Awards & Shows
For information on the Grammy Awards 1983 and a complete list of nominees and winners for all categories, browse through the article
Home: Grammy Awards: Grammy Awards 1983


  Mail This Page Add to Favorites 

Grammy Awards 1983

The 25th Grammy Awards were held on February 23rd 1983, at Shrine Auditorium in Los Angeles. The Academy presented awards to the musicians for their ‘stand-out’ performance in the year 1982. The show was hosted by John Denver. Toto, Stevie Wonder and John Williams were the artists nominated for most of the categories. It was a successful evening for the band Toto at the show; it won 6 Grammys for the year; whereas Al Green and Marvin Gaye conquered 2 Grammys each. ‘The Trustees Award’ was presented to Les Paul. John Gielgud, Ralph Richardson – No Man’s Land was nominated and presented with ‘Best Spoken Word, Documentary or Drama Recording’ Award. Given below is the list of the nominees and winners for the year 1983. 

Grammy Award Winners 1983

Album Of The Year
The nominees were:
  • Toto - Toto IV
  • Billy Joel - The Nylon Curtain
  • Donald Fagen - The Nightfly
  • John Cougar - American Fool
  • Paul McCartney - Tug Of War Lyrics
Winner: Toto - Toto IV
 
Best Album Notes
The nominees were:
  • Bunny Berigan - Bunny Berigan (Giants of Jazz)
  • various artists - 60 Years of Country Music
  • Paul Whiteman - An Experiment in Modern Music: Paul Whiteman at Aeolian Hall
  • Duke Ellington & His Orchestra - Duke Ellington'41
  • various artists - The Greatest Country Music Recordings of All Time
  • Coasters - Young Blood
Winner: Bunny Berigan - Bunny Berigan (Giants of Jazz)
 
Best Album Package
The nominees were:
  • Linda Ronstadt - Get Closer
  • Oingo Boingo - Nothing to Fear
  • Crusaders - Ongaku-Kai Live in Japan
  • The Go-Go's - Vacation Lyrics
  • Pieces of a Dream - We Are One
Winner: Linda Ronstadt - Get Closer
 
Best Arrangement For Voices
The nominees were:
  • Toto - Rosanna Lyrics
  • Singers Unlimited - Lullaby of Birdland
  • In a Dream - One Night
  • Manhattan Transfer - Route 66 Lyrics
  • Donald Fagen - Ruby Baby
Winner: Toto - Rosanna Lyrics
 
Best Arrangement On An Instrumental Recording
The nominees were:
  • Theme from E.T. the Extra-Terrestrial - Flying
  • Pat Metheny Group - Are You Going with Me
  • Earl Klugh - Balladina
  • Claus Ogerman featuring Ian Akkerman - Pavanc pour une Infante Defunte
  • Les Hooper Big Band – Pavane
Winner: Theme from E.T. the Extra-Terrestrial - Flying
 
Best Chamber Music Performance
The nominees were:
  • Richard Stoltzman, Richard Goode - Brahms: The Sonatas for Clarinet and Piano, Op. 120
  • Guarneri Quartet - Borodin: Quartet No. 2 in D Major; Dohnanyi: Quartet No. 2 in D Flat Major, Op. 15
  • Lynn Harrell, Vladimir Ashkenazy - Brahms: Sonatas for Cello and Piano No. 1 in E Minor, Op. 38, and No. 2 in F Major, Op. 99
  • Cleveland Quartet with Pinchas Zuckerman, Bernard Greenhouse - Brahms: The String Sextets (B Flat Major, Op.', and G Major, Op. 36)
  • James Galway, Kung-Wha Chung, Phillip Moll, Moray Welsh - Bach: Trio Sonatas (BWV 1038, 1039, 1079)
Winner: Richard Stoltzman, Richard Goode - Brahms: The Sonatas for Clarinet and Piano, Op. 120
 
Best Choral Performance
The nominees were:
  • Margaret Hillis, choral master, Chicago Symphony Orchestra Chorus; Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra - Berlioz: La Damnation de Faust
  • Norbert Balatsch, chorus master, Vienna State Opera Chorus; Bernard Haitink conducting the Vienna Philharmonic Orchestra (solos: Gundula Janowitz, Tom Krause) - Brahms: German Requiem
  • Laszlo Heltay, chorus master, Chorus of the Academy of St. Martin-in-the-Fields; Neville Marriner conducting the Academy of St. Martin-in-the-Fields (solos: Dietrich Fischer-Dieskau, Edith Mathis, Siegfried Jerusalem) - Haydn: The Seasons
  • Nicholas Cleobury, chorus master, City of Birmingham Symphony Orchestra Chorus; Simon Rattle conducting the City of Birmingham Symphony Orchestra - Janacek: Glagolitic Mass
  • Robert Shaw conducting the Atlanta Symphony Orchesta Chorus and Atlanta Symphony Orchestra (solo: Sylvia McNair) - Poulenc: Gloria for Soprano, Choir and Orchestra (G Major)
  • Thomas Peck, chorus master, St. Louis Symphony Chorus; Leonard Slatkin conducting the St. Louis Symphony Orchestra - Rachmaninov: The Bells and Russian Songs (from album Rachmaninov Orchestral Music)&q
  • Gerhard Schmidt-Gaden, choral conductor, Tolzer Knabenchor; Nikolaus Harnoncourt conducting the Concentus Musicus Wien - Bach: Cantatas, Vol. 30 (Nos. 120-123)
Winner: Margaret Hillis, choral master, Chicago Symphony Orchestra Chorus; Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra - Berlioz: La Damnation de Faust
 
Best Classical Album
The nominees were:
  • Glenn Gould - Bach: The Goldberg Variations
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra and Chorus (solos: Frederica von Stade, Kenneth Riegel, Jose van Dam) - Berlioz: La Damnation de Faust
  • Igor Stravinsky; Robert Craft conducting the various orchesteras, ensembles, solo artists - Stravinsky: The Recorded Legacy
  • James Levine conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 7 in E Minor (Song of the Night)
  • Leonard Slatkin conducting the St. Louis Symphony; Frances Tietov, harp - Debussy: La Mer; Prelude a l'Apres-Midi d'un Faune; Danses Sacree et Profane
Winner: Glenn Gould - Bach: The Goldberg Variations
 
Best Classical Orchestral Recording
The nominees were:
  • James Levine conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 7 in E Minor (Song of the Night)
  • Christopher Hogwood conducting the Academy of Ancient Music - Mozart: Symphonies, Vol. 1 (The Early Works)
  • Eduardo Mata conducting the Dallas Symphony - R. Strauss: Death and Transfiguration; Don Juan; Salome, Dance of the Seven Veils
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic - Holst: The Planets
  • Leonard Slatkin conducting the Chicago Symphony - Debussy: La mer; Prelude a l' Apres-Midi d'un Faune; Danses Sacree et Profane
Winner: James Levine conducting the Chicago Symphony - Mahler: Symphony No. 7 in E Minor (Song of the Night)
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) With Orchestra
The nominees were:
  • Itzhak Perlman (Daniel Barenboim conducting the Chicago Symphony) - Elgar: Concerto for Violin in B Minor
  • Rudolf Serkin (Seiji Ozawa conducting the Boston Symphony) - Beethoven: Concerto for Piano No. 4 in G Major, Op. 58
  • Vladimir Ashkenazy (Vladimir Ashkenazy conducting the Philharmonia) - Mozart: Concerto for Piano No.″ in E Flat Major, K. 482 (Ashkenazy Plays and Conducts Mozart)
  • Alicia de Larrocha (Charles Dutoit conducting the Royal Philharmonic) - Schumann: Concerto for Piano in A Minor; Rachmaninov: Concerto for Piano No. 2 in C Minor, Op.'
  • Joseph Silverstein (Seiji Ozawa conducting the Boston Symphony) - Vivaldi: The Four Seasons
Winner: Itzhak Perlman (Daniel Barenboim conducting the Chicago Symphony) - Elgar: Concerto for Violin in B Minor
 
Best Classical Performance - Instrumental Soloist(S) Without Orchestra
The nominees were:
  • Glenn Gould - Bach: The Goldberg Variations
  • Ruth Laredo - Barber: Sonata for Piano, Op. 26; Souvenirs, Op. 28; Nocturne, Op. 33
  • Alicia de Larrocha - Granados: Danzas Espanolas
  • Isao Tomita - Grofe-Tomita: Grand Canyon Suite; Anderson-Tomita: Syncopated Clock
  • Vladimir Horowitz - Horowitz at the Met (Scarlatti, Chopin, Liszt, Rachmaninov)
  • Emanuel Ax - Schumann: Humoreske, Op. 20; Fantasiestucke, Op. 12
  • Ronald Smith - The Alkan Project (Etudes, Op. 39, in All the Minor Keys)
Winner: Glenn Gould - Bach: The Goldberg Variations
 
Best Classical Performance - Vocal Soloist
The nominees were:
  • Leontyne Price (Zubin Mehta conducting the Israel Philharmonic) - Verdi: Arias (Leontyne Price Sings Verdi)
  • Jessye Norman (Daniel Barcnboim conducting the Orchestra de Paris) - Berlioz: La Mort de Cleopatre
  • Elly Armstrong (Dalton Baldwin, accompanist) - Faure: La Bonne Chanson; Debussy: Chansons de Bilitis and Ariettes Oubliees
  • Frederica von Stade (Martin Katz, accompanist) - Frederica von Stade Live!
  • Kiri Te Kanawa (Gyorgy Fischer conducting the Vienna Chamber Orchestra) - Mozart: Concert Arias (Andromeda, Il Burbero di Buon Core, Artaserse, Idomeneo, Cerere Placata)
Winner: Leontyne Price (Zubin Mehta conducting the Israel Philharmonic) - Verdi: Arias (Leontyne Price Sings Verdi)
 
Best Comedy Recording
The nominees were:
  • Richard Pryor - Live on the Sunset Strip
  • Bob & Doug McKenzie - Great White North
  • Eddie Murphy - Eddie Murphy
  • George Carlin - A Place for My Stuff
  • Steve Martin - The Steve Martin Brothers
Winner: Richard Pryor - Live on the Sunset Strip
 
Best Country & Western Instrumental Performance
The nominees were:
  • Roy Clark - Alabama Jubilee
  • Doc & Merle Watson - Below Freezing
  • Poco - Feudin'
  • Albert Coleman's Atlanta Pops Orchestra - Just Hooked on Country
  • Joe Maphis - The Joe Maphis Flat-Pick-ing Spectacular
Winner: Roy Clark - Alabama Jubilee
 
Best Country & Western Performance - Duo Or Group With Vocal
The nominees were:
  • Alabama - Mountain Music Lyrics
  • Waylon Jennings, Willie Nelson - (Sittin' on) The Dock of the Bay
  • Oak Ridge Boys - Bobbie Sue Lyrics
  • Gram Parsons, Emmylou Harris - Love Hurts
  • Whites - You Put the Blue in Me
Winner: Alabama - Mountain Music Lyrics
 
Best Country & Western Song
The nominees were:
  • Johnny Christopher, Wayne Carson, Mark James - Always on My Mind
  • D. Blackwell - I'm Gonna Hire a Wino to Decorate Our Home
  • Don Goodman, Pam Rose, Mary Ann Kennedy - Ring On Her Finger, Time On Her Hands
  • Kye Fleming, Dennis W. Morgan - Nobody
  • Tim DuBois - She Got the Goldmine (I Got the Shaft)
Winner: Johnny Christopher, Wayne Carson, Mark James - Always on My Mind
 
Best Country & Western Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Juice Newton - Break It To Me Gently Lyrics
  • Rosanne Cash - Ain't No Money Lyrics
  • Emmylou Harris - Cimarron
  • Dolly Parton - I Will Always Love You Lyrics
  • Sylvia - Nobody Lyrics
Winner: Juice Newton - Break It To Me Gently Lyrics
 
Best Country & Western Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Willie Nelson - Always On My Mind Lyrics
  • Ronnie Milsap - He Got You Lyrics
  • Ricky Skaggs - Heartbroke Lyrics
  • Kenny Rogers - Love Will Turn You Around Lyrics
  • Jerry Reed - She Got The Goldmine (I Got The Shaft) Lyrics
Winner: Willie Nelson - Always On My Mind Lyrics
 
Best Engineered Recording
The nominees were:
  • Toto - Toto IV
  • John Cougar - American Fool
  • The Alan Parsons Project - Eye In The Sky Lyrics
  • Dire Straits - Love Over Gold Lyrics
  • Donald Fagen - The Nightfly
Winner: Toto - Toto IV
 
Best Engineered Recording - Classical
The nominees were:
  • James Levine conducting the Chicago Symphony Orchestra - Mahler: Symphony No. 7 in E Minor (Song of the Night)
  • Glenn Gould - Bach: The Goldberg Variations
  • Georg Solti conducting the Chicago Symphony Orchestra and Chorus; solos: Frederica von Stade, Kenneth Riegel, Jose van Dam - Berlioz: La Damnation de Faust
  • James Levine conducting the Chicago Symphony Orchestra - Dvorak: Symphony No. 9 in E Minor (From the New World)
  • Herbert von Karajan conducting the Berlin Philharmonic - Holst: The Planets
Winner: James Levine conducting the Chicago Symphony Orchestra - Mahler: Symphony No. 7 in E Minor (Song of the Night)
 
Best Ethnic Or Traditional Folk Recording
The nominees were:
  • Queen Ida - Queen Ida and the Bon Temps Zydeco Band on Tour
  • Boys of the Lough - In the Tradition
  • John Renbourn Group - Live in America
  • Klezmorim - Metropolis
  • various artists - Tennessee: Folk Heritage - The Mountain
  • various artists - Reggae Sunsplash '81: A Tribute to Bob Marley
Winner: Queen Ida - Queen Ida and the Bon Temps Zydeco Band on Tour
 
Best Gospel Performance - Contemporary
The nominees were:
  • Amy Grant - Age to Age
  • Reba Rambo - Lady Live
  • Sandi Patti - Lift Up the Lord
  • Andrae Crouch - My Tribute
  • Imperials - Stand By the Power
Winner: Amy Grant - Age to Age
 
Best Gospel Performance - Traditional
The nominees were:
  • Blackwood Brothers - I'm Following You
  • Rex Nelon Singers - Feeling at Home
  • Dottie Rambo - Makin' My Own Place
  • Cathedrals - Something Special
  • Masters - V, O, What Savior
Winner: Blackwood Brothers - I'm Following You
 
Best Historical Album
The nominees were:
  • Tommy Dorsey, Frank Sinatra - The Tommy Dorsey/Frank Sinatra Sessions Vols, 1, 2, and 3
  • Bela Bartok - Bartok at the Piano,'20-1945
  • Paul Whiteman - An Experiment in Modern Music: Paul Whiteman at Aeolian Hall
  • various artists - Minstrels and Tunesmiths: The Commercial Roots of Early Country Music
  • Bunny Berigan - Bunny Berigan (Giants of Jazz)
Winner: Tommy Dorsey, Frank Sinatra - The Tommy Dorsey/Frank Sinatra Sessions Vols, 1, 2, and 3
 
Best Inspirational Performance
The nominees were:
  • Barbara Mandrell - He Set My Life to Music
  • Kansas - Crossfire Lyrics
  • Leontyne Price - God Bless America
  • B.J. Thomas - Miracle
  • Oak Ridge Boys - Would They Love Him Down in Shreveport
Winner: Barbara Mandrell - He Set My Life to Music
 
Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocal(S)
The nominees were:
  • Toto - Rosanna Lyrics
  • Stevie Wonder - Do I Do Lyrics
  • Singers Unlimited - Easy to Love
  • What a Beautiful World - I.G.Y.
  • Kenny Loggins - Only A Miracle Lyrics
Winner: Toto - Rosanna Lyrics
 
Best Instrumental Composition
The nominees were:
  • John Williams - Flying (Theme from E.T. the Extra-Terrestrial)
  • Claus Ogerman - In the Presence and Absence of Each Other, Parts 1, 2 and 3
  • John Williams - Adventures on Earth
  • Pat Metheny - Are You Going with Me
  • Tom Scott – Desire
Winner: John Williams - Flying (Theme from E.T. the Extra-Terrestrial)
 
Best Jazz Fusion Performance - Vocal Or Instrumental
The nominees were:
  • Pat Metheny Group - Offramp
  • David Sanborn - As We Speak
  • Tom Scott - Desire
  • Spyro Gyra - Incognito
  • Weather Report - Weather Report
Winner: Pat Metheny Group - Offramp
 
Best Jazz Instrumental Performance - Big Band
The nominees were:
  • Count Basie & His Orchestra - Warm Breeze
  • Rob McConnell & the Boss Brass - Live in Digital
  • Mel Lewis & the Jazz Orchestra - Make Me Smile and Other New Works by Bob Brookmeyer
  • Woody Herman Big Band - The Woody Herman Big Band Live at the Concord Jazz Festival'81
  • Bob Florence Big Band – Westlake
Winner: Count Basie & His Orchestra - Warm Breeze
 
Best Jazz Instrumental Performance - Group
The nominees were:
  • Phil Woods Quartet - More Live
  • Art Farmer Quartet - A Work of Art
  • Dizzy Gillespie, Mitchell-Ruff Duo - Dizzy Gillespie: Live with the Mitchell-Ruff Duo
  • Tommy Flanagan Trio - Giant Steps
  • Art Blakey & the Jazz Messengers - Straight Ahead
Winner: Phil Woods Quartet - More Live
 
Best Jazz Instrumental Performance - Soloist
The nominees were:
  • Miles Davis - We Want Miles
  • Ira Sullivan - Night and Day
  • Tommy Flanagan - The Magnificent Tommy Flanagan
  • Wynton Marsalis - Wynton Marsalis
  • Jimmy Rowles - Jimmy Rowles Plays Duke Ellington and Billy Strayhorn
Winner: Miles Davis - We Want Miles
 
Best Jazz Vocal Performance - Duo Or Group
The nominees were:
  • Manhattan Transfer - Route 66 Lyrics
  • Singers Unlimited - Easy to Love
  • Jackie & Roy - High Standards
  • Jon Hendricks & Company - Love
  • Clare Fischer & Salsa Picante with 2 + 2 - One Night in a Dream
Winner: Manhattan Transfer - Route 66 Lyrics
 
Best Jazz Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Sarah Vaughan - Gershwin Live!
  • Ella Fitzgerald - A Classy Pair
  • Chaka Khan - Echoes of an Era
  • Maxine Sullivan - Maxine Sullivan with the Ike Isaacs Quartet
  • Cleo Laine - Smilin' Through
Winner: Sarah Vaughan - Gershwin Live!
 
Best Jazz Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Mel Torme - An Evening with George Shearing and Mel Torme
  • Joe Williams - 8 to 5 I Lose
  • Bill Henderson - A Tribute to Johnny Mercer
  • Mark Murphy - Bop for Kerouac
  • Dave Frisberg - The Dave Frisberg Songbook, Vol. 1
Winner: Mel Torme - An Evening with George Shearing and Mel Torme
 
Best Latin Recording
The nominees were:
  • Machito - Machito and His Salsa Big Band '82
  • Jose Feliciano - Escenas de Amore
  • Julio Iglesias - Momentos Lyrics
  • Ray Barretto - Rhythm of Life
  • Willie Colon/Ruben Blades - Canciones del Solar de los Aburidos
Winner: Machito - Machito and His Salsa Big Band '82
 
Best Opera Recording
The nominees were:
  • Pierre Boulez conducting the Bayreuth Festival Orchestra (solos: Gwyneth Jones, Jeannine Altmeyer, Orton Wenkel, Peter Hofmann, Manfred Jung, Siegfried Jerusalem, Heinz Zednik, Donald McIntyre, Matti Salimen, Herman - Wagner: Der Ring des Nibelungen
  • Charles Dutoit conducting the Orchestre Philharmonique du Monte Carlo (solos: Jessye Norman, Alain Vanzo, Philippe Huttenlocher - Faure: Penelope
  • Charles Mackerras conducting the Vienna Philharmonic Orchestra and Vienna State Opera Chorus (solos: Lucia Popp, Eva Randova, Dalibor Jedlicka) - Janacek: The Cunning Little Vixen
  • Heinz Wallberg conducting the Munich Radio Orchestera, Bavarian Radio Chorus (solos: Lucia Popp, Siegfried Jerusalem, Hermann Prey, Gwendolyn Killebrew, Sigmund Nimsgren) - Weinberger: Schwanda the Bagpiper
  • Herbert von Karajan conducting the Vienna Philharmonic Orchestra, Vienna State Opera Chours and Vienna Boys' Choir (solos: Placido Domingo, Katia Ricciarelli, Piero de Palma, Ruggero Raimondi, Barbara Hendricks, Gottfriedl Hornik - Puccini: Turandot
  • James Levine conducting the Philharmonia Orchestra and Ambrosian Opera Chorus (solos: Renata Scott, Placido Domingo, Renato Bruson) - Puccini: Tosca
Winner: Pierre Boulez conducting the Bayreuth Festival Orchestra (solos: Gwyneth Jones, Jeannine Altmeyer, Orton Wenkel, Peter Hofmann, Manfred Jung, Siegfried Jerusalem, Heinz Zednik, Donald McIntyre, Matti Salimen, Herman - Wagner: Der Ring des Nibelungen
 
Best Pop Instrumental Performance
The nominees were:
  • Ernie Watts - Chariots of Fire (theme, dance version)
  • David Sanborn - As We Speak
  • Earl Klugh - Crazy for You
  • John Williams - E.T. the Extra-Terrestrial
  • Louis Clark conducting the Royal Philharmonic Orchestra - Hooked on Classics
Winner: Ernie Watts - Chariots of Fire (theme, dance version)
 
Best Recording For Children
The nominees were:
  • Billy Joel, Bruce Springsteen, James Taylor, Kenny Loggins, Carly Simon, Lucy Simon, Teddy Pendergrass, Crystal Gayle, Lou Rawls, Deniece Williams, Janis Ian, Dr. John - In Harmony 2
  • Birdwing Kids Korus - I Am God's Project
  • Candle with the Agapeland Singers - Animals and Other Things
  • Chipmunks - The Chipmunks Go Hollywood
  • Lou Rawls - Here Comes Garfield
  • Smurfs - Best of Friends
Winner: Billy Joel, Bruce Springsteen, James Taylor, Kenny Loggins, Carly Simon, Lucy Simon, Teddy Pendergrass, Crystal Gayle, Lou Rawls, Deniece Williams, Janis Ian, Dr. John - In Harmony 2
 
Best Rhythm & Blues Instrumental Performance
The nominees were:
  • Marvin Gaye - Sexual Healing Lyrics
  • Eddie Murphy - Boogie In Your Butt Lyrics
  • Grover Washington Jr. - Come Morning
  • Patrice Rushen - Number One
  • Spyro Gyra – Stripes
Winner: Marvin Gaye - Sexual Healing Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Song
The nominees were:
  • Jay Graydon, Steve Lukather, Bill Champlin - Turn Your Love Around
  • Marvin Gaye, O. Brown - Sexual Healing
  • Reggie Andrews, Leon Ndugu Chancler - Let It Whip
  • Stevie Wonder - That Girl Lyrics
  • Stevie Wonder - Do I Do Lyrics
  • Teddy Randazzo, Bobby Weinstein, Lou Staliman - It's Gonna Take a Miracle
Winner: Jay Graydon, Steve Lukather, Bill Champlin - Turn Your Love Around
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Duo Or Group
The nominees were:
  • Dazz Band - Let It Whip Lyrics
  • Earth Wind & Fire - Wanna Be With You Lyrics
  • Tavares - A Penny for Your Thoughts
  • Crusaders with B.B. King, Josie James - Street Life
  • Paul McCartney, Stevie Wonder - What's That You're Doing
Winner: Dazz Band - Let It Whip Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Female
The nominees were:
  • Jennifer Holliday - And I Am Telling You I'm Not Going Lyrics
  • Patrice Rushen - Forget Me Nots
  • Deniece Williams - It's Gonna Take A Miracle Lyrics
  • Aretha Franklin - Jump To It Lyrics
  • Donna Summer - Love Is In Control (finger On The Trigger) Lyrics
  • Diana Ross - Muscles Lyrics
Winner: Jennifer Holliday - And I Am Telling You I'm Not Going Lyrics
 
Best Rhythm & Blues Vocal Performance - Male
The nominees were:
  • Marvin Gaye - Sexual Healing Lyrics
  • Stevie Wonder - Do I Do Lyrics
  • Luther Vandross - Forever, For Always, For Love Lyrics
  • Ray Parker Jr. - The Other Woman
  • George Benson - Turn Your Love Around Lyrics
Winner: Marvin Gaye - Sexual Healing Lyrics
 
Best Rock Instrumental Performance
The nominees were:
  • A Flock Of Seagulls - D. N. a. Lyrics
  • Maynard Ferguson - Don't Stop
  • Dregs - Industry Standard
  • King Crimson - Requiem Lyrics
  • Van Morrison – Scandinavia
Winner: A Flock Of Seagulls - D. N. a. Lyrics
 
Best Soul Gospel Performance - Contemporary
The nominees were:
  • Al Green - Higher Plane
  • Edwin Hawkins - Edwin Hawkins Live with the Oakland Symphony Orchestra
  • Andrae Crouch - Finally
  • Mighty Clouds of Joy - Miracle Man
  • Larnelle Harris - Touch Me, Lord
Winner: Al Green - Higher Plane
 
Best Soul Gospel Performance - Traditional
The nominees were:
  • Al Green - Precious Lord
  • Ben Moore - He Believes in Me
  • Jessy Dixon - Jesus Is Alive and Well
  • Mighty Clouds of Joy - Miracle Man
  • Andrae Crouch - We Need to Hear from You
Winner: Al Green - Precious Lord
 
Best Traditional Blues Recording
The nominees were:
  • Clarence Gatemouth Brown - Alright Again
  • Eddie Cleanhead Vinson, Roomful of Blues - He Was a Friend of Mine
  • Hound Dog Taylor & the HouseRockers - Genuine Houserocking Music
  • Johnny Otis - The New Johnny Otis Show
  • Sippie Wallace – Sippie
Winner: Clarence Gatemouth Brown - Alright Again
 
Classical Producer Of The Year
The nominees were:
  • Robert Woods
  • Steven Epstein
  • Jay David Saks
  • Glenn Gould, Samuel Carter
  • James Mallinson
Winner: Robert Woods
 
Hall Of Fame
The nominees were:
  • Bessie Smith - Empty Bed Blues
  • Glenn Gould - Bach: Goldberg Variations
  • Glenn Miller & His Orchestra - In the Mood
  • Hank Williams - Your Cheatin' Heart Lyrics
  • Pine Top Smith - Pine Top's Boogie Woogie
Winner: Bessie Smith - Empty Bed Blues
 
New Artist
The nominees were:
  • Men At Work Lyrics
  • Stray Cats Lyrics
  • Jennifer Holliday Lyrics
  • Human League Lyrics
  • Asia Lyrics
Winner: Men At Work Lyrics
 
Pop Female Vocalist
The nominees were:
  • Melissa Manchester - You Should Hear How She Talks About You Lyrics
  • Linda Ronstadt - Get Closer Lyrics
  • Laura Branigan - Gloria Lyrics
  • Olivia Newton-John - Heart Attack Lyrics
  • Juice Newton - Love's Been A Little Bit Hard On Me Lyrics
Winner: Melissa Manchester - You Should Hear How She Talks About You Lyrics
 
Pop Male Vocalist
The nominees were:
  • Lionel Richie - Truly Lyrics
  • Elton John - Blue Eyes Lyrics
  • Rick Springfield - Don't Talk To Strangers Lyrics
  • Michael McDonald - I Keep Forgetting (Every Time You're Near)
  • Donald Fagen - IGY (What a Beautiful World)
  • Joe Jackson - Steppin' Out Lyrics
Winner: Lionel Richie - Truly Lyrics
 
Pop Vocal Group
The nominees were:
  • Joe Cocker, Jennifer Warnes - Up Where We Belong
  • Paul McCartney, Stevie Wonder - Ebony and Ivory
  • Chicago - Hard To Say I'm Sorry Lyrics
  • Daryl Hall, John Oates - Maneater
  • Toto - Rosanna Lyrics
Winner: Joe Cocker, Jennifer Warnes - Up Where We Belong
 
Producer Of The Year
The nominees were:
  • Toto Lyrics
  • Gary Katz
  • John Cougar Mellencamp, Don Gehman
  • David Foster Lyrics
  • Quincy Jones Lyrics
Winner: Toto Lyrics
 
Record Of The Year
The nominees were:
  • Toto - Rosanna Lyrics
  • Joe Jackson - Steppin' Out Lyrics
  • Paul McCartney, Stevie Wonder - Ebony and Ivory
  • Vangelis - Theme from Chariots of Fire
  • Willie Nelson - Always On My Mind Lyrics
Winner: Toto - Rosanna Lyrics
 
Rock Female Vocalist
The nominees were:
  • Pat Benatar - Shadows Of The Night Lyrics
  • Linda Ronstadt - Get Closer Lyrics
  • Bonnie Raitt - Green Light
  • Donna Summer - Protection Lyrics
  • Kim Carnes - Voyeur Lyrics
Winner: Pat Benatar - Shadows Of The Night Lyrics
 
Rock Male Vocalist
The nominees were:
  • John Cougar - Hurts So Good
  • Don Henley - Dirty Laundry Lyrics
  • Rick Springfield - I Get Excited Lyrics
  • Peter Gabriel - Shock The Monkey Lyrics
  • Rod Stewart - Tonight I'm Yours Lyrics
Winner: John Cougar - Hurts So Good
 
Rock Vocal Group
The nominees were:
  • Survivor - Eye Of The Tiger Lyrics
  • Asia - Asia
  • J. Geils Band - Centerfold Lyrics
  • Kenny Loggins with Steve Perry - Don't Fight It
  • Frank Zappa, Moon Zappa - Valley Girl
Winner: Survivor - Eye Of The Tiger Lyrics
 
Song Of The Year
The nominees were:
  • Johnny Christopher, Mark James, Wayne Thompson - Always on My Mind
  • David Paich - Rosanna
  • Donald Fagen - IGY (What a Beautiful World)
  • Frankie Sullivan, Jim Peternik - Eye of the Tiger
  • Paul McCartney - Ebony And Ivory Lyrics
Winner: Johnny Christopher, Mark James, Wayne Thompson - Always on My Mind
 
Video Of The Year
The nominees were:
  • Olivia Newton-John - Olivia Physical
  • Elton John - Visions: Elton John
  • Royal Opera conducted by Georges Pretre with Placido Domingo - The Tales of Hoffman
  • Tubes - The Tubes Video
  • various artists - Fun and Games
Winner: Olivia Newton-John - Olivia Physical

  
Print Mail Recommend This Site



Top 


Grammy Awards

American Roots
Children's Field
Classical Field
Comedy Field
Composing/Arranging Field
Country Field
Dance Field
Film/TV/Media Field
General Field
Gospel Field
Historical Field
Jazz Field
Latin Field
Music Video Field
Musical Show Field
Packaging/Notes
Pop Field
Production/Engineering Field
R&B Field
Rap Field
Reggae Field
Rock Field
Special Awards
Spoken Field
Traditional Pop Field
Urban/Alternative Field
World Field
Awards and Shows