Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1975 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1975


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1975

The 17th Grammy Awards ceremony was held on 1st March 1975, at Uris Theater and the Beverly Wilshire Hotel (non-televised) in New York. The ceremony was hosted by Andy Williams. The Academy awarded the artists for their eminent performance for the year 1974. The artists mainly nominated in most of the Grammy categories were: Stevie Wonder, Joni Mitchell and Elton John. Stevie Wonder was honored with the highest record of Grammys for the year. Below is the list of the nominees and winners for the year 1975.

Grammy Award Winners 1975

Album Of The Year
The nominees were:
  • Stevie Wonder - Fulfillingness' First Finale Lyrics
  • Elton John - Caribou Lyrics
  • John Denver - Back Home Again
  • Joni Mitchell - Court And Spark Lyrics
  • Paul McCartney and Wings - Band on the Run
Winner: Stevie Wonder - Fulfillingness' First Finale Lyrics
 
Album Of The Year - Classical
The nominees were:
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Berlioz: Symphonie Fantastique
  • Benjamin Britten conducting the English Chamber Orchestra (solos: Fischer-Dieskau, Pears, Shirley-Quirk) - Schumann: Faust
  • Carlos Kleiber conducting the Dresden State Orchestra; Leipzig Radio Chorus (solos: Mathis, Janowitz, Schreier, Adam) - Weber: Der Freischutz
  • Colin Davis conducting the London Symphony Orchestra and Chors, Ambrosian Singers, Wandsworth School Boys' Choir (solos: Gedda, Bastin, Veasey, Van Allan) - Berlioz: The Damnation of Faust
  • Isao Tomita - Snowflakes Are Dancing
  • Leonard Bernstein conducting the London Symphony; Edinburgh Festival Chorus (solos: Baker, Armstrong) - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor (Resurrection)
  • various artists - Ives: The 100th Anniversary
Winner: Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Berlioz: Symphonie Fantastique
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Bob Wills & His Texas Playboys - For the Last Time
  • Coleman Hawkins - The Hawk Flies
  • Duke Ellington - The Pianist
  • Les Paul, Mary Ford - The World Is Still Waiting for the Sunrise
Winner: Bob Wills & His Texas Playboys - For the Last Time
 
Best Album Notes - Classical
The nominees were:
  • solo: Hoeischer; Mattes, conductor - Korngold: The Classic Erich Wolfgang Korngold
  • Kleiber, conductor - Weber: Der Freischutz
  • Davis conducting the London Symphony - Berlioz: The Damnation of Faust
  • Gerhardt conducting the National Philharmonic - Herrmann: Citizen Kane
  • Eichhorn conducting the Bavarian Radio Orchestra; solos: Moffo, Donath - Humperdinck: Hansel und Gretel
  • Morris conducting the New Philharmonia Orchestra - Mahler: Symphony No. 10
Winner: solo: Hoeischer; Mattes, conductor - Korngold: The Classic Erich Wolfgang Korngold
 
Best Album Of Original Score Written For A Motion Picture Or Television Special
The nominees were:
  • Marvin Hamlisch, Alan Bergman, Marilyn Bergman - The Way We Were
  • Herbie Hancock - Death Wish
  • Jerry Goldsmith - QB VII
  • Michel Legrand - The Three Musketeers
  • Mikis Theodorakis – Serpico
Winner: Marvin Hamlisch, Alan Bergman, Marilyn Bergman - The Way We Were
 
Best Album Package
The nominees were:
  • Mason Proffit - Come and Gone
  • Cheech & Chong - Cheech and Chong's Wedding Album
  • Eddie Harris - Is It In
  • Loggins & Messina - On Stage
  • Who - Quadrophenia Lyrics
  • Paul Davis - Ride 'Em Cowboy
Winner: Mason Proffit - Come and Gone
 
Best Arrangement Accompanying Vocalist(S)
The nominees were:
  • Joni Mitchell - Down to You Lyrics
  • Chuck Mangione, Hamilton Philharmonic - Land of Make Believe
  • Carol Shive; Mahavishnu Orchestra with the London Symphony - Smile of the Beyond
  • Singers Unlimited - We've Only Just Begun
  • Singers Unlimited - Where Is Love
Winner: Joni Mitchell - Down to You Lyrics
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • Colin Davis conducting the London Symphony Orchestra and Chorus, Ambrosian Singers, Wandsworth School Boys' Choir (solos: Gedda, Bastin, Veasey, Van Allan) - Berlioz: The Damnation of Faust
  • Sir Adrian Boult conducting the London Philharmonic Choir and Orchestra - Holst: Choral Symphony
  • Rudolf Kempe conducting the Royal Philharmonic and Brighton Festival Chorus - Janacek: Glagolitic Mass (Slavonic Mass)
  • Jozef Bok, chorus master, Chorus of National Philharmonic Warsaw; Wladyslaw Skoraczewski, chorus master, Pioneer Choir; Andrezej Markowski conducting the Symphony Orchestra of National Philharmonic - Penderecki: Utrenja
  • Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra; Robert Page directing the Temple University Choirs - Rachmaninov: The Bells
Winner: Colin Davis conducting the London Symphony Orchestra and Chorus, Ambrosian Singers, Wandsworth School Boys' Choir (solos: Gedda, Bastin, Veasey, Van Allan) - Berlioz: The Damnation of Faust
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Orchestra
The nominees were:
  • David Oistrakh (M. Shostakovich conducting the New Philharmonic) - Shostakovich: Violin Concerto No. 1
  • Itzhak Perlman (Previn conducting the London Symphony) - Bartok: Violin Concerto No. 2
  • Alfred Brendel (Haitink conducting the Concertgebouw Orchestra) - Brahms: Piano Concerto No. 2 in B Flat Major
  • Claudio Arrau (Inbal conducting the London Philharmonic) - Chopin: Variations on La ci darem la mano; Fantasy on Polish Airs, Op.–; Andante Spianato and Gran
  • Andre Watts (Leinsdorf conducting the London Symphony) - Liszt: Todtentunz for Piano and Orchestra; Franck: Symphonic Variations for Piano and Orchestra
Winner: David Oistrakh (M. Shostakovich conducting the New Philharmonic) - Shostakovich: Violin Concerto No. 1
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) Without Orchestra
The nominees were:
  • Alicia de Larrocha - Albeniz: Iberia
  • Glenn Gould - Bach: French Suites, Vol. 2, Nos. 5 and 6
  • Vladimir Horowitz - Beethoven: Piano Sonatas No. 21 in C Major (Waldstein) and No. 23 in F Minor (Appassionata)
  • David Burge - Crumb: Makro Kosmos
  • Itzhak Perlman - Perpetual Motion
Winner: Alicia de Larrocha - Albeniz: Iberia
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Berlioz: Symphonie Fantastique
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic - Bartok: Concerto for Orchestra
  • Leonard Bernstein conducting the New York Philharmonic - Bernstein Conducts Ravel
  • Andre Previn conducting the London Symphony - Holst: The Planets
  • Jose Serebrier conducting the London Philharmonic - Ives: Symphony No. 4
  • Leonard Bernstein conducting the London Symphony - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor
Winner: Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Berlioz: Symphonie Fantastique
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Leontyne Price - Leontyne Price Sings Richard Strauss
  • Sherrill Milnes - Amazing Grace (Agnus Dei, Bless the Lord, O My Soul, etc.)
  • Martina Arroyo - There's a Meeting Here Tonight
  • Elly Ameling - Schubert: Goethe-Lieder
  • Marilyn Horne - French and Spanish Songs
  • Julius Eastman - Davies: 8 Songs for a Mad King
  • Jan DeGaetani - Crumb: Night of the Four Moons
Winner: Leontyne Price - Leontyne Price Sings Richard Strauss
 
Best Comedy Recording
The nominees were:
  • Richard Pryor - That Nigger's Crazy
  • Cheech & Chong - Cheech and Chong's Wedding Album
  • David Steinberg - Booga! Booga!
  • National Lampoon - Missing White House Tapes
  • Robert Klein - Mind over Matter
Winner: Richard Pryor - That Nigger's Crazy
 
Best Country & Western Instrumental Performance
The nominees were:
  • Chet Atkins, Merle Travis - The Atkins-Travis Traveling Show
  • Charlie McCoy, Barefoot Jerry - Boogie Woogie
  • Danny Davis & the Nashville Brass - Nashville Brass in Blue Grass Country
  • Charlie McCoy - The Nashville Hit Man
  • Floyd Cramer - The Young and the Restless
Winner: Chet Atkins, Merle Travis - The Atkins-Travis Traveling Show
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Norris Wilson, Billy Sherrill - A Very Special Love Song
  • Anita Pointer, Bonnie Pointer - Fairytale
  • Janice Torre, Fred Spielman - Paper Roses
  • Merle Haggard - If We Make It Through December Lyrics
  • Ray Pennington - I'm a Ramblin' Man
Winner: Norris Wilson, Billy Sherrill - A Very Special Love Song
 
Best Country & Western Vocal Performance - Duo Or Group
The nominees were:
  • Pointer Sisters - Fairytale
  • Willie Nelson, Tracy Nelson - After the Fire is Gone
  • Bobby Bare, Bobby Bare Jr. - Daddy What If
  • Kris Kristofferson, Rita Coolidge - Loving Arms
  • The Statler Brothers - Whatever Happened To Randolph Scott Lyrics
Winner: Pointer Sisters - Fairytale
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Anne Murray - Love Song Lyrics
  • Dolly Parton - Jolene Lyrics
  • Dottie West - Last Time I Saw Him
  • Tammy Wynette - Woman To Woman Lyrics
  • Tanya Tucker - Would You Lay With Me (In A Field Of Stone) Lyrics
Winner: Anne Murray - Love Song Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Ronnie Milsap - Please Don't Tell Me How The Story Ends Lyrics
  • Glen Campbell - Bonaparte's Retreat
  • Charley Pride - Country Feelin'
  • Waylon Jennings - I'm A Ramblin' Man Lyrics
  • Roy Clark - The Entertainer
Winner: Ronnie Milsap - Please Don't Tell Me How The Story Ends Lyrics
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Geoff Emerick - Band on the Run (Paul McCartney & Wings)
  • Ken Scott, John Jansen - Crime of the Century (Supertramp)
  • Bill Schnee - Lincoln Mayorga and Distinguished Colleagues, Vol. 3 (Lincoln Mayorga)
  • Tommy Vicari, Larry Forkner - Powerful People (Gino Vannelli)
  • Rik Pekkonen, Peter Granet - Southern Comfort (Crusaders)
Winner: Geoff Emerick - Band on the Run (Paul McCartney & Wings)
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • Kenneth Wilkinson - Berlioz: Symphonie Fantastique (Solti conducting the Chicago Symphony)
  • Bud Graham, Ray Moore - Bernstein: Candide (original cast)
  • Stanley Tonkel, Ray Moore, Milt Cherin - Copland: Appalachian Spring (Copland conducting the Columbia Chamber Players)
  • Paul Goodman, Robert Auger - Ives: Symphony No. 4 (Serebrier conducting the London Philharmonic)
  • Marc Aubort, Joanna Nickrenz - Percussion Music (New Jersey Percussion Ensemble)
Winner: Kenneth Wilkinson - Berlioz: Symphonie Fantastique (Solti conducting the Chicago Symphony)
 
Best Ethnic Or Traditional Recording
The nominees were:
  • Doc & Merle Martin - Two Days in November
  • Bukka White - Big Daddy
  • Howlin' Wolf - The Back Door Wolf
  • Muddy Waters, Howlin' Wolf - London Revisted
  • Willie Dixon – Catalyst
Winner: Doc & Merle Martin - Two Days in November
 
Best Gospel Performance
The nominees were:
  • Oak Ridge Boys - The Baptism Of Jesse Taylor Lyrics
  • Imperials - Follow the Man with the Music
  • LeFevres - Stepping on the Clouds
  • Wendy Bagwell & the Sunliters - The Carpenter's Tool
  • Blackwood Brothers - There He Goes
Winner: Oak Ridge Boys - The Baptism Of Jesse Taylor Lyrics
 
Best Inspirational Performance
The nominees were:
  • Elvis Presley - How Great Thou Art Lyrics
  • Bill Pursell - Listen
  • Tennessee Ernie Ford - Make a Joyful Noise
  • Bill Gaither Trio - Thanks for Sunshine
  • Sister Janet Mead - The Lord's Prayer
Winner: Elvis Presley - How Great Thou Art Lyrics
 
Best Instrumental Arrangement
The nominees were:
  • Pat Williams - Threshold (Pat Williams)
  • Les Hooper - Circumvent (Les Hooper Big Band)
  • Don Sebesky - Firebird/Birds of Fire (Don Sebesky)
  • Les Hooper - Look What They've Done (Les Hooper Big Band)
  • Bob James - Night on Bald Mountain
Winner: Pat Williams - Threshold (Pat Williams)
 
Best Instrumental Composition
The nominees were:
  • Mike Oldfield - Tubular Bells (Theme from The Exorcist)
  • Benny Golson - Along Came Betty
  • Barry White - Barry's Theme
  • Herbie Hancock, Paul Jackson, Bernie Maupin, Harvey Mason - Chameleon
  • Barry White - Rhapsody in White
Winner: Mike Oldfield - Tubular Bells (Theme from The Exorcist)
 
Best Jazz Performance - Big Band
The nominees were:
  • Woody Herman - Thundering Herd
  • Chuck Mangione, Hamilton Philharmonic Orchestra - Land of Make Believe
  • Les Hooper Big Band - Look What They've Done
  • Pat Williams - Threshold
  • Don Sebesky - Giant Box
Winner: Woody Herman - Thundering Herd
 
Best Jazz Performance - Group
The nominees were:
  • Oscar Peterson, Joe Pass, Niels Pedersen - The Trio
  • Freddie Hubbard - High Energy
  • Supersax - Salt Peanuts
  • McCoy Tyner - Sama Layuca
  • Bill Evans - The Tokyo Concert
Winner: Oscar Peterson, Joe Pass, Niels Pedersen - The Trio
 
Best Jazz Performance - Soloist
The nominees were:
  • Charlie Parker - First Recordings!
  • Freddie Hubbard - High Energy
  • Hubert Laws - In the Beginning
  • McCoy Tyner - Naima
  • Keith Jarrett - Solo Concerts
Winner: Charlie Parker - First Recordings!
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Georg Solti conducting the London Philharmonic (solos: Caballe, Domingo, Milnes, Blegen, Raimondi) - Puccini: La Boheme
  • Carlos Kleiber conducting the Dresden State Orchestra; Leipzig Radio Chorus (solos: Mathis, Janowitz, Schreier, Adam, Crass, Weikl) - Weber: Der Freischutz
  • Colin Davis conducting the Chorus and Orchestra Royal Opera House, Covent Garden (solos: Wixell, Ganzarolli, Arroyo, Te Kanawa, Freni, Burrows) - Mozart: Don Giovanni
  • Georg Solti conducting the London Philharmonic (solos: Lorengar, Berganza, Berbie, Davies, Krause, Bacquier) - Mozart: Cosi Fan Tutte
  • James Levine conducting the New Philharmonia; John Alldis Choir (solos: Arroyo, Domingo, Milnes, Raimondi) - Verdi: I Vespri Siciliani
Winner: Georg Solti conducting the London Philharmonic (solos: Caballe, Domingo, Milnes, Blegen, Raimondi) - Puccini: La Boheme
 
Best Pop Instrumental Performance
The nominees were:
  • Marvin Hamlisch - The Entertainer
  • Quincy Jones - Along Came Betty
  • Herbie Hancock - Head Hunters
  • Rick Wakeman - Journey to the Center of the Earth
  • Love Unlimited Orchestra - Rhapsody in White
Winner: Marvin Hamlisch - The Entertainer
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Sebastian Cabot, Sterling Holloway, Paul Winchell - Winnie-the-Pooh and Tigger Too
  • Burl Ives, others - America Sings
  • Eli Wallach - Eli Wallach Reads Isaac Bashevis Singer
  • Mel Blanc - New Adventures of Bugs Bunny, Vol. 2
  • various artists, narrated by Roger Miller - Robin Hood
Winner: Sebastian Cabot, Sterling Holloway, Paul Winchell - Winnie-the-Pooh and Tigger Too
 
Best Rhythm & Blues Instrumental Performance
The nominees were:
  • MFSB - TSOP (The Sound of Philadelphia)
  • Kool & The Gang - Light of Worlds
  • Average White Band - Pick Up The Pieces Lyrics
  • Crusaders - Scratch
  • Billy Preston - Struttin'
Winner: MFSB - TSOP (The Sound of Philadelphia)
 
Best Rhythm & Blues Song
The nominees were:
  • Stevie Wonder - Living in the City
  • Harold Davis, Don Fletcher, Dean Parts - Dancing Machine
  • Henry Wayne Casey, Richard Finch - Rock Your Baby
  • Ken Gamble - For the Love of Money
Winner: Stevie Wonder - Living in the City
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Duo, Group Or Chorus
The nominees were:
  • Rufus - Tell Me Somethign Good
  • Jackson 5 - Dancing Machine Lyrics
  • O'Jays - For the Love of Money
  • Gladys Knight And The Pips - I Feel A Song In My Heart Lyrics
  • Spinners - Mighty Love
Winner: Rufus - Tell Me Somethign Good
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Aretha Franklin - Ain't Nothing Like the Real Thing
  • Ann Peebles - (You Keep Me) Hangin' On
  • Millie Jackson - If Loving You Is Wrong I Don't Want to Be Right
  • Etta James - St. Louis Blues
  • Tina Turner - Tina Turns the Country On!
  • Shirley Brown - Woman to Woman Lyrics
  • Thelma Houston - You've Been Doing Wrong for So Long
Winner: Aretha Franklin - Ain't Nothing Like the Real Thing
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Stevie Wonder - Boogie On Reggae Woman Lyrics
  • Eddie Kendricks - Boogie Down Lyrics
  • Johnny Bristol - Hang On in There Baby
  • Marvin Gaye - Marvin Gaye - Live
  • George Mccrae - Rock Your Baby Lyrics
Winner: Stevie Wonder - Boogie On Reggae Woman Lyrics
 
Best Score From An Original Cast Show Album
The nominees were:
  • Judd Woldin, Robert Brittan - Raisin
  • Earl Wilson Jr., Phil Oesterman - Let My People Come
  • Richard M. Sherman, Robert B. Sherman - Over Here
  • Richard O'Brien - The Rocky Horror Picture Show
  • Stephen Schwartz - The Magic Show
Winner: Judd Woldin, Robert Brittan - Raisin
 
Best Soul Gospel Performance
The nominees were:
  • James Cleveland & the Southern California Community Choir - In the Ghetto
  • Edwin Hakwins Singers - Edwin Hawkins Singers Live
  • Ike Turner - Father Alone
  • Five Blind Boys - My Desire
  • Ike & Tina Turner - The Gospel According to Ike and Tina
Winner: James Cleveland & the Southern California Community Choir - In the Ghetto
 
Best Spoken Word Recording
The nominees were:
  • Peter Cook, Dudley Moore - Good Evening
  • Eric Sevareid - An Ear to the Sounds of Our History
  • Rod McKuen - Autumn
  • Sam Ervin - Senator Sam at Home
Winner: Peter Cook, Dudley Moore - Good Evening
 
Hall Of Fame
The nominees were:
  • Artur Schnabel - Beethoven: Piano Sonatas
  • Benny Goodman - Carnegie Hall Jazz Concert
  • Bunny Berigan - I Can't Get Started
  • Duke Ellington - Mood Indigo
  • Enrico Caruso - Leoncavallo: Pagliacci, Act I: Vesti La Giubba
Winner: Artur Schnabel - Beethoven: Piano Sonatas
 
New Artist
The nominees were:
  • Marvin Hamlisch
  • David Essex
  • Johnny Bristol
  • Graham Central Station
  • Bad Company Lyrics
  • Phoebe Snow Lyrics
Winner: Marvin Hamlisch
 
Pop Female Vocalist
The nominees were:
  • Olivia Newton-John - I Honestly Love You Lyrics
  • Cleo Laine - Cleo Laine Live at Carnegie Hall
  • Joni Mitchell - Court & Spark Lyrics
  • Roberta Flack - Feel Like Makin' Love
  • Carole King - Jazzman Lyrics
Winner: Olivia Newton-John - I Honestly Love You Lyrics
 
Pop Male Vocalist
The nominees were:
  • Stevie Wonder - Fulfillingness' First Finale
  • Harry Chapin - Cat's In The Cradle Lyrics
  • Elton John - Don't Let The Sun Go Down On Me Lyrics
  • Billy Preston - Nothing From Nothing Lyrics
  • Dave Loggins - Please Come to Boston
Winner: Stevie Wonder - Fulfillingness' First Finale
 
Pop Vocal Group
The nominees were:
  • Paul McCartney and Wings - Band on the Run
  • Quincy Jones - Body Heat
  • Steely Dan - Ricky, Don't Lose That Number
  • Dionne Warwick and the Spinners - Then Came You
  • The Stylistics - You Make Me Feel Brand New Lyrics
Winner: Paul McCartney and Wings - Band on the Run
 
Producer Of The Year
The nominees were:
  • Thom Bell
  • Rick Hall
  • Lenny Waronker
  • Stevie Wonder Lyrics
  • Billy Sherrill
Winner: Thom Bell
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Olivia Newton-John - I Honestly Love You Lyrics
  • Elton John - Don't Let The Sun Go Down On Me Lyrics
  • Joni Mitchell - Help Me Lyrics
  • Maria Muldaur - Midnight at the Oasis
  • Roberta Flack - Feel Like Makin' Love
Winner: Olivia Newton-John - I Honestly Love You Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Marilyn Bergman, Alan Bergman, Marvin Hamlisch - The Way We Were
  • David Nichtern - Midnight at the Oasis
  • Eugene McDaniels - Feel Like Makin' Love
  • Jeff Barry, Peter Allen - I Honestly Love You
  • Paul Williams, Ken Ascher - You and Me against the World
Winner: Marilyn Bergman, Alan Bergman, Marvin Hamlisch - The Way We Were

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows