli conducting the Halle Orchestra) - Mahler: Kindertotenlieder and Songs of a Wayfarer
  • Dietrich Fischer-Dieskau (Jorg Demus, pianist) - Schumann: Songs
  • Victoria de los Angeles (ARS Musicae Ensemble of Barcelona) - Songs of Andalucia
  • Gerard Souzay (Dalton Baldwin, pianist) - Songs of Poulenc
  • Shirley Verrett (Pretre conducting the RCA Italian Opera Orchestra) - Verrett in Opera
Winner: Montserrat Cabelle (Cillario conducting the RCA Italiana Opera Orchestra and Chorus) - Rossini Rarities
 
Best Comedy Recording
The nominees were:
  • Bill Cosby - To Russell, My Brother, Whom I Slept With
  • Dan Rowan, Dick Martin - Rowan and Martin's Laugh-In
  • Don Rickles - Hello Dummy! Don Rickles
  • Flip Wilson - Flip Wilson, You Devil You
Winner: Bill Cosby - To Russell, My Brother, Whom I Slept With
 
Best Contemporary Pop Performance - Chorus
The nominees were:
  • Alan Copeland Singers - Mission Impossible/Norwegian Wood
  • Percy Faith Chorus & Orchestra - Angel of the Morning
  • Ray Conniff Singers - Honey
  • Ray Charles Singers - MacArthur Park
  • Johnny Mann Singers - This Guy's in Love with You
Winner: Alan Copeland Singers - Mission Impossible/Norwegian Wood
 
Best Contemporary Pop Performance - Instrumental
The nominees were:
  • Mason Williams - Classical Gas
  • Wes Montgomery - Eleanor Rigby
  • Hugh Masekela - Grazing in the Grass
  • Jose Feliciano - Here, There and Everywhere
  • Hugo Montenergo - The Good, the Bad and the Ugly
Winner: Mason Williams - Classical Gas
 
Best Country & Western Performance - Duo Or Group (Vocal Or Instrumental)
The nominees were:
  • Flatt and Scruggs - Foggy Mountain Breakdown Lyrics
  • Everly Brothers - It's My Time
  • Nashville Brass - Mountain Dew
  • Bill Wilbourne, Kathy Morrison - The Lovers
  • Tompall & the Glaser Brothers - Through the Eyes of Love
Winner: Flatt and Scruggs - Foggy Mountain Breakdown Lyrics
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Bobby Russell - Little Green Apples
  • Bobby Russell - Honey
  • Curly Putman, Bobby Braddock - D-I-V-O-R-C-E
  • Glenn Tubb, Jack Moran - Skip a Rope
  • Tom T. Hall - Harper Valley P.T.A. Lyrics
Winner: Bobby Russell - Little Green Apples
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Jeannie C. Riley - Harper Valley P.t.a. Lyrics
  • Lynn Anderson - Big Girls Don't Cry Lyrics
  • Dottie West - Country Girl
  • Tammy Wynette - D-I-V-O-R-C-E Lyrics
  • Jan Howard - My Son Lyrics
Winner: Jeannie C. Riley - Harper Valley P.t.a. Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Johnny Cash - Folsom Prison Blues Lyrics
  • Glen Campbell - I Wanna Live Lyrics
  • Roger Miller - Little Green Apples Lyrics
  • Henson Cargill - Skip a Rope
  • Porter Wagoner - Carroll County Accident Lyrics
Winner: Johnny Cash - Folsom Prison Blues Lyrics
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Glen Campbell - Wichita Lineman Lyrics
  • Shelly Manne - Daktari
  • original London cast - Man of La Mancha
  • Rotary Connection - Rotary Connection Trip 1
  • Hugo Montenegro - The Good, the Bad and the Ugly
Winner: Glen Campbell - Wichita Lineman Lyrics
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • Solti conducting the London Symphony - Mahler: Symphony No. 9 in D Major
  • Britten conducting the London Symphony; solos: Glossop, Pears, Shirley-Quirk, Brannigan - Britten: Billy Budd
  • Ozawa conducting the Toronto Symphony - Messiaen: Turangalila; Takemitsu: November Steps
  • Leinsdorf conducting the Boston Symphony - Prokofiev: Romeo and Juliet
  • Weissenberg/Pretre conducting the Chicago Symphony - Rachmaninov: Concerto No. 3 in D Minor for Piano and Orchestra
  • Ozawa conducting the Chicago Symphony - Stravinsky: Rite of Spring
  • Schippers conducting the RCA Italiana Opera Orchestra and Chorus - Verdi: Ernani
Winner: Solti conducting the London Symphony - Mahler: Symphony No. 9 in D Major
 
Best Folk Performance
The nominees were:
  • Judy Collins - Both Sides Now Lyrics
  • Gordon Lightfoot - Did She Mention My Name Lyrics
  • Bob Dylan - John Wesley Harding Lyrics
  • Peter, Paul & Mary - Late Again
  • Incredible String Band - The Hangman's Beautiful Daughter
  • Irish Rovers - The Unicorn Lyrics
Winner: Judy Collins - Both Sides Now Lyrics
 
Best Gospel Performance
The nominees were:
  • Happy Goodman Family - The Happy Gospel of the Happy Goodmans
  • Oak Ridge Boys - A Great Day
  • Thrasher Brothers - For Goodness Sake
  • Florida Boys Quartet - The Florida Boys Sing Kinda Country
  • Blackwood Brothers Quartet - Yours Faithfully
Winner: Happy Goodman Family - The Happy Gospel of the Happy Goodmans
 
Best Instrumental Arrangement
The nominees were:
  • Mike Post - Classical Gas (Mason Williams)
  • Al Capps - Baroque-A-Nova (Mason Williams)
  • Don Sebesky - Scarborough Fair (Wes Montgomery)
  • Hugo Montenegro - The Good, the Bad and the Ugly (Hugo Montenegro)
  • Michel Legrand - The Windmills of Your Mind (Michel Legrand)
Winner: Mike Post - Classical Gas (Mason Williams)
 
Best Instrumental Jazz Performance - Large Group Or Soloist With Large Group
The nominees were:
  • Duke Ellington - And His Mother Called Him Bill
  • Woody Herman - Concerto for Herd
  • Wes Montgomery - Down Here on the Ground
  • Don Ellis - Electric Bath
  • Buddy Rich - Mercy, Mercy
  • Erroll Garner - Up in Erroll's Room
Winner: Duke Ellington - And His Mother Called Him Bill
 
Best Instrumental Jazz Performance - Small Group Or Soloist With Small Group
The nominees were:
  • Bill Evans Trio - Bill Evans at the Montreux Jazz Festival
  • Dave Brubeck, Gerry Mulligan - Compadres
  • Gary Burton - Gary Burton Quartet in Concert
  • Miles Davis, Herbie Hancock - Miles in the Sky
  • Eddie Harris - The Electrifying ...Eddie Harris
  • Jazz for a Sunday Afternoon, Vol. 1 - various artists
Winner: Bill Evans Trio - Bill Evans at the Montreux Jazz Festival
 
Best Instrumental Theme
The nominees were:
  • Mason Williams - Classical Gas
  • Christopher Komeda - Rosemary's Baby
  • Hugo Montenegro, Ennio Morricone - The Good, the Bad and the Ugly
  • Lalo Schifrin - Theme from The Fox
  • Neal Hefti - The Odd Couple
Winner: Mason Williams - Classical Gas
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Erich Leinsdorf conducting the New Philharmonia Orchestra and Ambrosian Opera Chorus (solos: Price, Troyanos, Raskin, Milnes, Shirley, Flagello) - Mozart: Cosi Fan Tutte
  • Georg Solti conducting the Vienna Philharmonic (solos: Nilsson, Resnik, Collier, Krause, Stolze) - Strauss: Elektra
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic (solos: Fischer-Dieskau, Stolze, Mitalvela, Veasey, Grobe, Keleman, Dominguez) - Wagner: Das Rheingold
  • Julius Rudel conducting the Opera Society of Washington (solos: Novoa, Turner, Penagos, Simon) - Ginastera: Bomarzo
  • Karl Bohm conducting the Orchestra of German Opera, Berlin (solos: Lear, Fischer-Dieskau) - Berg: Lulu
Winner: Erich Leinsdorf conducting the New Philharmonia Orchestra and Ambrosian Opera Chorus (solos: Price, Troyanos, Raskin, Milnes, Shirley, Flagello) - Mozart: Cosi Fan Tutte
 
Best Original Score Written For A Motion Picture Or Television Special
The nominees were:
  • Paul Simon, Dave Grusin - The Graduate
  • Andre Previn - Valley of the Dolls
  • Charles Strouse - Bonnie and Clyde
  • Lalo Schifrin - The Fox
  • Neal Hefti - The Odd Couple
Winner: Paul Simon, Dave Grusin - The Graduate
 
Best Rhythm & Blues Performance - Duo Or Group (Vocal Or Instrumental)
The nominees were:
  • Temptations - Cloud Nine Lyrics
  • Sam & Dave - I Thank You
  • Peggy Scott, Jo Jo Benson - Pickin' Wild Mountain Berries
  • Sweet Inspiration - Sweet Inspiration
  • Archie Bell & the Drells - Tighten Up Lyrics
Winner: Temptations - Cloud Nine Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Song
The nominees were:
  • Otis Redding, Steve Cropper - (Sittin' on) The Dock of the Bay
  • Don Lovay - Chain of Fools
  • Edward Thomas, Bob McRee, Clifton Thomas - Pickin' Wild Mountain Berries
  • Homer Banks, Bettye Crutcher, Raymond Jackson, Donald Davis - Who's Making Love
  • Norman Whitfield, Barrett Strong, Roger Penzabene - I Wish It Would Rain
Winner: Otis Redding, Steve Cropper - (Sittin' on) The Dock of the Bay
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Aretha Franklin - Chain Of Fools Lyrics
  • Ella Washington - He Called Me Baby
  • Barbara Acklin - Love Makes a Woman
  • Erma Franklin - Piece of My Heart
  • Etta James – Security
Winner: Aretha Franklin - Chain Of Fools Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Otis Redding - (Sittin' On) The Dock of the Bay Lyrics
  • Joe Simon - (You Keep Me) Hangin' On
  • Stevie Wonder - For Once In My Life Lyrics
  • Marvin Gaye - I Heard It Through The Grapevine Lyrics
  • Johnnie Taylor - Who's Making Love
Winner: Otis Redding - (Sittin' On) The Dock of the Bay Lyrics
 
Best Sacred Performance
The nominees were:
  • Jake Hess - Beautiful Isle of Somewhere
  • Ralph Carmichael - 102 Strings, Vol. 2
  • Anita Bryant - How Great Thou Art
  • Jim Bohi - I'll Fly Away
  • George Beverly Shea - Whispering Hope
  • Elvis Presley - You'll Never Walk Alone Lyrics
Winner: Jake Hess - Beautiful Isle of Somewhere
 
Best Score From An Original Cast Show Album
The nominees were:
  • Gerome Ragni, James Rado, Galt MacDermot - Hair
  • Fred Ebb, John Kander - The Happy Time
  • George M. Cohan - George M!
  • Hal Hester, Danny Apolinar - Your Own Thing
  • Jacques Brel - Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris
Winner: Gerome Ragni, James Rado, Galt MacDermot - Hair
 
Best Soul Gospel Performance
The nominees were:
  • Dottie Rambo - The Soul of Me
  • James Cleveland & Angelic Choir - Bread of Heaven, Parts 1 & 2
  • Staple Singers - Long Walk to D.C.
  • Swan Silvertones - Only Believe
  • Davis Sisters - Wait a Little Longer
  • Willa Dorsey - Willa Dorsey: The World's Most Exciting Gospel Singer
Winner: Dottie Rambo - The Soul of Me
 
Best Spoken Word Recording
The nominees were:
  • Rod McKuen - Lonesome Cities
  • Martin Luther King Jr. - I Have a Dream
  • Martin Starkie - The Canterbury Pilgrims
  • Paul Scofield - Murder in the Cathedral
Winner: Rod McKuen - Lonesome Cities
 
Contemporary Pop Female Vocalist
The nominees were:
  • Dionne Warwick - Do You Know The Way To San Jose? Lyrics
  • Merrilee Rush - Angel of the Morning
  • Barbra Streisand - Funny Girl Lyrics
  • Aretha Franklin - I Say A Little Prayer Lyrics
  • Mary Hopkins - Those Were The Days Lyrics
Winner: Dionne Warwick - Do You Know The Way To San Jose? Lyrics
 
Contemporary Pop Male Vocalist
The nominees were:
  • Jose Feliciano - Light My Fire
  • Bobby Goldsboro - Honey Lyrics
  • O.C. Smith - Little Green Apples
  • Richard Harris - Macarthur Park Lyrics
  • Glen Campbell - Wichita Lineman Lyrics
Winner: Jose Feliciano - Light My Fire
 
Contemporary Pop Vocal Group
The nominees were:
  • Simon And Garfunkel - Mrs Robinson Lyrics
  • Blood, Sweat, and Tears - Child Is Father to the Man
  • Sergio Mendes and Brasil '66 - Fool on the Hill
  • The Lettermen - Goin' Out of My Head/Can't Take My Eyes Off You
  • Beatles - Hey Jude Lyrics
  • Gary Puckett & The Union Gap - Woman, Woman Lyrics
Winner: Simon And Garfunkel - Mrs Robinson Lyrics
 
New Artist
The nominees were:
  • Jose Feliciano Lyrics
  • Jeannie C. Riley Lyrics
  • Gary Puckett & The Union Gap Lyrics
  • O.C. Smith
  • Cream Lyrics
Winner: Jose Feliciano Lyrics
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Simon And Garfunkel - Mrs Robinson Lyrics
  • Bobby Goldsboro - Honey Lyrics
  • Glen Campbell - Wichita Lineman Lyrics
  • Jeannie C. Riley - Harper Valley P.t.a. Lyrics
  • Beatles - Hey Jude Lyrics
Winner: Simon And Garfunkel - Mrs Robinson Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Bobby Russell - Little Green Apples
  • Bobby Russell - Honey
  • John Lennon, Paul McCartney - Hey Jude
  • Paul Simon - Mrs. Robinson Lyrics
  • Tom T. Hall - Harper Valley P.T.A. Lyrics
Winner: Bobby Russell - Little Green Apples

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows