Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1980 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1980


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1980

The 22nd Grammy Awards show was held on February 27 1980, at Shrine Auditorium in Los Angeles. Kenny Rogers was the presenter for the evening. The Academy honored the musicians for their best performance in the music industry for the year 1979. The show was broadcasted live on American Television. This night can be quoted as one of the most memorable show in the history of Grammys. Bob Dylan was presented with ‘Best Rock Male Vocalist’ award, while Donna Summer was honored with the ‘Best Rock Female Vocalist’ award for “Hot Stuff”. Barbra Streisand and Neil Diamond made an appearance on the stage to sing “You Don’t Bring Me Flowers”. This performance received thunderous applauds at the award show. Supertramp, Donna Summer and Earth, Wind and Fire were nominated for 5 categories for the year. Supertramp was presented with 3 Grammys; whereas Earth, Wind & Fire took over 2 Grammys. Following given is the list of nominees and winners for the year 1980. 

Grammy Award Winners 1980

Album Of The Year
The nominees were:
  • Billy Joel - 52nd Street
  • Donna Summer - Bad Girls Lyrics
  • Kenny Rogers - The Gambler
  • Supertramp - Breakfast in America
  • The Doobie Brothers - Minute By Minute Lyrics
Winner: Billy Joel - 52nd Street
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Charlie Parker - The Complete Savoy Sessions
  • Billie Holiday - Giants of Jazz
  • Duke Ellington - Giants of Jazz
Winner: Charlie Parker - The Complete Savoy Sessions
 
Best Album Of Original Score Written For A Motion Picture Or Television Special
The nominees were:
  • John Williams - Superman
  • Carmine Coppola - Apocalypse Now
  • Jerry Goldsmith – Alien
Winner: John Williams - Superman
 
Best Album Package
The nominees were:
  • Supertramp - Breakfast in America
  • Supertramp - Breakfast in America
  • Chicago - Chicago–
  • Talking Heads - Fear of Music
  • Led Zeppelin - In Through The Out Door Lyrics
  • Joe Jackson - Look Sharp!
  • Spyro Gyra - Morning Dance
  • Martin Mull - Near Perfect/Perfect
  • Ramsey Lewis – Ramsey
Winner: Supertramp - Breakfast in America
 
Best Arrangement Accompanying Vocalist(S)
The nominees were:
  • Sonny Fortune - With Sound Reason
  • Earth Wind & Fire - After The Love Has Gone Lyrics
  • Bernard Ighner - Everything Must Change
  • Dionne Warwick - I'll Never Love This Way Again Lyrics
  • Richard Evans - Round Midnight
  • Earth Wind & Fire - September Lyrics
Winner: Sonny Fortune - With Sound Reason
 
Best Cast Show Album
The nominees were:
  • Doobie Brothers - What a Fool Believes
  • Gretchen Cryer - I'm Getting My Act Together and Taking It on the Road
Winner: Doobie Brothers - What a Fool Believes
 
Best Chamber Music Performance - Instrumental Or Vocal
The nominees were:
  • Dennis Russell Davies conducting the St. Paul Chamber Orchestra - Copland: Appalachian Spring
  • Tokyo Quartet - Debussy: Quartet in G Minor; Ravel: Quartet in F
  • Itzhak Perlman, Lynn Harrell, Pinchas Zukerman - Dohnanyi: Serenade, Op. 10; Beethoven: Serenade, Op. 8
  • Fitzwilliam Quartet - Shostakovich: Quartets Nos. 5 and 6
  • Michael Debost, James Galway - Telemann: 6 Sonatas for 2 Flutes
  • Yoshikazu Fukumura conducting the Koto Flute, Ransom Wilson and the New Koto Ensemble of Tokyo - Vivaldi: 4 Flute Concertos
  • Pierre Boulez, Daniel Barenboim, Pinchas Zuerkman; Pay and Ensemble Inter-Contemporain - Berg: Chamber Concerto for Piano and Violin; 4 Pieces for Clarinet and Piano
  • Pinchas Zukerman, Claude Bolling with Max Hediguer, Marcel Sabiani - Bolling: Suite for Violin and Jazz Piano
Winner: Dennis Russell Davies conducting the St. Paul Chamber Orchestra - Copland: Appalachian Spring
 
Best Classical Album
The nominees were:
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra - Brahms: Symphonies (4) (Complete)
  • Vladimir Horowitz - The Horowitz Concerts'78/79
  • Colin Davis conducting the Orchestra and Chorus of the Royal Opera House, Covent Garden (solos: Vickers, Harper, Summers) - Britten: Peter Grimes
  • Mstislav Rostropovich conducting the London Philharmonic; Ambrosian Opera Chorus (solos: Vishnevskaya, Gedda) - Shostakovich: Lady Macbeth of Mtsensk
  • Pierre Boulez conducting the London Symphony Orchestra, Frankfurt Radio Orchestra and Julliard String Quartet - Webern: The Complete Works of Anton Webern, Vol. 1
  • Riccardo Muti conducting the Philadelphia Orchestra - Mussorgsky-Ravel: Pictures at an Exhibition; Stravinksy: The Firebird Suite
Winner: Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra - Brahms: Symphonies (4) (Complete)
 
Best Classical Orchestral Recording
The nominees were:
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Brahms: Symphonies (4) (Complete)
  • Alexander Van Wijnkoop conducting the Camerata Bern; Andreas Holschneider, producer - Zalenka: Orchestral Works (Complete)
  • Andre Previn conducting the Pittsburgh Symphony - Mahler: Symphony No. 4 in G Major
  • Dennis Russell Davies conducting the St. Paul Chamber Orchestra - Ives: Three Places in New England
  • Eugene Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Sibelius: Four Legens from the Kalevala
  • Georg Solti conducting the London Philharmonic - Holst: The Planets
  • Leonard Slatkin conducting the St. Louis Symphony - Rachmaninov: Symphonies No. 2 in E Minor and No. 3 in A Minor
Winner: Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Brahms: Symphonies (4) (Complete)
 
Best Classical Peformance - Instrumental Soloist(S) Without Orchestra
The nominees were:
  • Vladimir Horowitz - The Horowitz Concerts'78/79
  • Rosalyn Tureck - Bach: Goldberg Variations
  • Glenn Gould - Bach: Toccatas, Vol. 1
  • Maurizio Pollini - Boulez: Sonata for Piano No. 2
  • Paul Jacobs - Debussy: Estampes, Images, Books 1 and 2
  • Artur Rubinstein - Franck: Prelude Chorale and Fugue for Piano; Bach-Busoni: Chaconne; Mozart: Rondo in A Minor
  • Ursula Oppens - Rzewski: The People United Will Never Be Defeated
  • Igor Kipnis - Scarlatti: Sonatas (12)
  • Julian Bream - Villa-Lobos: Etudes (12) and Suite Populaire Brasilienne
Winner: Vladimir Horowitz - The Horowitz Concerts'78/79
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • Georg Solti, conductor, Margaret Hillis, choral director, Chicago Symphony and Chorus - Brahms: A German Requiem
  • Leonard Bernstein conducting the Radio Chorus of the N.O.S. Hilversum and Concertgebouworkest - Beethoven: Missa Solemnis
  • Daniel Barenboim conducting the Chorus of the Orchestre de Paris and the Orchestre de Paris - Berlioz: La Damnation de Faust
  • Lorin Maazel, conductor; Robert Page, choral director, Cleveland Orchestra and Chorus - Berlioz: Requiem
  • Andre Prevein conducting the London Symphony Chorus; Richard Hickox, chorus master; St. Clement Danes School Boys' Choir; Keith Walters, choral director; London Symphony - Britten: Spring Symphony
  • Maurice Abravanel, conductor, Newell B. Wright, choral director, Utah Chorale and Utah Symphony - Stravinsky: Symphony of Psalms
  • John Oliver conducting the Tanglewood Festival Chorus - American Music for Chorus
  • Jerzy Semkow, conductor, Thomas Peck, choral director, St. Louis Symphony Chorus and Orchestra - Beethoven: Choral Fantasy; Elegiac Song; Calm Sea and Prosperous Voyage
Winner: Georg Solti, conductor, Margaret Hillis, choral director, Chicago Symphony and Chorus - Brahms: A German Requiem
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Orchestra
The nominees were:
  • Maurizio Pollini (Abbado conducting the Chicago Symphony) - Bartok: Concertos for Piano Nos. 1 and 2
  • James Galway (Gerhardt conducting the National Philharmonic) - Annie's Song and Other Galway Favorites
  • Krystian Zimerman (Giulini conducting the Los Angeles Philharmonic) - Chopin: Concerto for Piano No. 1 in E Minor
  • Barry Tuckwell (English Chamber Orchestra) - Horn Concertos by Joseph Haydn and Michael Haydn
  • Isaac Stern, Jean-Pierre Rampal (Jerusalem Music Center Chamber Orchestra) - Isaac Stern and Jean-Pierre Rampal Play Vivaldi and Telemann
  • Anne-Sophie Mutter (von Karajan conducting the Berlin Philharmonic) - Mozart: Concertos for Violin No. 3 in G Major and No. 5 in A Major
  • Maurice Andre (Lopez-Cobos conducting the London Philharmonic) - Trumpet Concertos by Haydn, Telemann, Albinoni and Marcello
Winner: Maurizio Pollini (Abbado conducting the Chicago Symphony) - Bartok: Concertos for Piano Nos. 1 and 2
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Luciano Pavarotti (Bologna Orchestra) - O Sole Mio (Favorite Neapolitan Songs)
  • Frederica von Stade (Katz, accompanist) - Frederica von Stade Song Recital
  • Leontyne Price (Garvey, accompanist) - Lieder by Schubert and Richard Strauss
  • Elly Ameling (Baldwin, accompanist) - Mozart: Lieder
  • Yevgeny Nesterenko (Shenderovich, Krainev, accompanists) - Mussorgsky: Songs
  • Jan de Gaetani (Dunkel, Anderson, Kalish, accompanists) - Ravel: Chansons Madecasses
  • Dietrich Fischer-Dieskau (Richter, accompanist) - Schubert: Lieder
  • Victoria de los Angeles (Moore, accompanist) - Victoria de los Angeles in Concert
Winner: Luciano Pavarotti (Bologna Orchestra) - O Sole Mio (Favorite Neapolitan Songs)
 
Best Comedy Recording
The nominees were:
  • Robin Williams - Reality ...What a Concept
  • Blues Brothers - Rubber Biscuit Lyrics
  • Ray Stevens - I Need Your Help, Barry Manilow
  • Richard Pryor - Wanted
  • Steven Martin - Comedy Is Not Pretty
Winner: Robin Williams - Reality ...What a Concept
 
Best Country & Western Instrumental Performance
The nominees were:
  • Doc & Merle Watson - Big Sandy/Leather Britches
  • Osborne Brothers - Bluegrass Concerto
  • Lester Flatt's Nashville Grass - Fantastic Pickin'
  • Floyd Cramer - In Concert
  • Nashville Super Pickers - Live from Austin City Limits
  • Vassar Clements, Doug Jernigan, Jesse McReynolds, Buddy Spicher - Nashville Jam
Winner: Doc & Merle Watson - Big Sandy/Leather Britches
 
Best Country & Western Performance - Duo Or Group With Vocal
The nominees were:
  • Charlie Daniels Band - Devil Went Down To Georgia Lyrics
  • Kenny Rogers, Dottie West - All I Ever Need Is You
  • Larry Gatlin & The Gatlin Brothers - All The Gold In California Lyrics
  • Willie Nelson, Leon Russell - Heartbreak Hotel
  • Bellamy Brothers - If I Said You Have A Beautiful Body Would You Hold It Against Me Lyrics
Winner: Charlie Daniels Band - Devil Went Down To Georgia Lyrics
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Bob Morrison, Debbie Hupp - You Decorated My Life
  • David Bellamy - If I Said You Have a Beautiful Body Would You Hold It Against Me
  • Johnny Mullins - Blue Kentucky Girl
  • Larry Gatlin - All the Gold in California
  • Steve Dorff, Milton Brown, Snuff Garrett - Every Which Way but Loose
Winner: Bob Morrison, Debbie Hupp - You Decorated My Life
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Emmylou Harris - Blue Kentucky Girl Lyrics
  • Billie Jo Spears - I Will Survive
  • Barbara Mandrell - Just for the Record
  • Brenda Lee - Tell Me What It's Like Lyrics
  • Crystal Gayle - We Should Be Together
Winner: Emmylou Harris - Blue Kentucky Girl Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Kenny Rogers - The Gambler Lyrics
  • Charley Pride - Burgers and Fries/When I Stop Leaving (I'll Be Gone)
  • Eddie Rabbitt - Every Which Way but Loose
  • Hank Williams Jr. - Family Tradition Lyrics
  • Willie Nelson - Whiskey River Lyrics
Winner: Kenny Rogers - The Gambler Lyrics
 
Best Disco Recording
The nominees were:
  • Gloria Gaynor - I Will Survive Lyrics
  • Donna Summer - Bad Girls Lyrics
  • Earth Wind & Fire - Boogie Wonderland Lyrics
  • Michael Jackson - Don't Stop Till You Get Enough
  • Rod Stewart - Do Ya Think I'm Sexy Lyrics
Winner: Gloria Gaynor - I Will Survive Lyrics
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Supertramp - Breakfast In America Lyrics
  • Styx - Cornerstone
  • Alan Parsons Project - Eve
  • LA-4 - Just Friends
  • Rickie Lee Jones - Rickie Lee Jones
Winner: Supertramp - Breakfast In America Lyrics
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • Abbado conducting the Chicago Symphony; solo: Pollini - Bartok: Concertos for Piano Nos. 1 and 2
  • Shaw conducting the Atlanta Symphony Orchestra and Chorus - Stravinsky: The Firebird Suite; Borodin: Prince Igor
  • Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Sibelius: Four Legends from the Kalevala
  • Slatkin conducting the St. Louis Symphony - Rachmaninov: Symphonies Nos. 2 and 3
  • Abbado conducting the Chicago Symphony - Prokofiev: Scythian Suite; Lieutenant Kije
  • Maazel conducting the Cleveland Orchestra - Mussorgsky-Ravel: Pictures at an Exhibition
  • Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra - Hindemith: Concert Music for Strings and Brass; Symphonic Metamorphosis on Themes by Weber
  • Davis conducting the St. Paul Chamber Orchestera - Copland: Appalachian Spring; Ives: Three Places in New England
  • Davis conducting the Royal Opera House, Convent Garden; solos: Vickers, Harper, Summers - Britten: Peter Grimes
  • Isao Tomita - The Bermuda Triangle
Winner: Abbado conducting the Chicago Symphony; solo: Pollini - Bartok: Concertos for Piano Nos. 1 and 2
 
Best Ethnic Or Traditional Recording
The nominees were:
  • Muddy Waters - Muddy Mississippi Waters Live
  • Otis Rush - So Many Roads
  • Shaw & the Wolf Gang, Left Hand Frank & His Blues Band - Living Chicago Blues, Vol. 1
  • Uncle Dave Macon - Laugh Your Blues Away
  • Albert Collins - Ice Pickin'
  • Chieftans - The Chieftains 7
  • Eubie Blake, Charles Mingus, Roosevelt Sykes, Clifton Chenier - New Orleans Jazz and Heritage Festival
  • John Edwards Memorial Foundation - New England Traditional Fiddling
  • Lonnie Brooks Blues Band, Pinetop Perkins & Sons of the Blues - Living Chicago Blues, Vol. 3
Winner: Muddy Waters - Muddy Mississippi Waters Live
 
Best Gospel Performance - Contemporary Or Inspirational
The nominees were:
  • Imperials - Heed the Call
  • Dan Peek - All Things Are Possible
  • Andrus, Blackwood & Co. - Following You
  • Amy Grant - My Father's Eyes
  • Evie Tornquist - Never the Same
Winner: Imperials - Heed the Call
 
Best Gospel Performance - Traditional
The nominees were:
  • Blackwood Brothers - Lift Up the Name of Jesus
  • Dottie Rambo Choir - A Choral Concert of Love
  • Mercy River Boys - Breakout
  • Rex Nelon Singers - Feelings
  • Cathedral Quartet - You Ain't Heard Nothing Yet!
Winner: Blackwood Brothers - Lift Up the Name of Jesus
 
Best Historical Reissue
The nominees were:
  • Billie Holiday - Giants of Jazz
  • Duke Ellington - Giants of Jazz
Winner: Billie Holiday - Giants of Jazz
 
Best Inspirational Performance
The nominees were:
  • B.J. Thomas - You Gave Me Love (When Nobody Gave Me a Prayer)
  • Mike Douglas - I'll Sing This Song for You
  • Pat Boone - Just the Way I Am
  • Noel Paul Stookey - Band and Bodyworks
  • Willie Nelson, Leon Russell - I Saw the Light
Winner: B.J. Thomas - You Gave Me Love (When Nobody Gave Me a Prayer)
 
Best Instrumental Arrangement
The nominees were:
  • George Benson - Soulful Strut
  • Freddie Hubbard - Lazy Afternoon
  • John Serry - Sabotage
  • Don Sebesky - Sebastian's Theme
  • Harvey Mason – Wave
Winner: George Benson - Soulful Strut
 
Best Instrumental Composition
The nominees were:
  • John Williams - Theme from Superman (Main Title)
  • Andy Armer, Randy Badazz - Rise
  • Bob James - Angela (Theme from Taxi)
  • Chick Corea - Central Park
  • Marian McPartland – Ambiance
Winner: John Williams - Theme from Superman (Main Title)
 
Best Jazz Fusion Performance - Vocal Or Instrumental
The nominees were:
  • Weather Report - 0.354166666666667
  • Stanley Turrentine - Betcha
  • Chick Corea Group - Chick Corea/Secret Agent
  • George Benson - Livin' Inside Your Love
  • Don Sebesky with Jazz Quintet & Soloists & Symphony Orchestra - Three Works for Jazz Soloists and Symphony Orchestra
Winner: Weather Report - 0.354166666666667
 
Best Jazz Instrumental Performance - Big Band
The nominees were:
  • Duke Ellington Lyrics
  • Toshiko Akiyoshi-Lew Tabackin Big Band - Kogun
  • Mel Lewis & the Jazz Orchestra - Naturally
  • Louie Bellson & the Explosion - Note Smoking
  • Thad Jones, Mel Lewis, Umo - Thad Jones/Mel Lewis and Umo
Winner: Duke Ellington Lyrics
 
Best Jazz Instrumental Performance - Group
The nominees were:
  • Gary Burton, Chick Corea - Duet
  • Bill Evans, Toots Thielemans - Affinity
  • Arnett Cobb - Arnett Cobb and the Muse All Stars/Live at Sandy's
  • Great Jazz Trio (Hank Jones, Buster Williams, Tony Williams) - Love for Sale
  • Dizzy Gillespie, Count Basie - The Gifted Ones
  • Zoot Sims - Warm Tenor
Winner: Gary Burton, Chick Corea - Duet
 
Best Jazz Instrumental Performance - Soloist
The nominees were:
  • Oscar Peterson - Jousts
  • Dexter Gordon - Manhattan Symphonie
  • Paul Desmond - Paul Desmond
  • Pepper Adams - Reflectory
  • Zoot Sims - Warm Tenor
Winner: Oscar Peterson - Jousts
 
Best Jazz Vocal Performance
The nominees were:
  • Ella Fitzgerald - Fine and Mellow
  • Sarah Vaughan - I Love Brazil
  • Joe Williams - Prez and Joe
  • Helen Humes - Sneakin' Around
  • Eddie Jefferson - The Live-liest
Winner: Ella Fitzgerald - Fine and Mellow
 
Best Latin Recording
The nominees were:
  • Irakere - Irakere
  • Fania All Stars - Cross Over
  • Airto Moreira - Touching You, Touching Me
  • Celia Cruz & Johnny Pacheco – Eternos
Winner: Irakere - Irakere
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Colin Davis conducting the Orchestra and Chorus of the Royal Opera House, Covent Garden (solos: Vickers, Harper, Summers) - Britten: Peter Grimes
  • James Levine conducting the National Philharmonic (solos: Domingo, Scotto, Milnes) - Verdi: Otello
  • Julius Rudel conducting the Philharmonia Orchestera and Ambrosian Opera Chorus (solos: Sills, Kraus, Milnes) - Verdi: Rigoletto
  • Mstislav Rostropovich conducting the London Philharmonic, Ambrosian Opera Chorus (solos: Vishnevskaya, Gedda) - Shostakovich: Lady Macbeth of Mtsensk
  • Rafael Kubelik conducting the Bavarian Radio Symphony and Bavarian Radio Chorus (solos: Fischer-Dieskau, King) - Hindemith: Mathis der Maler
Winner: Colin Davis conducting the Orchestra and Chorus of the Royal Opera House, Covent Garden (solos: Vickers, Harper, Summers) - Britten: Peter Grimes
 
Best Pop Instrumental Performance
The nominees were:
  • Herb Alpert - Rise
  • Chuck Mangione - An Evening of Magic
  • Zubin Mehta, New York Philharmonic - Manhattan (music from the film)
  • Frank Mills - Music Box Dancer
  • John Williams - Theme from Superman (Main Title)
Winner: Herb Alpert - Rise
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Jim Henson, creator - The Muppet Movie
  • Charlie Brown - You're in Love
  • Anne Murray - Anne Murray Sings for the Sesame Street Generation
  • Jim Henson, creator - Sesame Disco!
  • Jim Henson, creator - The Stars Come Out on Sesame Street
Winner: Jim Henson, creator - The Muppet Movie
 
Best Rhythm & Blues Instrumental Performance
The nominees were:
  • Earth Wind & Fire - Boogie Wonderland Lyrics
  • Hubert Laws - Land of Passion
  • Herbie Hancock - Ready or Not
  • Harvey Mason - Wave
  • Junior Walker - Wishing on a Star
Winner: Earth Wind & Fire - Boogie Wonderland Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Song
The nominees were:
  • David Foster, Jay Graydon, Bill Champlin - After the Love Has Gone
  • Dino Fekaris, Freddie Perren - Reunited
  • Gene McFadden, John Whitehead, Jerry Cohen - Ain't No Stoppin' Us Now
  • Isaac Hayes, Adrienne Anderson - Deja Vu
  • Nile Rodgers, Bernard Edwards - We Are Family
Winner: David Foster, Jay Graydon, Bill Champlin - After the Love Has Gone
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Duo, Group Or Chorus
The nominees were:
  • Earth Wind & Fire - After The Love Has Gone Lyrics
  • McFadden & Whitehead - Ain't No Stoppin' Us Now
  • Commodores - Midnight Magic
  • Peaches & Herb - Reunited
  • Sister Sledge - We Are Family Lyrics
Winner: Earth Wind & Fire - After The Love Has Gone Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Dionne Warwick - Deja Vu Lyrics
  • Donna Summer - Dim All The Lights Lyrics
  • Natalie Cole - I Love You So Lyrics
  • Amii Stewart - Knock On Wood Lyrics
  • Minnie Ripperton - Minnie
  • Anita Ward - Ring My Bell Lyrics
Winner: Dionne Warwick - Deja Vu Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Michael Jackson - Don't Stop Till You Get Enough
  • Smokey Robinson - Cruisin' Lyrics
  • Isaac Hayes - Don't Let Go
  • George Benson - Love Ballad Lyrics
  • Elton John - Mama Can't Buy You Love Lyrics
  • Ray Charles - Some Enchanted Evening
Winner: Michael Jackson - Don't Stop Till You Get Enough
 
Best Rock Instrumental Performance
The nominees were:
  • Wings - Rockestra Theme
  • Neil Larsen - High Gear
  • Dixie Dregs - Night of the Living Dregs
  • Allman Brothers Band - Pegasus Lyrics
  • Frank Zappa - Rat Tomago Lyrics
Winner: Wings - Rockestra Theme
 
Best Soul Gospel Performance - Contemporary
The nominees were:
  • Andrae Crouch - I'll Be Thinking of You
  • Cassietta George - Cassietta in Concert
  • Myrna Summers - Give Me Something to Hold On To
  • Bili Thedford - More Than Magic
  • Rev. Jesse L. Jackson, Walter Hawkins & Family, Edwin Hawkins, Push Choir, Jackie Verdell, Danniebelle, Bili Thedford, Jessy Dixon, Andrae Crouch - Push for Excellence
  • Kevin Yancy directing Fountain of Life Joy Choir - Thank You
Winner: Andrae Crouch - I'll Be Thinking of You
 
Best Soul Gospel Performance - Traditional
The nominees were:
  • Mighty Clouds of Joy - Changing Times
  • Willie Banks & the Messengers - For the Wrong I've Done
  • James Cleveland & the Southern California Community Choir - It's a New Day
  • Troy Ramey & the Soul Searchers - Try Jesus
Winner: Mighty Clouds of Joy - Changing Times
 
Best Spoken Word, Documentary Or Drama Recording
The nominees were:
  • John Gielgud - The Ages of Man (readings from Shakespeare)
  • Henry Fonda - The Ox-Bow Incident
  • Jim Morrison - An American Player
  • Ken Nordine - Stare with Your Ears
  • Original motion picture soundtrack - Apocalypse Now
  • Orson Welles, Helen Hayes - Orson Welles/Helen Hayes at Their Best
Winner: John Gielgud - The Ages of Man (readings from Shakespeare)
 
Classical Producer Of The Year
The nominees were:
  • James Mallinson
  • Marc Aubort & Joanna Nickrenz
  • Paul Myers
  • Andrew Kazdin
  • Thomas Z. Shepard
  • Vittorio Negri
  • Robert Woods
Winner: James Mallinson
 
Hall Of Fame
The nominees were:
  • Bix Beiderbecke - In a Mist
  • Ferdinand Jelly Roll Morton - Jelly Roll Morton: The Saga of Mr. Jelly Lord
  • Paul Robeson - Ballad for Americans
Winner: Bix Beiderbecke - In a Mist
 
New Artist
The nominees were:
  • Rickie Lee Jones Lyrics
  • Blues Brothers Lyrics
  • The Knack Lyrics
  • Robin Williams Lyrics
  • Dire Straits Lyrics
Winner: Rickie Lee Jones Lyrics
 
Pop Female Vocalist
The nominees were:
  • Dionne Warwick - I'll Never Love This Way Again Lyrics
  • Donna Summer - Bad Girls Lyrics
  • Rickie Lee Jones - Chuck E's In Love Lyrics
  • Melissa Manchester - Don't Cry Out Loud Lyrics
  • Gloria Gaynor - I Will Survive Lyrics
Winner: Dionne Warwick - I'll Never Love This Way Again Lyrics
 
Pop Male Vocalist
The nominees were:
  • Billy Joel - 52nd Street Lyrics
  • Rod Stewart - Do Ya Think I'm Sexy Lyrics
  • Robert John - Sad Eyes
  • Kenny Rogers - She Believes In Me Lyrics
  • James Taylor - Up on The Roof Lyrics
Winner: Billy Joel - 52nd Street Lyrics
 
Pop Vocal Group
The nominees were:
  • The Doobie Brothers - Minute By Minute Lyrics
  • Supertramp - Breakfast In America Lyrics
  • The Little River Band - Lonesome Loner
  • Commodores - Sail On Lyrics
  • Barbra Streisand, Neil Diamond - You Don't Bring Me Flowers
Winner: The Doobie Brothers - Minute By Minute Lyrics
 
Producer Of The Year
The nominees were:
  • Larry Butler
  • Quincy Jones Lyrics
  • Ted Templeman
  • Mike Chapman
  • Maurice White
Winner: Larry Butler
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • The Doobie Brothers - What A Fool Believes Lyrics
  • Barbra Streisand, Neil Diamond - You Don't Bring Me Flowers
  • Earth Wind & Fire - After The Love Has Gone Lyrics
  • Gloria Gaynor - I Will Survive Lyrics
  • Kenny Rogers - The Gambler Lyrics
Winner: The Doobie Brothers - What A Fool Believes Lyrics
 
Rock Female Vocalist
The nominees were:
  • Donna Summer - Hot Stuff Lyrics
  • Cindy Bullens - Survivor
  • Rickie Lee Jones - The last chance texaco Lyrics
  • Tanya Tucker - TNT
  • Carly Simon - Vengeance Lyrics
  • Bonnie Raitt - You're Gonna Get What's Coming Lyrics
Winner: Donna Summer - Hot Stuff Lyrics
 
Rock Male Vocalist
The nominees were:
  • Bob Dylan - Gotta Serve Somebody Lyrics
  • Robert Palmer - Bad Case Of Loving You Lyrics
  • Rod Stewart - Blondes Have More Fun Lyrics
  • Frank Zappa - Dancin' Fool Lyrics
  • Joe Jackson - Is She Really Going Out With Him? Lyrics
Winner: Bob Dylan - Gotta Serve Somebody Lyrics
 
Rock Vocal Group
The nominees were:
  • The Eagles - Heartache Tonight Lyrics
  • The Blues Brothers - Briefcase Full of Blues
  • The Cars - Candy-O Lyrics
  • Styx - Cornerstone
  • The Knack - My Sharona Lyrics
  • Dire Straits - Sultans Of Swing Lyrics
Winner: The Eagles - Heartache Tonight Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Kenny Loggins, Michael McDonald - What a Fool Believes
  • Billy Joel - Honesty Lyrics
  • David Foster, Jay Graydon, Bill Champlin - After the Love Has Gone
  • Dino Fekaris, Freddie Perren - I Will Survive
  • Dino Fekaris, Freddie Perren - Reunited
  • Lester Abrams, Michael McDonald - Minute by Minute
  • Rickie Lee Jones - Chuck E's In Love Lyrics
  • Steve Gibb - She Believes in Me

Winner: Kenny Loggins, Michael McDonald - What a Fool Believes


  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows