Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1982 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1982


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1982

The 24th Grammy Awards show was conducted on February 24th 1982, at Shrine Auditorium in Los Angeles. The anchor for the show was John Denver. The show was telecasted live on American Television. Quincy Jones, Barbara Mandrell and Kim Carnes were the artists mostly nominated for the year. Jarreau and Dolly Parton won 2 Grammys each for the year; and Quincy Jones conquered a bunch of 4 Grammys for the year. “Jean Pierre" Live by Marcus and Miles Davis was the best performance for the evening. The list of the nominees and winners for the year 1982 is shared below. 

Grammy Award Winners 1982

Album Of The Year
The nominees were:
  • John Lennon, Yoko Ono - Double Fantasy
  • Al Jarreau - Breakin'' Away
  • Kim Carnes - Mistaken Identity
  • Quincy Jones - The Dude
  • Steely Dan – Gaucho
Winner: John Lennon, Yoko Ono - Double Fantasy
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Erroll Garner: Master of the Keyboard - Dan Morgenstern
  • Fats Waller - Giants of Jazz
  • James P. Johnson - Giants of Jazz
  • Pee Wee Russell - Giants of Jazz
  • The Mario Lanza Collection - The Mario Lanza Collection
Winner: Erroll Garner: Master of the Keyboard - Dan Morgenstern
 
Best Album Of Original Score Written For A Motion Picture Or Television Special
The nominees were:
  • John Williams - Raiders of the Lost Ark
  • Charles Fox, Dolly Parton - 9 to 5
  • John Morris - The Elephant Man
  • Jonathan Tunick, Lionel Richie, Thomas McClary - Endless Love
  • Neil Diamond, Gilbert Becaud, Alan Lindgren, Richard Bennett, Doug Rhone - The Jazz Singer
Winner: John Williams - Raiders of the Lost Ark
 
Best Album Package
The nominees were:
  • Rolling Stones - Tattoo You
  • Eagles - Eagles Live
  • Understones - Positive Touch
  • Carla Bley - Social Studies
  • Rick Springfield - Working Class Dog
Winner: Rolling Stones - Tattoo You
 
Best Arrangement Of An Instrumental Recording
The nominees were:
  • Quincy Jones - Velas
  • Toshiko Akiyoshi-Lew Tabackin Big Band - A Bit Byas''D
  • Dave Grusin - Mountain Dance
  • John Williams, Boston Pops - Southern Rampart Street Parade
  • Jerry Goldsmith - The Slaves
Winner: Quincy Jones - Velas
 
Best Chamber Music Performance - Instrumental Or Vocal
The nominees were:
  • Itzhak Perlman, Lynn Harrell, Vladimir Ashkenazy - Tchaikovsky: Piano Trio in A Minor
  • Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman - Bartok: Duos for 2 Violins
  • Tokyo String Quartet - Bartok: Quartets for Strings (6) (Complete)
  • Ray Still, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman, Lynn Harrell - Oboe Quartets (Mozart, J.C. Bach, Karl Stamitz, Wanhal)
  • Guarneri Quartet - The Complete String Quartets of Brahms and Schumann
Winner: Itzhak Perlman, Lynn Harrell, Vladimir Ashkenazy - Tchaikovsky: Piano Trio in A Minor
 
Best Classical Album
The nominees were:
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra and Chorus (solos: Isobel Buchanan, Mira Zakai) - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor
  • Teresa Stratas - The Unknown Kurt Weill
  • Richard Bonynge conducting the New York City Opera Orchestra (solos: Joan Sutherland, Marilyn Horne, Luciano Pavarotti) - Live from Lincoln Center, Sutherland, Horne, Pavarotti
  • Vladimir Horowitz - The Horowitz Concerts'79/80
  • Zubin Mehta conducting the New York Philharmonic (solos: Isaac Stern, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman) - Isaac Stern 60th Anniversary Celebration
Winner: Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra and Chorus (solos: Isobel Buchanan, Mira Zakai) - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor
 
Best Classical Orchestral Recording
The nominees were:
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor
  • Andre Previn conducting the London Symphony - Gershwin: Porgy and Bess (Symphonic Picture); Cuban Overture and Second Rhapsody
  • Christopher Hogwood, Jaap Schroder, conductors, Academy of Ancient Music - Mozart: The Symphonies: Salzburg 1775-1983, Vol. 5
  • James Levine conducting the Philadelphia Orchestra - Mahler: Symphony No. 10 (Deryck Cooke final version)
  • Simon Rattle conducting the Philharmonia Orchestra - Holst: The Planets
Winner: Georg Solti conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 2 in C Minor
 
Best Classical Performance - Choral
The nominees were:
  • Neville Marriner conducting the Chorus of the Academy of St. Martin-in-the-Fields and the Academy of St. Martin-in-the-Fields - Haydn: The Creation
  • Robert Shaw, conductor, Atlanta Symphony Chorus, Atlanta Boys'' Choir, Atlanta Symphony - Orff: Carmina Burana
  • Richard Cooke, choral conductor, London Symphony Orchestra Chorus; Eduardo Mata conducting the London Symphony - Orff: Carmina Burana
  • Thomas Peck, choral director, St. Louis Symphony Chorus; Leonard Slatkin conducting the St. Louis Symphony - Prokofiev: Ivan the Terrible from Music from the Films
  • Richard Westenburg, choral conductor, Musica Sacra Chorus; Zubin Mehta conducting the New York Philharmonic - Verdi: Requiem
Winner: Neville Marriner conducting the Chorus of the Academy of St. Martin-in-the-Fields and the Academy of St. Martin-in-the-Fields - Haydn: The Creation
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Orchestra
The nominees were:
  • Isaac Stern, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman (Mehta conducting the New York Philharmonic) - Isaac Stern 60th Anniversary CelebratioN
  • Emanuel Ax (Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra) - Chopin: Concerto for Piano No. 1 in E Minor
  • Stanley Drucker (Mehta conducting the New York Philharmonic) - Corigliano: Concerto for Clarinet and Orchestra
  • James Galway (Dutoit conducting the Royal Philharmonic) - French Flute Concertos
  • Dylana Jenson (Ormandy conducting the Philadelphia Orchestra) - Sibelius: Concerto for Violin in D Minor; Saint-Saens: Introduction and Rondo Capriccioso
Winner: Isaac Stern, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman (Mehta conducting the New York Philharmonic) - Isaac Stern 60th Anniversary CelebratioN
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) Without Orchestra
The nominees were:
  • Vladimir Horowitz - The Horowitz Concerts'79/80
  • Artur Rubinstein - Artur Rubinstein, Schumann, Ravel, Debussy, Albeniz
  • Murray Perahia - Bartok: Sonata for Piano (1926); Improvisations on Hungarian Peasant Songs; Suite, Op.—
  • Itzhak Perlman (Samuel Sanders, accompanist) - Itzhak Perlman Plays Fritz Kreisler, Album 3
  • Pinchas Zukerman (Marc Neikrug, accompanist) - Virtuoso Violin
Winner: Vladimir Horowitz - The Horowitz Concerts'79/80
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Joan Sutherland, Marilyn Horne, Luciano Pavarotti (Richard Bonynge conducting the New York City Opera Orchestra) - Live from Lincoln Cneter, Sutherland, Horne, Pavarotti
  • Barbara Hendricks (Georg Solti conducting the Chicago Symphony) - Del Tredici: Final Alice
  • Frederica von Stade (Seiji Ozawa conducting the Boston Symphony) - Ravel: Sheherazade
  • Teresa Stratas (Richard Woitach, accompanist) - The Unknown Kurt Weill
  • Elly Ameling (Dalton Baldwin, accompanist) - Think on Me
Winner: Joan Sutherland, Marilyn Horne, Luciano Pavarotti (Richard Bonynge conducting the New York City Opera Orchestra) - Live from Lincoln Cneter, Sutherland, Horne, Pavarotti
 
Best Comedy Recording
The nominees were:
  • Rev. Du Rite - Richard Pryor
  • soundtrack - Airplane!
  • Chipmunks - Urban Chipmunk
  • Mel Brooks - The Inquisition
Winner: Rev. Du Rite - Richard Pryor
 
Best Country & Western Instrumental Performance
The nominees were:
  • Chet Atkins - Country, After All These Years
  • Barbara Mandrell - Instrumental Medley: Mountain Dew, Fireball Mail, Old Joe Clark, Night Train, Uncle Joe's Boogie
  • Chet Atkins, Doc Watson - Reflections
  • Johnny Gimble - The Texas Fiddle Collection
  • Merle Travis - Travis Pickin'
Winner: Chet Atkins - Country, After All These Years
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Dolly Parton - 9 To 5 Lyrics
  • Dallas Frazier - Elvira
  • Ed Penney, Jerry Gillespie - Somebody''s Knockin''
  • Kye Fleming, Dennis W. Morgan - I Was Country When Country Wasn''t Cool
  • Larry Collins, Sandy Pinkard - You''re the Reason God Made Oklahoma
Winner: Dolly Parton - 9 To 5 Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Duo Or Group
The nominees were:
  • Oak Ridge Boys - Elvira Lyrics
  • Alabama - Feels So Right Lyrics
  • Emmylou Harris, Don Williams - If I Needed You
  • Dottie West, Kenny Rogers - What Are We Doin' in Love
  • David Frizzell, Shelly West - You're the Reason God Made Oklahoma
Winner: Oak Ridge Boys - Elvira Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Dolly Parton - 9 To 5 Lyrics
  • Barbara Mandrell - I Was Country When Country Wasn't Cool
  • Juice Newton - Queen Of Hearts Lyrics
  • Rosanne Cash - Seven Year Ache Lyrics
  • Terri Gibbs - Somebody's Knockin'
Winner: Dolly Parton - 9 To 5 Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Ronnie Milsap - (There's) No Gettin' Over Me
  • John Anderson - I'm Just an Old Chunk of Coal (But I'm Gonna Be a Diamond Someday)
  • Willie Nelson - Somewhere over the Rainbow
  • Eddie Rabbitt - Step By Step Lyrics
  • George Jones - Still Doin' Time Lyrics
Winner: Ronnie Milsap - (There's) No Gettin' Over Me
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Steely Dan - Gaucho Lyrics
  • Journey - Escape Lyrics
  • Quincy Jones - The Dude
  • The Alan Parsons Project - The Turn of a Friendly Card Lyrics
  • Police - Zenyatta Mondatta
Winner: Steely Dan - Gaucho Lyrics
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • Zubin Mehta conducting the New York Philharmonic; solos: Isaac Stern, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman - Isaac Stern 60th Anniversary Celebration
  • Simon Ruttle conducting the Philharmonia Orchestra, Ambroisian Singers - Holst: The Planets
  • James Levine conducting the Philadelphia Orchestra - Mahler: Symphony No. 10 (Deryck Cooke final version)
  • Eduardo Mata conducting the London Symphony; Richard Cooke conducting the London Symphony Chorus; solos: Hendricks, Aler, Hagegard - Orff: Carmina Burana
  • Robert Shaw conducting the Atlanta Symphony Orchestra and Chorus, Atlanta Boys'' Choir; solos: Blegen, Brown - Orff: Carmina Burana; Hindemith: Symphonic Metamorphosis of Themes by Weber
Winner: Zubin Mehta conducting the New York Philharmonic; solos: Isaac Stern, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman - Isaac Stern 60th Anniversary Celebration
 
Best Ethnic Or Traditional Recording
The nominees were:
  • B.B. King - There Must Be a Better World Somewhere Lyrics
  • A.C. Reid & the Spark Plugs, Scotty & the Rib Tips, Lovie Lee with Carey Bell - Living Chicago Blues Vol. 4
  • Albert Collins - Frozen Alive!
  • Koko Taylor - From the Heart of a Woman
  • Lonnie Brooks Blues Band, The Sons Seals Blues Band, Mighty Joe Young, Muddy Waters, Koko Taylor & Her Blues Machine, Willie Dixon & the Chicago Blues Allstars - Blues Deluxe
Winner: B.B. King - There Must Be a Better World Somewhere Lyrics
 
Best Gospel Performance - Contemporary Or Inspirational
The nominees were:
  • Imperials - Priority
  • DeGarmo & Key - This Ain't Hollywood
  • Cynthia Clawson - Finest Hour
  • Amy Grant - In Concert
  • Archers - Spreadin' Like Wildfire
Winner: Imperials - Priority
 
Best Gospel Performance - Traditional
The nominees were:
  • J.D. Summer, James Blackwood, Hovie Lister, Rosie Rozell, Jake Hess - The Masters V
  • Lanny Wolfe Trio - Can't Stop the Music
  • Rusty Goodman - Escape to the Light
  • Happy Goodman Family - Goin' Higher
  • Rambos - Rambo Reunion
Winner: J.D. Summer, James Blackwood, Hovie Lister, Rosie Rozell, Jake Hess - The Masters V
 
Best Historical Album
The nominees were:
  • Hoagy Carmichael - Hoagy Carmichael: from Star Dust to Ole Buttermilk Sky
  • various artists - The Smithsonian Collection of Classic Country Music
  • various artists - Birmingham Quartet Anthology
  • Miles Davis - Miles Davis: Chronicle, The Complete Prestige Recordings
  • Django Reinhardt, Stephane Grappelli - The Quintet of the Hot Club of France (1936-1937)
Winner: Hoagy Carmichael - Hoagy Carmichael: from Star Dust to Ole Buttermilk Sky
 
Best Inspirational Performance
The nominees were:
  • B.J. Thomas - Amazing Grace
  • Donna Summer - I Believe In Jesus Lyrics
  • Crusaders with Joe Cocker - I'm So Glad I'm Standing Here Today
  • Barbara Mandrell - In My Heart
  • Don Williams - Miracles Lyrics
  • Bob Dylan - Shot of Love Lyrics
Winner: B.J. Thomas - Amazing Grace
 
Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocal(S)
The nominees were:
  • Quincy Jones - Ai No Corrida Lyrics
  • Du, Du - 2 + 2
  • Chaka Khan - And the Melody Still Lingers One (Night in Tunisia)
  • Gino Vannelli - Living Inside Myself Lyrics
  • Tower of Power - What Is Hip
Winner: Quincy Jones - Ai No Corrida Lyrics
 
Best Instrumental Composition
The nominees were:
  • Mike Post - Theme from Hill Street Blues
  • Gerry Mulligan - For an Unfinished Woman
  • Jerry Goldsmith - The Slaves
  • John Corigliano - Altered States
  • Pat Metheny, Lyle Mays - As Falls Witchita, So Falls Wichita Falls
Winner: Mike Post - Theme from Hill Street Blues
 
Best Jazz Fusion Performance - Vocal Or Instrumental
The nominees were:
  • Grover Washington Jr. - Winelight
  • Tom Scott - Apple Juice
  • Pat Metheny, Lyle Mays - As Falls Wichita, So Falls Wichita Falls
  • Weather Report - Night Passage
  • Miles Davis - The Man with the Horn
Winner: Grover Washington Jr. - Winelight
 
Best Jazz Instrumental Performance - Big Band
The nominees were:
  • Gerry Mulligan and His Orchestra - Walk on the Water
  • Don Menza & His ''80''s Big Band - Burnin' (Blues for Bird)
  • Panama Francis & the Savoy Sultans - Panama Francis and the Savoy Sultans, Vol. 2
  • Toshiko Akiyoshi-Lew Tabackin Big Band - Tanuki's Night Out
  • Rob McConnell & the Boss Brass – Tribute
Winner: Gerry Mulligan and His Orchestra - Walk on the Water
 
Best Jazz Instrumental Performance - Group
The nominees were:
  • Chick Corea, Gary Burton - Chick Corea and Gary Burton in Concert, Zurich, October 28,'79
  • Vic Dickenson - Vic Dickenson Quintet
  • Red Rodney featuring Ira Sullivan - Live at the Village Vanguard
  • Al Cohn - Nonpareil
  • Zoot Sims - The Swinger
Winner: Chick Corea, Gary Burton - Chick Corea and Gary Burton in Concert, Zurich, October 28,'79
 
Best Jazz Instrumental Performance - Soloist
The nominees were:
  • John Coltrane - Bye Bye Blackbird
  • Jimmy Rowles - Music's the Only Thing on My Mind
  • Pete Christlieb - Self Portrait
  • Ira Sullivan - The Incredible Ira Sullivan
  • Pepper Adams - The Master ...Pepper Adams
Winner: John Coltrane - Bye Bye Blackbird
 
Best Jazz Vocal Performance - Duo Or Group
The nominees were:
  • Manhattan Transfer - Until I Met You (Corner Pocket) Lyrics
  • Clare Fischer''s 2 + 2 - Clare Fischer and Salsa Picante Present 2 + 2
  • Jackie & Roy - East of Suez
  • Hi-Lo''s - Now
  • Mel Torme, Janis Ian - Silly Habits
Winner: Manhattan Transfer - Until I Met You (Corner Pocket) Lyrics
 
Best Jazz Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Ella Fitzgerald - Digital III at Montreaux
  • Helen Humes - Helen
  • Ernestine Anderson - Never Made Your Move Too Soon
  • Etta Jones - Save Your Love for Me
  • Janet Lawson - The Janet Lawson Quintet
Winner: Ella Fitzgerald - Digital III at Montreaux
 
Best Jazz Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Al Jarreau - Blue Rondo a la Turk
  • Joe Turner - Have No Fear, Joe Turner Is Here
  • Johnny Hartman - Johnny Hartman Once in Every Life
  • Mel Torme - Mel Torme and Friends Recorded Live at Marty's New York City
  • Jimmy Rowles - Music's the Only Thing That's on My Mind
Winner: Al Jarreau - Blue Rondo a la Turk
 
Best Latin Recording
The nominees were:
  • Clare Fischer - Guajira pa la Jeva
  • Cal Tjader - Gozame! Pero Yu ...
  • Dizzy Gillespie, Mongo Santamaria - Summertime Digital at Montreaux,'80
  • Eddie Palmieri - Eddie Palmieri
  • Laurindo Almeida, Charlie Byrd - Brazilian Soul
Winner: Clare Fischer - Guajira pa la Jeva
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Charles Mackerras conducting the Vienna Philharmonic (solos: Jiri Zahradnicek, Vaclav Zitek, Ivo Zidek) - Janacek: From the House of the Dead
  • Christoph von Dohnanyi conducting the Vienna Philharmonic and Vienna State Opera Chorus (solos: Eberhard Waechter, Anja Silia) - Berg: Wozzeck
  • Claudio Scimone conducting the I Soloisti Veneti, Chorus of Prague (solos: Marilyn Horne, Samuel Ramey, Kathleen Battle) - Rossini: L'Italiana in Algeri
  • Herbert van Karajan conducting the Berlin Philharmonic; Chorus of Deutsche Opera Berlin (solos: Peter Hofmann, Dunja Veizovic, Kurt Moll, Jose van Dam, Siegmund Nimsgern, Victor von Halem) - Wagner: Parsifal
  • Lorin Maazel conducting the National Philharmonic; Ambrosian Opera Chorus (solos: Renata Scotto, Placido Domingo, Leo Nucci, Tito Gobbi) - Puccini: Le Villi
  • Marck Janowski conducting the Munich Radio Orchestra; Bavarian Radio Chorus (solos: Eva Marton, Siegfried Jerusalem) - Korngold: Violanta
  • Raymond Leppard conducting the London Philharmonic; Glyndebourne Chorus (solos: Frederica von Stade, Richard Stiwell) - Monteverdi: Il Ritorno d' Ulisse in Patria
Winner: Charles Mackerras conducting the Vienna Philharmonic (solos: Jiri Zahradnicek, Vaclav Zitek, Ivo Zidek) - Janacek: From the House of the Dead
 
Best Pop Instrumental Performance
The nominees were:
  • Mike Post featuring Larry Carlton - Theme from Hill Street Blues
  • Louis Clark conducting the Royal Philharmonic Orchestra - Hooked on Classics
  • Earl Klugh - Late Night Guitar
  • Lee Ritenour - Rit
  • Quincy Jones – Velas
Winner: Mike Post featuring Larry Carlton - Theme from Hill Street Blues
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Muppets, Glen Campbell, Crystal Gayle, Loretta Lynn, Tanya Tucker - Sesame Country
  • soundtrack - The Fox and the Hound
  • Janice Karman, Ross Bagdasarian, writers - A Chipmunk Christmas (the Chipmunks & Santa Clause)
  • Jim Henson, creator - Big Bird Discovers the Orchestra
  • Pat Boone, various artists - Ants'hillvania
Winner: Muppets, Glen Campbell, Crystal Gayle, Loretta Lynn, Tanya Tucker - Sesame Country
 
Best Rhythm & Blues Instrumental Performance
The nominees were:
  • David Sanborn - All I Need Is You
  • Noel Pointer - East St. Louis Melody
  • Wilton Felder - Inherit the Wind
  • Hiroshima - Winds of Change (Henka Non Nagare)
  • Ahmad Jamal - You're Welcome, Stop on By
Winner: David Sanborn - All I Need Is You
 
Best Rhythm & Blues Song
The nominees were:
  • Bill Withers, William Salter, Ralph MacDonald - Just the Two of Us
  • Chas. Jankel, Kenny Young - Ai No Corrida
  • Harold Hudson, William King, Shirley King - Lady (You Bring Me Up)
  • Leon Haywood - She's a Bad Mama Jama (She's Built, She's Stacked)
  • Marc Blatte, Larry Gottlieb - When She Was My Girl
Winner: Bill Withers, William Salter, Ralph MacDonald - Just the Two of Us
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Duo Or Group
The nominees were:
  • Quincy Jones - The Dude
  • Pointer Sisters - Black and White
  • Commodores - Lady (you Bring Me Up) Lyrics
  • Earth Wind & Fire - Let's Groove Lyrics
  • Stanley Clarke, George Duke - The Clarke/Duke Project
Winner: Quincy Jones - The Dude
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Aretha Franklin - Hold On, I'm Comin'
  • Teena Marie - It Must Be Magic Lyrics
  • Patti Austin - Razzamatazz
  • Stephanie Mills - Stephanie
  • Chaka Khan - What Cha' Gonna Do For Me Lyrics
Winner: Aretha Franklin - Hold On, I'm Comin'
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • James Ingram - One Hundred Ways track from Quincy Jone's The Dude
  • Teddy Pendergrass - I Can't Live Without Your Love Lyrics
  • Luther Vandross - Never Too Much Lyrics
  • Carl Carlton - She's a Bad Mama Jama (She's Built, She's Stacked)
  • Rick James - Street Songs
Winner: James Ingram - One Hundred Ways track from Quincy Jone's The Dude
 
Best Rock Instrumental Performance
The nominees were:
  • The Police - Behind My Camel Lyrics
  • Kraftwerk - Computer World Lyrics
  • Robert Fripp - The League of Gentlemen
  • Dregs - Unsung Heroes
  • Rush - Yyz Lyrics
Winner: The Police - Behind My Camel Lyrics
 
Best Soul Gospel Performance - Contemporary
The nominees were:
  • Andrae Crouch - Don't Give Up
  • Walter Hawkins - Walter Hawkins: The Hawkins Family
  • Edwin Hawkins - Edwin Hawkins Live
  • Winans - Introducing the Winans
  • Al Green - The Lord Will Make a Way
Winner: Andrae Crouch - Don't Give Up
 
Best Soul Gospel Performance - Traditional
The nominees were:
  • Al Green - The Lord Will Make a Way
  • Mighty Clouds of Joy - Cloudbust
  • Daniel Hawkins - Daniel Hawkins
  • Shirley Caesar - Go
  • James Cleveland & the Southern California Community Choir - Where Is Your Faith
Winner: Al Green - The Lord Will Make a Way
 
Best Spoken Word, Documentary Or Drama Recording
The nominees were:
  • Orson Welles - Donovan's Brain
  • Paul McCartney; Vic Garbarini, interviewer - The McCartney Interview
  • E.G. Marshall - Justice Holmes' Decisions
  • Ed McMahon - 'Twas the Night Before Christmas
  • James Mason - Vladimir Nabokov: Lolita
Winner: Orson Welles - Donovan's Brain
 
Best Vocal Arrangement For Two Or More Voices
The nominees were:
  • A Nightingale Sang in Berkeley Square (Manhattan Transfer) - Gene Puerling
  • (The World of) Confirmation (Manhattan Transfer) - Milcho Leviev
  • Clare Fischer - 2+2 (Du, Du)
  • Kafka (Manhattan Transfer) - Bernard Kafka, Jay Graydon
  • The Night We Called It a Day (Hi-Lo''s) - Gene Puerling
Winner: A Nightingale Sang in Berkeley Square (Manhattan Transfer) - Gene Puerling
 
Classical Producer Of The Year
The nominees were:
  • James Mallinson
  • Andrew Kazdin
  • Jay David Saks
  • Steven Epstein
  • Robert Woods
Winner: James Mallinson
 
Hall Of Fame
The nominees were:
  • Benny Goodman - Sing, Sing, Sing
  • Bill Haley and the Comets - Rock Around the Clock
  • Kate Smith - God Bless America
  • Miles Davis - Birth of the Cool
  • Tommy Dorsey with Frank Sinatra & The Pied Pipers - I'll Never Smile Again
Winner: Benny Goodman - Sing, Sing, Sing
 
New Artist
The nominees were:
  • Sheena Easton Lyrics
  • James Ingram Lyrics
  • The Go-Go's Lyrics
  • Luther Vandross Lyrics
  • Adam And The Ants Lyrics
Winner: Sheena Easton Lyrics
 
Pop Female Vocalist
The nominees were:
  • Lena Horne - Lena Horne: The Lady and Her Music
  • Juice Newton - Angel Of The Morning Lyrics
  • Kim Carnes - Bette Davis Eyes Lyrics
  • Sheena Easton - For Your Eyes Only Lyrics
  • Olivia Newton-John - Physical Lyrics
Winner: Lena Horne - Lena Horne: The Lady and Her Music
 
Pop Male Vocalist
The nominees were:
  • Al Jarreau - Breakin' Away Lyrics
  • Christopher Cross - Arthur's Theme (best That You Can Do) Lyrics
  • John Lennon - Double Fantasy
  • James Ingram - Just Once Lyrics
  • Bill Withers - Just The Two Of Us Lyrics
Winner: Al Jarreau - Breakin' Away Lyrics
 
Pop Vocal Group
The nominees were:
  • Manhattan Transfer - Boy From New York City Lyrics
  • Diana Ross, Lionel Richie - Endless Love
  • Steely Dan - Gaucho Lyrics
  • Daryl Hall, John Oates - Private Eyes
  • Pointer Sisters - Slow Hand Lyrics
Winner: Manhattan Transfer - Boy From New York City Lyrics
 
Producer Of The Year
The nominees were:
  • Quincy Jones Lyrics
  • Val Garay
  • Arif Mardin
  • Lionel Richie Lyrics
  • Robert John Mutt Lange, Mick Jones
Winner: Quincy Jones Lyrics
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Kim Carnes - Bette Davis Eyes Lyrics
  • Bill Withers, Grover Washington Jr. - Just the Two of Us
  • Christopher Cross - Arthur's Theme (best That You Can Do) Lyrics
  • Diana Ross, Lionel Richie - Endless Love
  • John Lennon - (just Like) Starting Over Lyrics
Winner: Kim Carnes - Bette Davis Eyes Lyrics
 
Rock Female Vocalist
The nominees were:
  • Pat Benatar - Fire And Ice Lyrics
  • Donna Summer - Cold Love Lyrics
  • Stevie Nicks - Edge Of Seventeen Lyrics
  • Yoko Ono - Walking on Thin Ice Lyrics
  • Lulu - Who's Foolin' Who
Winner: Pat Benatar - Fire And Ice Lyrics
 
Rock Male Vocalist
The nominees were:
  • Rick Springfield - Jesse's Girl
  • Gary U.S. Bonds - Dedication
  • Rick James - Superfreak Lyrics
  • Bruce Springsteen - The River Lyrics
  • Rod Stewart - Young Turks Lyrics
Winner: Rick Springfield - Jesse's Girl
 
Rock Vocal Group
The nominees were:
  • The Police - Don't Stand So Close To Me Lyrics
  • Foreigner - 4
  • REO Speedwagon - Hi Fidelity
  • Stevie Nicks with Tom Petty and the Heartbreakers - Stop Draggin' My Heart Around
  • The Rolling Stones - Tattoo You
Winner: The Police - Don't Stand So Close To Me Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Donna Weiss, Jackie DeShannon - Bette Davis Eyes
  • Bill Withers, William Salter, Ralph MacDonald - Just the Two of Us
  • Dolly Parton - 9 To 5 Lyrics
  • Lionel Richie - Endless Love Lyrics
  • Peter Allen, Burt Bacharach, Carole Bayer Sager, Christopher Cross - Arthur's Theme (The Best That You Can Do)
Winner: Donna Weiss, Jackie DeShannon - Bette Davis Eyes
 
Video Of The Year
The nominees were:
  • Michael Nesmith - Michael Nesmith in Elephant Parts
  • Blondie - Eat To The Beat Lyrics
  • Eubie Blake, Kenny Barron, Arthur Blythe, Ron Carter, Stanley Clarke, George Duke, Charles Earland, Rodney Franklin, Herbie Hancock, Roland Hanna, Bobby Hucherson, Bob James, Hubert Laws, Buddy Williams - One-Night Stand: A Keyboard Event
  • Paul Simon - Paul Simon
  • various artists - The First National Kidisc
Winner: Michael Nesmith - Michael Nesmith in Elephant Parts

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows