Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1970 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1970


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1970

The 12th Grammy Award show was held on 11th March 1979, at Century Plaza Hotel (Los Angeles). The Academy recognized accomplishments of the musicians for the year 1969. Bill Cosby was the host for the award show. Blood, Sweat and Tears; Quincy Jones were the mostly nominated artists for the year. Highest number of Grammy awards were presented to The 5th Dimension; Blood, Sweat & Tears. ‘The Trustees Award’ was presented to Robert Moog. It was from 1963-1970 that the Academy aired the highlights of the award dinners annually, which were called “The Best On Record”. Given below is the list of the nominees and winners for the year 1970. 

Grammy Award Winners 1970

Album Of The Year
The Nominees Were:
  • Blood, Sweat And Tears - Blood, Sweat And Tears
  • Crosby, Stills And Nash - Crosby, Stills And Nash
  • Johnny Cash - Johnny Cash At San Quentin
  • The 5th Dimension - The Age Of Aquarius
  • Beatles - Abbey Road Lyrics
Winner: Blood, Sweat And Tears - Blood, Sweat And Tears
 
Album Of The Year - Classical
The Nominees Were:
  • Walter Carlos - Switched-On Bach (Virtuoso Electronic Performance Of Branden Concerto No. 3, Air On A G String, Jesu, Joy Of Man's Destiny, Etc., Performed On Moog Synthesizer)
  • Luciano Berio Conducting The New York Philharmonic And Swingle Singers - Berio: Sinfonia
  • Philadelphia, Cleveland And Chicago Brass Ensembles - Gabrieli: Antiphonal Music Of Gabrieli (Canzoni For Brass Choirs)
  • Pierre Boulez Conducting The Bbc Symphony (Solos: Barenboim, Gawriloff, Lukomska) - Boulez Conducts Berg (3 Pieces For Orchestra, Chamber Concerto, Altenberg Lieder)
  • Pierre Boulez Conducting The Cleveland Orchestra - Boulez Conducts Debussy, Vol. 2, Images Pour Orchestre
  • Zubin Mehta Conducting The Los Angeles Philharmonic - Strauss: Also Sprach Zarathustra
Winner: Walter Carlos - Switched-On Bach (Virtuoso Electronic Performance Of Branden Concerto No. 3, Air On A G String, Jesu, Joy Of Man's Destiny, Etc., Performed On Moog Synthesizer)
 
Best Album Cover
The Nominees Were:
  • Gary Mcfarland - America The Beautiful
  • Blind Faith - Blind Faith Lyrics
  • Led Zeppelin - Led Zeppelin Ii Lyrics
  • Pidgeon - Pidgeon
  • Richard Pryor - Richard Pryor
Winner: Gary Mcfarland - America The Beautiful
 
Best Album Notes
The Nominees Were:
  • Bob Dylan - Nashville Skyline Lyrics
  • Johnny Dodds - Chicago Mess Around
  • Joan Baez - David's Album
  • J. Hartford - John Hartford
Winner: Bob Dylan - Nashville Skyline Lyrics
 
Best Arrangement Accompanying Vocalist(S)
The Nominees Were:
  • Blood Sweat & Tears - Spinning Wheel Lyrics
  • 5th Dimension - Aquarius/Let The Sunshine In Lyrics
  • Tony Bennett - I've Gotta Be Me
  • Peggy Lee - Is That All There Is?
  • Blood Sweat & Tears - You've Made Me So Very Happy Lyrics
Winner: Blood Sweat & Tears - Spinning Wheel Lyrics
 
Best Chamber Music Performance
The Nominees Were:
  • Philadelphia, Cleveland And Chicago Brass Ensembles - Gabrieli: Antiphonal Music Of Gabrieli (Canzoni For Brass Choirs)
  • Julian Bream, George Malcolm - Bach And Vivaldi Sonatas For Lute And Harpsichord
  • Grumiaux Trio - Beethoven: Trios For Strings
  • Artur Rubinstein And Guarneri Quartet - Brahms: Quarters For Piano And Strings (3) / Schumann: Quintet In E Flat Major For Piano And Strings
  • Jacqueline Du Pre, Daniel Barenboim - Brahms: Sonatas In F Minor And F Major For Cello And Piano
  • Itzhak Perlman, Vladimir Ashkenazy - Prokofieve: Sonatas For Violin And Piano
  • Borodin Quartet - Shostakovich: String Quartets (Complete)
Winner: Philadelphia, Cleveland And Chicago Brass Ensembles - Gabrieli: Antiphonal Music Of Gabrieli (Canzoni For Brass Choirs)
 
Best Choral Performance
The Nominees Were:
  • Ward Swingle, Choral Master; Luciano Berio Conducting The New York Philharmonic And Swingle Singers - Berio: Sinfonia
  • Hans Gillesberger Conducting The Vienna Boys' Choir And Chorus Viennensis; Nikolaus Harnoncourt Conducting The Concentus Musicus - Bach: Mass In B Minor
  • Colin Davis Conducting The John Alldis Choir And London Symphony Orchestra And Chorus - Berlioz: Romeo Et Juliette
  • Gregg Smith Conducting The Gregg Smith Singers - Billings: The Continental Harmony
  • Edmund Walters Conducting The Royal Liverpool Philharmonic Choir; Charles Groves Conducting The Royal Liverpool Philharmonic Orchestra - Delius: Songs Of Sunset
  • Hans Werner Henze Conducting The Choirs Of North German Radio, Berlin Radio, Boys' Chorus Of St. Nicolai And North German Radio Symphony - Ilenze: The Raft Of The Frigate Medusa
  • Frederick Jackson, Choral Master, London Philharmonic Choir; Adrian Boult Conducting The London Philharmonic - Vaughan Williams: Symphony No. 1 (A Sea Symphony)
Winner: Ward Swingle, Choral Master; Luciano Berio Conducting The New York Philharmonic And Swingle Singers - Berio: Sinfonia
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Or Without Orchestra
The Nominees Were:
  • Walter Carlos, Moog Synthesizer - Switched-On Bach
  • Henryk Szeryng - Bach: Sonatas And Partitas For Solo Violin
  • Mstislav Rostropovich, Cello (Von Karajan Conducting The Berlin Philharmonic) - Dvorak: Concerto In B Minor For Cello
  • Emil Gilels - Gilels At Carnegie Hall
  • John Kirkpatrick - Ives: Sonata No. 2 (Concord Mass)
  • Edward Druzinsky, Harp (Martinon Conducting The Chicago Symphony) - Ravel: Introduction And Allegro For Harp And Strings
Winner: Walter Carlos, Moog Synthesizer - Switched-On Bach
 
Best Classical Performance - Orchestra
The Nominees Were:
  • Pierre Boulez Conducting The Cleveland Orchestra - Boulez Conducts Debussy, Vol. 2, Images Pour Orchestre
  • Pierre Boulez Conducting The Bbc Symphony - Bartok: Music For Strings, Percussion And Celesta
  • Jean Martinon Conducting The Chicago Symphony - Ravel: Rapsodie Espugnole; Mother Goose Suite; Alborada Del Gracioso; Introduction And Allegro
  • Zubin Mehta Conducting The Los Angeles Philharmonic - Strauss: Also Sprach Zarathurstra
  • George Szell Conducting The Cleveland Orchestra - Wagner: Great Orchestral Highlights From Der Ring Des Nibelungen
Winner: Pierre Boulez Conducting The Cleveland Orchestra - Boulez Conducts Debussy, Vol. 2, Images Pour Orchestre
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The Nominees Were:
  • Leontyne Price (Schippers Conducting The New Philharmonia) - Barber: Two Scenes From Antony And Cleopatra; Knoxville: Summer Of'15
  • Christa Ludwig, Walter Berry (Gerald Moore, Accompanist) - A Most Unusual Song Recital (Beethoven, Rossini, Brahms, Reger, R. Strauss)
  • Marilyn Horne (Lewis Conducting The Vienna Cantata Orchestra) - Bach And Handel Arias (Excerpts From Magnificat, Christmas Oratorio, St. Matthew Passion, Messiah, R
  • Halina Lukomska (From Boulez Conducts Berg, Boulez Conducting The London Symphony) - Berg: Altenberg Lieder
  • Sherrill Milnes (From Brahms: Requiem, Leinsdorf Conducting The Boston Symphony) - Brahms: 4 Serious Songs
  • Peter Pears, Dietrich Fischer-Dieskau - Britten: Holy Sonnets Of Donne; Songs And Proverbs Of Blake
  • Elisabeth Schwarzkopf, Dietrich Fischer-Dieskau (Szell Conducting The London Symphony) - Mahler: Des Knaben Wunderhorn
  • Dietrich Fischer-Dieskau (Gerald Moore, Accompanist) - Richard Strauss:' Early Songs
  • Beverly Sills (Mackerras Conducting The Royal Philharmonic) - Scenes And Arias From French Opera
Winner: Leontyne Price (Schippers Conducting The New Philharmonia) - Barber: Two Scenes From Antony And Cleopatra; Knoxville: Summer Of'15
 
Best Comedy Recording
The Nominees Were:
  • Bill Cosby - The Best Of Bill Cosby
  • Don Rickles - Don Rickles Speaks!
  • Lenny Bruce - Berkeley Concert
Winner: Bill Cosby - The Best Of Bill Cosby
 
Best Contemporary Instrumental Performance
The Nominees Were:
  • Blood Sweat & Tears - Variations On A Theme By Erik Satie Lyrics
  • Area Code 615 - Area Code 615
  • Boots Randolph - With Love
  • Ferrante & Teicher - Midnight Cowboy
  • Henry Mancini - A Time For Us (Love Theme From Romeo And Juliet)
Winner: Blood Sweat & Tears - Variations On A Theme By Erik Satie Lyrics
 
Best Contemporary Performance - Chorus
The Nominees Were:
  • Percy Faith Orchestra & Chorus - Love Theme From Romeo And Juliet
  • Living Voices - Angel Of The Morning
  • Ray Conniff & The Singers - Jean
  • Brooks Arthur Ensemble - Macarthur Park
  • Ray Charles Singers - Slices Of Life
Winner: Percy Faith Orchestra & Chorus - Love Theme From Romeo And Juliet
 
Best Country & Western Instrumental Performance
The Nominees Were:
  • Danny Davis & The Nashville Brass - The Nashville Brass Featuring Danny Davis Play More Nashville Sounds
  • Floyd Cramer - Lovin' Season
  • Bob Dylan - Nashville Skyline Rag Lyrics
  • Chet Atkins - Solid Gold '69
  • Tommy Allsup & The Nashville Survey - The Hits Of Charley Pride
Winner: Danny Davis & The Nashville Brass - The Nashville Brass Featuring Danny Davis Play More Nashville Sounds
 
Best Country & Western Song
The Nominees Were:
  • Shel Silverstein - A Boy Named Sue
  • Dallas Frazier, A.L. Owens - All I Have To Offer You Is Me
  • Don Sumner - The Things That Matter
  • Marty Robbins - You Gave Me A Mountain Lyrics
  • Tammy Wynette, Billy Sherrill - Stand By Your Man
Winner: Shel Silverstein - A Boy Named Sue
 
Best Country & Western Vocal Performance - Duo Or Group
The Nominees Were:
  • Waylon Jennings, Kimberlys - Macarthur Park
  • Tompall & The Glaser Brothers - California Girl
  • Porter Wagoner, Dolly Parton - Just Someone I Used To Know
  • Dottie West, Don Gibson - Rings Of Gold
  • Jack Greene, Jeanie Seely - Wish I Didn't Have To Miss You
Winner: Waylon Jennings, Kimberlys - Macarthur Park
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The Nominees Were:
  • Tammy Wynette - Stand By Your Man Lyrics
  • Jeannie C. Riley - Back Side Of Dallas Lyrics
  • Diana Trask - I Fall To Pieces
  • Connie Smith - Ribbon Of Darkness Lyrics
  • Lynn Anderson - That's A No No Lyrics
Winner: Tammy Wynette - Stand By Your Man Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The Nominees Were:
  • Johnny Cash - A Boy Named Sue Lyrics
  • Charley Pride - All I Have To Offer You Is Me Lyrics
  • Jerry Reed - Are You From Dixie
  • Bobby Lewis - From Heaven To Heartache
  • Clay Hart – Spring
Winner: Johnny Cash - A Boy Named Sue Lyrics
 
Best Engineered Recording
The Nominees Were:
  • The Beatles - Abbey Road
  • 5th Dimension - Age Of Aquarius
  • Blood, Sweat And Tears - Blood, Sweat And Tears
  • Electronic Concept Orchestra - Moog Groove
  • Anita Kerr Quartet - Velvet Voices And Bold Brass
Winner: The Beatles - Abbey Road
 
Best Engineered Recording - Classical
The Nominees Were:
  • Walter Carlos - Switched-On Bach
  • Berio Conducting The New York Philharmonic And Swingle Singers - Berio: Sinfonia
  • Boulez Conducting The Cleveland Orchestra - Boulez Conducts Debussy, Vol. 2, Images Pour Orchestre
  • Philadelphia, Cleveland And Chicago Brass Ensembles - Gabrieli: Antiphonal Music Of Gabrieli (Canzoni For Brass Choirs)
  • Stokowski Conducting The Chicago Symphony - Khachaturian: Symphony No. 3; Rimsky-Korsakov: Russian Easter Overture
  • Ormandy Conducting The Philadelphia Symphony - Mahler: Symphony No. 1
Winner: Walter Carlos - Switched-On Bach
 
Best Folk Performance
The Nominees Were:
  • Joni Mitchell - Clouds
  • Donovan - Atlantis Lyrics
  • Judy Collins - Bird On A Wire
  • Peter, Paul & Mary - Day Is Done Lyrics
  • Pete Seeger - Young Vs. Old
  • Joan Baez - Any Day Now
Winner: Joni Mitchell - Clouds
 
Best Gospel Performance
The Nominees Were:
  • Porter Wagoner, Blackwood Brothers - In Gospel Country
  • Oak Ridge Boys - It's Happening
  • Lefevres - The Best Is Yet To Come
  • Happy Goodman Family - This Happy House
  • Singing Rambos - This Is My Valley
Winner: Porter Wagoner, Blackwood Brothers - In Gospel Country
 
Best Instrumental Arrangement
The Nominees Were:
  • Love Theme From Romeo And Juliet - A Time For Us
  • Ferrante & Teicher - Midnight Cowboy
  • Blood, Sweat & Tears - Variations On A Theme By Eric Satie
  • Quincy Jones - Walking In Space
Winner: Love Theme From Romeo And Juliet - A Time For Us
 
Best Instrumental Jazz Performance - Large Group Or Soloist With Large Group
The Nominees Were:
  • Quincy Jones - Walking In Space
  • Gary Mcfarland - America The Beautiful
  • Buddy Rich Orchestra - Buddy And Soul
  • Thad Jones, Mel Lewis - Central Park North
  • Woody Herman - Light My Fire
  • Count Basie - Standing Ovation
  • Bob Wilber - The Music Of Hoagy Carmichael
  • Don Ellis - The New Don Ellis Band Goes Underground
Winner: Quincy Jones - Walking In Space
 
Best Instrumental Jazz Performance - Small Group Or Soloist With Small Group
The Nominees Were:
  • Wes Montgomery - Willow Weep For Me
  • Miles Davis - In A Silent Way
  • Herbie Mann - Memphis Underground
  • Eubie Blake - The 86 Years Of Eubie Blake
  • Oscar Peterson - The Great Oscar Peterson On Prestige
  • Stephane Grappellio, Stuff Smith, Sven Asmussen, Jean-Luc Ponty - Violin Summit
  • Bill Evans, Jeremy Steig - What's New
Winner: Wes Montgomery - Willow Weep For Me
 
Best Instrumental Theme
The Nominees Were:
  • Midnight Cowboy - John Barry
  • Groovy Grubworm - Harlow Wilcox, Bobby Warren
  • Memphis Underground - Herbie Mann
  • Mackenna's Gold - Quincy Jones
  • Quentin's Theme - Robert Cobert
Winner: Midnight Cowboy - John Barry
 
Best Opera Recording
The Nominees Were:
  • Herbert Von Karajan Conducting The Berlin Philharmonic (Solos: Thomas, Stewart, Stolze, Dernesch, Keleman, Dominguez, Gayer, Ridderbush) - Wagner: Siegfried
  • Erich Leinsdorf Conducting The London Symphony (Solos: Caballe, Milnes, Lewis, Resnik, King) - Strauss: Salome
  • John Barbirolli Conducting The New Philharmonia Orchestra And Chorus (Soloists: Mccracken, Fischer-Dieskau, Jones, Di Stasio) - Verdi: Otello
  • Karl Bohm Conducting The Chorus And Orchestra Of German Opera (Solos: Prey, Mathis, Janowitz, Fischer-Dieskau) - Mozart: The Marriage Of Figaro
  • Lorin Maazel Conducting The Orchestra And Chorus Of Deutsche Opera Berlin (Solos: Lorengar, Aragall, Fischer-Dieskau) - Verdi: La Traviata
  • Raymond Leppard Conducting The London Philharmonic (Solos: Wakefield, Van Bork, Howells, Berbie, Ceunod; Glyndebourne) - Cavalli: L'ormindo
  • Rudolf Kempe Conducting The Dresden State Opera (Solos: Janowitz, King, Zylis-Gara, Geszty, Adam) - Strauss: Ariadne Auf Naxos
Winner: Herbert Von Karajan Conducting The Berlin Philharmonic (Solos: Thomas, Stewart, Stolze, Dernesch, Keleman, Dominguez, Gayer, Ridderbush) - Wagner: Siegfried
 
Best Original Score Written For A Motion Picture Or Television Special
The Nominees Were:
  • Burt Bacharach - Butch Cassidy And The Sundance Kid
  • Henry Mancini - Me, Natalie
  • John Lennon, Paul Mccartney, George Harrison, George Martin - Yellow Submarine
  • Quincy Jones - The Lost Man
  • Quincy Jones - Mackenna's Gold
Winner: Burt Bacharach - Butch Cassidy And The Sundance Kid
 
Best Recording For Children
The Nominees Were:
  • Peter, Paul & Mary - Peter, Paul And Mommy
  • Do-Re-Mi Chorus - Chitty Chitty Bang Bang
  • Eartha Kitt - Folk Tales Of The Tribes Of Africa
  • Richard Wolfe Children's Chorus - Yellow Submarine
  • Tiny Tim - For All My Little Friends
Winner: Peter, Paul & Mary - Peter, Paul And Mommy
 
Best Rhythm & Blues Instrumental Performance
The Nominees Were:
  • King Curtis - Games People Play
  • Ike Turner - A Black Man's Soul
  • Albert Collins - Trash Talkin' Lyrics
  • Junior Walker & The All Stars - What Does It Take
  • Richard Groove Holmes - Workin' On A Groovy Thing
Winner: King Curtis - Games People Play
 
Best Rhythm & Blues Song
The Nominees Were:
  • Richard Spencer - Color Him Father
  • Clarence Carter, George Jackson, Raymond Moore - I'd Rather Be An Old Man's Sweetheart
  • Herbert Mcpherson, Melvin Harden - Backfield In Motion
  • Kenny Gamble, Leon Huff, Jerry Butler - Only The Strong Survive
  • Rudolph Isley, O. Kelly Isley Jr., Ronnie Isley - It's Your Thing
Winner: Richard Spencer - Color Him Father
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Duo Or Group
The Nominees Were:
  • The Isley Brothers - It's Your Thing Lyrics
  • Mel & Tim - Backfield In Motion
  • Winstons - Color Him Father
  • Gladys Knight And The Pips - Friendship Train Lyrics
  • Peggy Scott, Jo Jo Benson – Soulshake
Winner: The Isley Brothers - It's Your Thing Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Female
The Nominees Were:
  • Aretha Franklin - Share Your Love With Me Lyrics
  • Dee Dee Warwick - Foolish Fool
  • Tina Turner - The Hunter
  • Ruth Brown - Yesterday
  • Gloria Taylor - You Gotta Pay The Price
Winner: Aretha Franklin - Share Your Love With Me Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Male
The Nominees Were:
  • Joe Simon - The Chokin' Kind
  • Ray Charles - Doing His Thing
  • Jerry Butler - Ice Man Cometh
  • B.B. King - Live And Well
  • Lou Rawls - Your Good Thing (Is About To End)
Winner: Joe Simon - The Chokin' Kind
 
Best Sacred Performance
The Nominees Were:
  • Jake Hess - Ain't That Beautiful Singing
  • Bill Gaither Trio - He Touched Me
  • Tennessee Ernie Ford - Holy, Holy, Holy
  • George Beverly Shea - I Believe
  • Connie Smith, Nat Stuckey - Whispering Hope
Winner: Jake Hess - Ain't That Beautiful Singing
 
Best Score From An Original Cast Show Album
The Nominees Were:
  • Burt Bacharach, Hal David - Promises, Promises
  • George Haimsohn, Rubin Miller, Jim J. Wise - Dames At Sea
  • Herman Edwards - 1776
  • John Kander, Fred Ebb - Zorba
  • Robert Dennis, Stanley Walden, Peter Schickle - Oh! Calcutta!
Winner: Burt Bacharach, Hal David - Promises, Promises
 
Best Soul Gospel Performance
The Nominees Were:
  • Edwin Hawkins Singers - Oh Happy Day
  • Cassietta George - Cassietta
  • James Cleveland, Southern California Choir - Come On And See About Me
  • Mahalia Jackson - Guide Me, O Thou Great Jehovah
  • Sister Rosetta Tharpe - Precious Memories
Winner: Edwin Hawkins Singers - Oh Happy Day
 
Best Spoken Word Recording
The Nominees Were:
  • Art Linkletter & Diane - We Love You, Call Collect
  • James Earl Jones - The Great White Hope
  • Walter Cronkite - Man On The Moon
Winner: Art Linkletter & Diane - We Love You, Call Collect
 
 
Contemporary Female Vocalist
The Nominees Were:
  • Peggy Lee - Is That All There Is
  • Brenda Lee - Johnny One Time
  • Jackie Deshannon - Put A Little Love In Your Heart Lyrics
  • Dusty Springfield - Son Of A Preacher Man Lyrics
  • Dionne Warwick - This Girl's In Love With You
  • Vikki Carr - With Pen In Hand
Winner: Peggy Lee - Is That All There Is
 
Contemporary Male Vocalist
The Nominees Were:
  • Harry Nilsson - Everybody's Talkin Lyrics
  • Joe South - Games People Play
  • Ray Stevens - Guitarzan
  • Frank Sinatra - My Way Lyrics
  • Bj Thomas - Raindrops Keep Fallin' On My Head Lyrics
Winner: Harry Nilsson - Everybody's Talkin Lyrics
 
Contemporary Song
The Nominees Were:
  • Games People Play - Joe South
  • Raindrops Keep Fallin' On My Head - Burt Bacharach, Hal David
  • Spinning Wheel - David Clayton Thomas
  • In The Ghetto - Mac Davis
  • Jean - Rod Mckuen
Winner: Games People Play - Joe South
 
Contemporary Vocal Group
The Nominees Were:
  • 5th Dimension - Aquarius/Let The Sunshine In Lyrics
  • The Beatles - Abbey Road
  • Blood, Sweat And Tears - Blood, Sweat And Tears
  • Crosby, Stills And Nash - Crosby, Stills And Nash
  • The Neon Philharmonic - Morning Girl
Winner: 5th Dimension - Aquarius/Let The Sunshine In Lyrics
 
New Artist
The Nominees Were:
  • Crosby Stills Nash Lyrics
  • Oliver Lyrics
  • The Neon Philharmonic
  • Led Zeppelin Lyrics
  • Chicago Lyrics
Winner: Crosby Stills Nash Lyrics
 
Record Of The Year
The Nominees Were:
  • The 5th Dimension - Aquarus/Let The Sunshine In
  • Blood Sweat & Tears - Spinning Wheel Lyrics
  • Henry Mancini - A Time For Us
  • Johnny Cash - A Boy Named Sue Lyrics
  • Peggy Lee - Is That All There Is
Winner: The 5th Dimension - Aquarus/Let The Sunshine In
 
Song Of The Year
The Nominees Were:
  • Joe South - Games People Play
  • Burt Bacharach, Hal David - Raindrops Keep Fallin' On My Head
  • Burt Bacharach, Hal David - I'll Never Fall In Love Again
  • David Clayton Thomas - Spinning Wheel
  • Larry Kusik, Eddie Snyder, Nino Rota - A Time For Us
Winner: Joe South - Games People Play

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows