Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1978 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1978


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1978

The 20th Grammy Awards ceremony was held on February 23 1978, at Shrine Auditorium in Los Angeles. The host for the evening was John Denver. The show was telecasted live on American Television. The Academy honored the artists for their ‘star-performance’ in the music industry for the year 1977. Linda Ronstadt, Fleetwood Mac and The Eagles were nominated for most of the Grammy categories. Barbra Streisand was the highest Grammy Award winner for the year; for winning a total of 2 Grammys for the year; whereas Eagles and Steely Dan was presented with one Grammy each. The following is the list of the nominees and winners for the Grammy Award show. 

Grammy Award Winners 1978

Album Of The Year
The nominees were:
  • Fleetwood Mac - Rumours Lyrics
  • James Taylor - J.T.
  • John Williams conducting the London Symphony - Star Wars
  • Steely Dan - Aja Lyrics
  • The Eagles - Hotel California Lyrics
Winner: Fleetwood Mac - Rumours Lyrics
 
Album Of The Year - Classical
The nominees were:
  • Leonard Bernstein, Vladimir Horowitz, Isaac Stern, Mstislav Rostropovich, Dietrich Fischer-Dieskau, Yehudi Menuhin, Lyndon Woodside - Concert of the Century (recorded live at Carnegie Hall May','76)
  • Christopher Parkening - Parkening and the Guitar
  • Antal Dorati conducting the Orchestre de Chambre de Lausanne (solos: Auger, Ameling, Killebrew, Abnsjo, Luxon, Trimarchi, Shirley) - Haydn: Orlando Paladino
  • Carlo Maria Giulini conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 9 in D Major
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Ravel: Bolero; Debussy: La Mer and l'Apres-Midi d' un Faune
  • John De Main conducting the Houston Grand Opera Production (solos: Dale, Smith, Shakesnider, Lane, Brice, Smalls) - Gershwin: Porgy and Bess
Winner: Leonard Bernstein, Vladimir Horowitz, Isaac Stern, Mstislav Rostropovich, Dietrich Fischer-Dieskau, Yehudi Menuhin, Lyndon Woodside - Concert of the Century (recorded live at Carnegie Hall May','76)
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Jefferson Airplane - Jefferson Airplane - Flight Log
  • Billie Holiday - Stormy Blues
Winner: Jefferson Airplane - Jefferson Airplane - Flight Log
 
Best Album Of Original Score Written For A Motion Picture Or Television Special
The nominees were:
  • John Williams - Star Wars
  • Bill Conti - Rocky
  • Joe Brooks - You Light Up My Life
  • Kenny Ascher, Alan Bergman, Marilyn Bergman, Rupert Holmes, Leon Russell, Barbra Streisand, Donna Weiss, Paul Williams, Kenny Loggins - A Star is Born
  • Marvin Hamlisch - The Spy Who Loved Me
Winner: John Williams - Star Wars
 
Best Album Package
The nominees were:
  • Ramsey Lewis - Love Notes
  • Lou Donaldson - Color As a Way of Life
  • Eric Gale - Ginseng Woman
  • Joni Mitchell - Hejira Lyrics
  • Linda Ronstadt - Simple Dreams
  • Melissa Manchester - Singin'
  • Paul McCartney & Wings - Wings over America
  • Yardbirds - Yardbirds Favorites
Winner: Ramsey Lewis - Love Notes
 
Best Arrangement Accompanying Vocalist(S)
The nominees were:
  • Barbra Streisand - Love Theme from A Star Is Born (Evergreen)
  • Joao Gilberto - Besame Mucho
  • The Carpenters - Calling Occupants of Interplanetary Craft Lyrics
  • George Benson - Nature Boy Lyrics
  • Seawind - The Devil Is a Liar
Winner: Barbra Streisand - Love Theme from A Star Is Born (Evergreen)
 
Best Arrangement For Voices
The nominees were:
  • The Eagles - New Kid in Town Lyrics
  • Heatwave - All You Do Is Dial
  • Seals And Crofts - Baby I'll Give It To You Lyrics
  • Fleetwood Mac - Go You Own Way
  • Quincy Jones - O Lord, Come By Here
Winner: The Eagles - New Kid in Town Lyrics
 
Best Cast Show Album
The nominees were:
  • Charles Strouse, Martin Charnin - Annie
  • Cy Coleman, Michael Stewart - I Love My Wife
  • Frank Loesser - Guys and Dolls
  • Micki Grant, Alex Bradford - Your Arm's Too Short To Box With God
  • Richard Maltby Jr., David Shire - Starting Here, Starting Now
Winner: Charles Strouse, Martin Charnin - Annie
 
Best Chamber Music Performance - Instrumental Or Vocal
The nominees were:
  • Juilliard Quartet - Schoenberg: Quartets for Strings (Complete)
  • David Munrow conducting the Early Music Consort of London - A Contemporary Elizabethan Concert (Dowland, Williams, Purcell, etc.)
  • Guarneri Quartet - Bartok: Quartets for Strings (6)
  • Prague String Quartet - Dvorak: Quartets No. 8 in E Major, Op. 80, and No. 10 in E Flat Major, Op. 51
  • Emanuel Ax, Cleveland Quartet - Dvorak: Quintet for Piano in A Major, Op. 81
  • Ravi Shankar, Yehudi Menuhin, Jean-Pierre Rampal, Martine Geliot, Alla Rakha - Improvisations: West Meets East, Album 3
  • Pezzo Elegiaco, Vladimir Horowitz, Isaac Stern, Mstislav Rostropovich - Rachmaninov: Sonata for Cello and Piano in G Minor, Op.', Andante; Tchaiskovsky: Trio for Piano in
Winner: Juilliard Quartet - Schoenberg: Quartets for Strings (Complete)
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • Georg Solti, conductor, Margaret Hillis, choral director - Chicago Symphony Chorus and Orchestra - Verdi: Requiem
  • Colin Davis conducting the John Alldis Choir; London Symphony - Berlioz: L'Enfance du Christ
  • David Willcocks conducting the King's College Choir, Cambridge; Academy of St. Martin-in-the-Fields - Britten: Saint Nicholas
  • Herbert von Karajan conducting the Vienna Singverein; Berlin Philharmonic - Bruckner: Te Deum
  • Rafael Kubelik conducting the Chorus of Bavarian Radio and Bavarian Radio Symphony - Dvorak: Stabat Mater
  • Philip Ledger conducting the King's College Choir, Cambridge; Academy of St. Martin-in-the-Fields - Purcell: Funeral Music for Queen Mary
  • Serge Baudo conducting the Stephen Caillat Chorus and Orchestre de Paris - Roussel: Psalm 80 , for tenor, chorus and orchestra
Winner: Georg Solti, conductor, Margaret Hillis, choral director - Chicago Symphony Chorus and Orchestra - Verdi: Requiem
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Orchestra
The nominees were:
  • Itzhak Perlman, violin (Perlman conducting the London Philharmonic) - Vivaldi: The Four Seasons
  • Maurizio Pollini, piano (Bohm conducting the Vienna Philharmonic) - Beethoven: Concerto for Piano No. 4 in G Major
  • Alfred Brendel, piano (Haitink conducting the London Philharmonic) - Beethoven: Concertos for Piano (5)
  • Solomon, piano (Dobrowen, conductor) - Brahms: Concerto for Piano No. 2 in B Flat Major, Op. 83
  • Alicia de Larrocha, piano (De Burgos conducting the Royal Philharmonic) - Concertos from Spain (Surinach: Piano Concerto Montsalvage; Concerto Breve)
  • Jacqueline Du Pre, cello (Barenboim conducting the Philadelphia Orchestra) - Elgar: Concerto for Cello, Op. 85
  • Lazar Berman, piano (Abbado conducting the London Symphony) - Rachmaninov: Concerto for Piano No. 3 in D Minor
  • Mstislav Rostropovich, cello (Bernstein conducting the Orchestre National de France) - Schumann: Concerto for Cello and Orchestra in A Minor; Bloch: Schelomo
Winner: Itzhak Perlman, violin (Perlman conducting the London Philharmonic) - Vivaldi: The Four Seasons
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) Without Orchestra
The nominees were:
  • Artur Rubinstein, piano - Beethoven: Sonata for Piano No.' in E Flat Major, Op. 31, No. 3; Schumann: Fantasiestucke, Op. 12
  • Igor Kipnis, harpsichord - Bach: Partitas for Harpsichord No. 1 in B Flat Major and No. 2 in C Minor
  • Glenn Gould, piano - Bach: The English Suites (Complete)
  • Daniel Adni, piano - Grainger: Piano Music of Percy Grainger
  • Alicia de Larrocha, piano - Granados: Goyescas
  • Itzhak Perlman, violin - Itzhak Perlman Plays Fritz Kreisler: Album 2
  • Michel Beroff, piano - Messiaen: 20 Regards de l'Enfant Jesus
Winner: Artur Rubinstein, piano - Beethoven: Sonata for Piano No.' in E Flat Major, Op. 31, No. 3; Schumann: Fantasiestucke, Op. 12
 
Best Classical Performance - Orchestra
The nominees were:
  • Carlo Maria Giulini conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 9 in D Major
  • Pierre Boulez conducting the New York Philharmonic - Bartok: The Wooden Prince
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic - Bruckner: Symphony No. 8 in C Minor
  • James Levine conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 3 in D Minor
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Ravel: Bolero
  • Andre Previn conducting the London Symphony - Tchaikovsky: Swan Lake
Winner: Carlo Maria Giulini conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 9 in D Major
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Janet Baker (Marriner conducting the Academy of St. Martin-in-the-Fields) - Bach: Arias
  • Donald Gramm (Hassard, accompanist) - But Yesterday Is Not Today (songs by Barber, Bowles, Copland, Chanler, etc.)
  • Gerard Souzay (Baldwin, accompanist) - Faure: Songs (Complete)
  • Dietrich Fischer-Dieskau (Ponti, accompanist) - Ives: Songs
  • Luciano Pavarotti (Adler conducting the National Philharmonic) - Luciano Pavarotti - O Holy Night (O Holy Night, Sanctus, Ave Maria, etc)
  • Elisabeth Soderstrom (Ashkenazy, accompanist) - Rachmaninov: Songs, Vol. 2
  • Frederica von Stade (de Waart conducting the Rotterdam Philharmonic) - Rossini/Mozart: Opera Arias
  • Elly Amcling (de Waart conducting the Rotterdam Philharmonic) - Schubert on Stage
  • Galina Vishnevskaya, soprano, Mark Reshetin, bass (Rostropovich conducting the Moscow Philharmonic) - Shostakovich: Symphony No.—
Winner: Janet Baker (Marriner conducting the Academy of St. Martin-in-the-Fields) - Bach: Arias
 
Best Comedy Recording
The nominees were:
  • Steve Martin - Let's Get Small
  • Ernie Kovacs - The Ernie Kovacs Album
  • George Carlin - On the Road
  • NBC's Saturday Night Live cast - Saturday Night Live
  • Richard Pryor - Are You Serious???
Winner: Steve Martin - Let's Get Small
 
Best Country & Western Instrumental Performance
The nominees were:
  • Hargus Pig Robbins - Country Instrumentalist of the Year
  • Chet Atkins, Floyd Cramer, Danny Davis - Chet, Floyd and Danny
  • Chet Atkins - Me and My Guitar
  • Asleep at the Wheel - Ragtime Annie
  • Jerry Reed - West Bound And Down Lyrics
Winner: Hargus Pig Robbins - Country Instrumentalist of the Year
 
Best Country & Western Performance - Duo Or Group With Vocal
The nominees were:
  • Kendalls - Heaven's Just a Sin Away
  • Loretta Lynn, Conway Twitty - Dynamic Duo
  • George Jones, Tammy Wynette - Near You
  • Asleep at the Wheel - The Wheel
  • Oak Ridge Boys - Y'All Come Back Saloon
Winner: Kendalls - Heaven's Just a Sin Away
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Richard Leigh - Don't It Make My Brown Eyes Blue
  • Archie Jordan, Hal David - It Was Almost Like A Song
  • Bobby Emmons, Chips Moman - Luckenbach, Texas
  • Glenn Frey, Don Henley - Desperado
  • Roger Bowling, Hal Bynum – Lucille
Winner: Richard Leigh - Don't It Make My Brown Eyes Blue
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Crystal Gayle - Don't It Make My Brown Eyes Blue Lyrics
  • Dolly Parton - Your Love Has Lifted Me Higher And Higher Lyrics
  • Barbara Mandrell - After the Lovin'
  • Emmylou Harris - Making Believe Lyrics
  • Janie Fricke - What're You Doing Tonight
Winner: Crystal Gayle - Don't It Make My Brown Eyes Blue Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Kenny Rogers - Lucille Lyrics
  • Larry Gatlin - I Don't Wanna Cry
  • Ronnie Milsap - It Was Almost Like a Song Lyrics
  • Waylon Jennings - Luckenbach, Texas Lyrics
  • Jerry Jeff Walker - Mr. Bojangles Lyrics
Winner: Kenny Rogers - Lucille Lyrics
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Steely Dan - Aja Lyrics
  • Dave Grusin - Discovered Again!
  • James Taylor - J T
  • Fleetwood Mac - Rumours
  • Linda Ronstadt - Simple Dreams
Winner: Steely Dan - Aja Lyrics
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • Solti conducting the Chicago Symphony - Ravel: Bolero
  • Giulini conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 9 in D Major
  • Boulez conducting the New York Philharmonic - Bartok: The Wooden Prince
  • Davis conducting the London Symphony - Berlioz: L'Enfance du Christ
  • De Main conducting the Houston Grand Opera - Gershwin: Porgy and Bess
  • Abbado conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor (Resurrection)
Winner: Solti conducting the Chicago Symphony - Ravel: Bolero
 
Best Ethnic Or Traditional Recording
The nominees were:
  • Muddy Waters - Hard Again
  • Joe Turner - Things That I Used to Do
  • Junior Wells - Blues Hit Big Town
  • Otis Rush - Right Place, Wrong Time
  • Willie Dixon - What Happened to My Blues
Winner: Muddy Waters - Hard Again
 
Best Gospel Performance - Contemporary Or Inspirational
The nominees were:
  • Imperials - Sail On
  • Michael Omartian - Adam Again
  • Larry Hart - Hart and Soul
  • Evie Tornquist - Mirror
  • Gary S. Paxton - More from the Astonishing, Outrageous, Amazing, Incredible, Unbelievable Gary S. Paxton
  • Reba Rambo Gardner - Reba/Lady
Winner: Imperials - Sail On
 
Best Gospel Performance - Traditional
The nominees were:
  • Oak Ridge Boys - Have a Little Talk with Jesus
  • Blackwood Brothers - Bill Gaither Songs
  • Speers - Cornerstone
  • Rambos - Naturally
  • Cathedral Quartet - Then and Now
  • LeFevres - Till He Comes
Winner: Oak Ridge Boys - Have a Little Talk with Jesus
 
Best Inspirational Performance
The nominees were:
  • B.J. Thomas - Home Where I Belong
  • Ray Price - How Great Thou Art
  • Quincy Jones, James Cleveland conducting the Wattsline Choir - O Lord, Come By Here
  • Carol Lawrence - Tell All the World About Love
  • Salome Bey, Clinton Derricks-Carroll, Sheila Ellis, Delores Hall, William Hardy Jr., Hector Jaime Mercado, Stanley Perryman, Mabel Robinson, William Thomas Jr. - Your Arm's Too Short to Box with God
Winner: B.J. Thomas - Home Where I Belong
 
Best Instrumental Arrangement
The nominees were:
  • Harry Betts, Perry Botkin Jr., Barry De Vorzon - Nadia's Theme (The Young and the Restless) (Barry De Vorzon)
  • Crusaders - Free as the Wind (Crusaders)
  • Chick Corea - Musicmagic (Return to Forever)
  • Herb Spencer - Roots Mural Theme (Quincy Jones)
  • Bob James - Scheherazade (Hubert Laws)
Winner: Harry Betts, Perry Botkin Jr., Barry De Vorzon - Nadia's Theme (The Young and the Restless) (Barry De Vorzon)
 
Best Instrumental Composition
The nominees were:
  • Main Title from Star Wars - John Williams
  • Gonna Fly Now (Theme from Rocky) - Bill Conti, Carol Connors, Ann Robbins
  • Birdland - Joe Zawinul
  • Bond '77/James Bond Theme - Marvin Hamlisch
  • Roots Medley (Motherland, Roots Mural Theme) - Quincy Jones, Gerald Fried
Winner: Main Title from Star Wars - John Williams
 
Best Jazz Instrumental Performance - Group
The nominees were:
  • Phil Woods - The Phil Woods Six - Live from the Showboat
  • John Coltrane - Afro Blue Impressions
  • Tommy Flanagan Trio - Eclypso
  • Dexter Gordon - Homecoming, Live at the Village Vanguard
  • Mel Lewis - Mel Lewis and Friends
Winner: Phil Woods - The Phil Woods Six - Live from the Showboat
 
Best Jazz Instrumental Performance - Soloist
The nominees were:
  • Oscar Peterson - The Giants
  • Hank Jones - 'Bop Redux
  • John Coltrane - Afro Blue Impressions
  • Jaco Patorius - Heavy Weather
  • Phil Woods - The Phil Woods Six - Live from the Showboat
Winner: Oscar Peterson - The Giants
 
Best Jazz Performance - Big Band
The nominees were:
  • Count Basie & His Orchestra - Prime Time
  • Buddy Rich - Buddy Rich Plays and Plays and Plays
  • Toshiko Akiyoshi-Lew Tabackin Big Band - Road Time
  • Woody Herman - The 40th Anniversary, Carnegie Hall Concert
Winner: Count Basie & His Orchestra - Prime Time
 
Best Jazz Vocal Performance
The nominees were:
  • Al Jarreau - Look to the Rainbow
  • Joao Gilberto - Amoroso
  • Carmen McRae - Carmen McRae at the Great American Music Hall
  • Helen Merrill - Helen Merrill - John Lewis
  • Irene Kral - Kral Space
Winner: Al Jarreau - Look to the Rainbow
 
Best Latin Recording
The nominees were:
  • Mongo Santamaria - Dawn
  • Eydie Gorme, Danny Rivera - Muy Amigos/Close Friends
  • Machito Orchestra with Lalo Rodriguez - Fire Works
  • Ray Barretto Band - Tomorrow: Barretto Live
  • Tito Puente - La Leyenda
Winner: Mongo Santamaria - Dawn
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • John De Main conducting the Houston Grand Opera Production (solos: Albert, Dale, Smith, Shakesnider, Lane, Brice, Smalls) - Gershwin: Porgy and Bess
  • Antal Dorati conducting the Orchestre de Chambre de Lausanne (solos: Auger, Ameling, Killbrew, Ahnsjo, Luxon, Shirley, Trimarchi) - Haydn: Orlando Paladino
  • Charles Mackerras conducting the Vienna Philharmonic (solos: Soderstrom, Kniplova) - Janacek: Katya Kabanova
  • Colin Davis conducting the Chorus and Orchestra of the Royal Opera House, Covent Garden (solos: Caballe, Carreras, Wixell, Ramey) - Puccini: Tosca
  • Eugen Jochum conducting the Deutsche Oper Berlin Orchestra and Chorus (solos: Fischer-Dieskau, Domingo, Ludwig, Ligendza) - Wagner: Die Meistersinger Von Nurnberg
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra and Chorus (solos: Bailey, Martin, Talvela, Kollo, Krenn, Jones) - Wagner: The Flying Dutchman
  • Jerzy Semkow conducting the Polish National Raido Symphony Orchestra and Chorus (solos: Talvela, Gedda) - Mussorgsky: Boris Godunov
  • Stanley Silverman conducting the original cast of the New York Shakespeare Festival (solos: Julia, Alexander, Greene) - Weill: Threepenny Opera
Winner: John De Main conducting the Houston Grand Opera Production (solos: Albert, Dale, Smith, Shakesnider, Lane, Brice, Smalls) - Gershwin: Porgy and Bess
 
Best Pop Instrumental Performance
The nominees were:
  • London Symphony, John Williams, conductor - Star Wars
  • Maynard Ferguson - Gonna Fly Now (Theme from Rocky)
  • Bill Conti - Gonna Fly Now (Theme from "Rocky") Lyrics
  • Barry De Vorzon - Nadia's Theme (The Young and the Restless)
  • Meco - Star Wars Theme/Cantina Band
Winner: London Symphony, John Williams, conductor - Star Wars
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Sesame Street cast & Muppets - Aren't You Glad You're You
  • Jim Henson's Muppets - The Sesame Street Fairy Tale Album
  • read by Peter Ustinov - Russell Hoban: The Mouse and His Child
  • various (written by Charles M. Schulz) - A Charlie Brown Christmas
  • various artists (Lily Tomlin, Muhammad Ali, Jimmy Carter, etc) - Dope! The Dope King's Last Stand
winner: Sesame Street cast & Muppets - Aren't You Glad You're You
 
Best Rhythm & Blues Instrumental Performance
The nominees were:
  • Brothers Johnson - Q
  • Brecker Brothers - Funky Sea, Funky Dew
  • Salsoul Orchestra - Getaway
  • Stuff - More Stuff
  • Blackbyrds - The Unfinished Business
Winner: Sesame Street cast & Muppets - Aren't You Glad You're You
 
Best Rhythm & Blues Song
The nominees were:
  • Leo Sayer, Vini Poncia - You Make Me Feel Like Dancing
  • Kenny Gamble, Leon Huff, Carry Gilbert - Don't Leave Me This Way
  • Lionel Richie - Easy Lyrics
  • Maurice White, Al McKay - Best of My Love
  • Milan Williams, Walter Orange, Thomas McClary, William King, Lionel Richie, Ronald LaPread - Brick House
Winner: Leo Sayer, Vini Poncia - You Make Me Feel Like Dancing
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Duo, Group Or Chorus
The nominees were:
  • Emotions - Best of My Love
  • Rufus featuring Chaka Khan - Ask Rufus
  • Gladys Knight & The Pips - Baby Don't Change Your Mind
  • Heatwave - Boogie Nights Lyrics
  • Commodores - Easy Lyrics
Winner: Emotions - Best of My Love
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Thelma Houston - Don't Leave Me This Way
  • Aretha Franklin - Break It to Me Gently
  • Dorothy Moore - I Believe You
  • Natalie Cole - I've Got Love on My Mind Lyrics
  • Diana Ross - You Love Is So Good for Me
Winner: Thelma Houston - Don't Leave Me This Way
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Lou Rawls - Unmistakably Lou
  • Johnny Guitar Watson - A Real Mother For Ya Lyrics
  • Joe Tex - Ain't Gonna Bump No More (With No Big Fat Woman)
  • Marvin Gaye - Got To Give It Up (part 1) Lyrics
  • B.B. King - It's Just A Matter Of Time Lyrics
Winner: Lou Rawls - Unmistakably Lou
 
Best Soul Gospel Performance - Contemporary
The nominees were:
  • Edwin Hawkins & the Edwin Hawkins Singers - Wonderful!
  • Jessy Dixon - Born Again
  • Mighty Clouds of Joy - God Is Not Dead
  • Danniebelle - He Is King
  • Larnelle Harris – More
Winner: Edwin Hawkins & the Edwin Hawkins Singers - Wonderful!
 
Best Soul Gospel Performance - Traditional
The nominees were:
  • James Cleveland - James Cleveland Live at Carnegie Hall
  • Five Blind Boys of Mississippi - I'm Just Another Soldier
  • Rev. Cleavant Derricks & Family - Satisfaction Guaranteed
  • Savannah Choir & Rev. Isaac Douglas - Stand Up for Jesus
  • James Cleveland & the Greater Metropolitan Church of Christ Choir - The Lord Is My Life
Winner: James Cleveland - James Cleveland Live at Carnegie Hall
 
Best Spoken Word, Documentary Or Drama Recording
The nominees were:
  • Julie Harris - The Belle of Amherst
  • Alex Haley - Alex Haley Tells the Story of His Search for Roots
  • Harry Truman speaking with Ben Gradus - The Truman Tapes
  • original cast, Ntozake Shange, writer - For Colored Girls Who Have Considered Suicide/When the Rainbow Is Enuf
  • read by Christopher Tolkien - J.R.R. Tolkien: The Silmarillion of Beren and Luthien
Winner: Julie Harris - The Belle of Amherst
 
Hall Of Fame
The nominees were:
  • Art Tatum - The Genius of Art Tatum, Vols. 1-13
  • Billie Holiday - Strange Fruit Lyrics
  • Edward R. Murrow - I Can Hear It Now, Vols. 1-3
  • Gene Austin - My Blue Heaven
  • Leopold Stokowski conducting the Philadelphia Orchestra - Bach-Stokowski: Toccata & Fugue in D Minor
Winner: Art Tatum - The Genius of Art Tatum, Vols. 1-13
 
New Artist
The nominees were:
  • Debby Boone
  • Foreigner Lyrics
  • Andy Gibb Lyrics
  • Stephen Bishop Lyrics
  • Shaun Cassidy
Winner: Debby Boone
 
Pop Female Vocalist
The nominees were:
  • Barbra Streisand - Love Theme from A Star Is Born (Evergreen)
  • Linda Ronstadt - Blue Bayou Lyrics
  • Dolly Parton - Here You Come Again Lyrics
  • Carly Simon - Nobody Does It Better Lyrics
  • Debby Boone - You Light Up My Life
Winner: Barbra Streisand - Love Theme from A Star Is Born (Evergreen)
 
Pop Male Vocalist
The nominees were:
  • James Taylor - Handyman Lyrics
  • Engelbert Humperdinck - After The Lovin' Lyrics
  • Andy Gibb - I Just Want To Be Your Everything Lyrics
  • Stephen Bishop - On And On Lyrics
  • Leo Sayer - When I Need You Lyrics
Winner: James Taylor - Handyman Lyrics
 
Pop Vocal Group
The nominees were:
  • Bee Gees - How Deep Is Your Love Lyrics
  • Steely Dan - Aja Lyrics
  • Crosby, Stills and Nash - CSN
  • The Eagles - Hotel California Lyrics
  • Fleetwood Mac – Rumours
Winner: Bee Gees - How Deep Is Your Love Lyrics
 
Producer Of The Year
The nominees were:
  • Peter Asher
  • Richard Perry
  • Bill Szymczyk
  • Bee Gees, Albhy Galuten, Karl Richardson
  • Kenneth Gamble & Leon Huff
Winner: Peter Asher
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • The Eagles - Hotel California Lyrics
  • Barbra Streisand - Love Theme from A Star Is Born (Evergreen)
  • Crystal Gayle - Don't It Make My Brown Eyes Blue Lyrics
  • Debby Boone - You Light Up My Life
  • Linda Ronstadt - Blue Bayou Lyrics
Winner: The Eagles - Hotel California Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Barbra Streisand, Paul Williams - Love Theme from A Star Is Born (Evergreen)
  • Joe Brooks - You Light Up My Life
  • Allen Toussaint - Southern Nights
  • Don Felder, Don Henley, Glenn Frey - Hotel California
  • Marvin Hamlisch, Carole Bayer Sager - Nobody Does It Better
  • Richard Leigh - Don't It Make My Brown Eyes Blue
Winner: Barbra Streisand, Paul Williams - Love Theme from A Star Is Born (Evergreen)

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows